poniedziałek, 30 grudnia 2024
wtorek, 24 grudnia 2024
Życzenia świąteczne 2024
Zdrowych, pełnych pokoju Świąt Bożego Narodzenia
życzy
redakcja Bumeranga Polskiego
i Stowarzyszenie Bumerang Polski Bumernag Media Inc.
Wasze życzenia. Dziękujemy!
piątek, 20 grudnia 2024
Pożegnanie Elżbiety Bajkowskiej
Krzysztof Bajkowski żegna swoją żonę, Jarek Ławoński swoją siostrę. Fot. D.Wawrzyniec |
Elżbieta
Bajkowska z domu Ławońska urodziła się 20 grudnia 1957 roku w Poznaniu.
Całe jej
dzieciństwo i młodosć byly związane z edukacją muzyczną. Ukończyła
poznańską Wyższą Szkołę Muzyczną na
Wydziale Wychowania Muzycznego. Była wrażliwą nauczycielką fortepianu.
W 1985 roku zawarła związek małżeński z Krzysztofem Bajkowskim – kolegą ze studenckiego Klubu Rowerowego. Oboje małżonków łączyło m.in. czynne zaangażowanie w dobrych chórach poznańskich, jako że Poznań jest stolicą chóralistyki polskiej.
W 1986 roku wyjechała wraz z Krzysztofem do Rzymu a stamtąd na stałe do Australii.
czwartek, 19 grudnia 2024
The Complete Maus” Arta Spiegelmana lekturą w szkołach australijskich
Barbara Cieplińska - Biziuk, matka Emily - uczennicy 9 kasy australijskiej szkoły średniej, napisała list do Pulsu Polonii w sprawie wykorzystywania na lekcjach angielskiego komiksu „The Complete Maus” Arta Spiegelmana, w kontekście utrwalania niekorzystnych stereotypów Polaków w czasie niemieckiej okupacji podczas II wojny światowej. Za zgodą redakcji Pulsu Polonii prezentujemy ten list:Zwracam się do Państwa w związku z moim głębokim niepokojem dotyczącym wykorzystywania w szkołach australijskich na lekcjach języka angielskiego komiksu „The Complete Maus” Arta Spiegelmana, szczególnie w kontekście przedstawienia Polaków w czasie II wojny światowej. Choć „Maus” jest przez niektóre kręgi uznawany za ważny element literatury o Holokauście, przedstawia on jednostronną, wprowadzającą w błąd narrację, która wypacza historyczne fakty, zwłaszcza dotyczące cierpienia Polaków w czasie wojny. Takie fałszywe przedstawienie historii może prowadzić do nieporozumień i utrwalać szkodliwe stereotypy na temat narodu polskiego, co w mojej opinii jest absolutnie nieakceptowalne w edukacji młodszych pokoleń. W części 2 Mausa, a bardzo ważnym jest zapoznanie się z całością którą przerabiają dzieci w szkole, między innymi jest scena w której „świnie” - Polacy wieszają „mysz” - Żyda, gdzie zagrabiają mienie żydowskie oraz gdzie „myszy” w czasie rozmowy między sobą ostrzegają się nawzajem żeby nie wracać do „domu”, bo tam Polacy nadal zabijają Żydów.
sobota, 14 grudnia 2024
Andrzej Szczęśniak: Derusyfikacja zamiast dywersyfikacji
Tak było jeszcze kilka lat temu. Graf. archiwum PERN |
Nic dziwnego, to było informacyjna lawina, zasypująca nas opisami, jak to jesteśmy zagrożeni energetycznie, uzależnieni, kupując ropę czy gaz z Rosji. Kazano nam to zmieniać, choć dla znieczulenia zapewniano: nie chcemy całkowicie zrezygnować z rosyjskiej ropy czy gazu, chcemy je „zrównoważyć”, zabezpieczyć się przed „szantażem”. Politycy, tak przecież wyczuleni na głos opinii publicznej, niszczyli z premedytacją wszelkie relacje energetyczne ze wschodem.
poniedziałek, 9 grudnia 2024
Przemysław Piasta: Requiem dla Syrii
Nawet jeśli Asad pomimo wszystko przeżył, Syria już upadła. Premier Muhammad Ghazi al-Jalali zadeklarował gotowość współpracy z „dowolnym przywódcą wybranym przez naród”. Owymi, anonimowymi przywódcami okażą się w najlepszym wypadku bojówkarze, w najgorszym zaś wprost terroryści z radykalnych islamskich ugrupowań. To na nich postawiła Ameryka, Izrael i Turcja, które mają interes w destabilizacji tego regionu.
sobota, 7 grudnia 2024
'Kołysanka dla Jezusa". Spotkanie z poetką Ludwiką Amber
Ludwika Amber na spotkaniu w Marayong, 1.12.2024. Fot. K.Bajkowski |
Ludwika Amber urodziła się w 1948 r. w Kowarach. W latach 1950-1969 mieszkała w Olsztynie. Studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim.
W Polsce pracowała jako nauczycielka Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Laskach. W 1981 r. działała w Związku Zawodowym „Solidarność”. Od 1982 r. mieszka z rodziną w Sydney.
Opublikowała 25 książek poetyckich, tom prozy autobiograficznej "Szybujące krajobrazy Australii" i jako tłumaczka poezji australijskiej obszerny wybór wierszy "Billabong".
środa, 4 grudnia 2024
Prof. Stanisław Bieleń: Dogmat wroga
Prof. Stanisław Bieleń |
Upieranie się przy negowaniu Rosji, nakładanie na nią kolejnych sankcji z jednoczesnym zbrojeniem Ukrainy i pompowaniem w nią pieniędzy dla podtrzymania rządów Wołodymyra Zełenskiego, okazało się drogą donikąd. To, że Rosja „musi” przegrać, nie może być celem, jest co najwyżej upartym postulatem, „pobożnym życzeniem”, naiwnym oczekiwaniem, nieliczącym się z realiami, własną niemocą i własnym interesem. Świadczy raczej o jakimś opętaniu psychozą, która nie poddaje się racjonalnej analizie.
wtorek, 3 grudnia 2024
Marayong – polskie serce w wielokulturowym świecie Australii
Marayong – Siostry z duszpasterstwem młodzieży, fot. CC_BY Sr. Amata J. NowaszewskaCSFN / Family News Service |
Dla rodzin
Kompleks Holy Family Services obejmuje przedszkole, dom opieki całodobowej na ponad 150 miejsc oraz osiedle emerytów z 28 domami. „Po prostu jesteśmy z rodzinami na każdym etapie ich życia – mówi s. Grażyna – z rodzinami, niezależnie od tego jakie one są”.
niedziela, 1 grudnia 2024
Dopóki neobanderyzm obowiązuje, żadnych ekshumacji nie będzie
Żelazny skład publicystów tygodnika "Myśl Polska" w cyklicznym programie - Minął Tydzień: Jan Engelgard, Przemysław Piasta, Adam Śmiech i Mateusz Piskorski Fot. printscreen YT Myśl Polska |