polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: We wtorek w stolicy Azerbejdżanu rozpoczął się szczyt klimatyczny COP29 pod hasłem "w solidarności dla zielonego świata". W konferencji biorą udział przywódcy z całego świata. Polskę reprezentuje prezydent Andrzej Duda. * W środę, kilka godzin po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, koalicja rządowa w Niemczech rozpadła się, gdy kanclerz Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów i utorował drogę do przedterminowych wyborów, wywołując chaos polityczny w największej gospodarce Europy.* prezydent-elekt Donald Trump mianował kongresmena Mike'a Waltza swoim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego. Elon Musk i Vivek Ramaswamy staną na czele nowego Departamentu Efektywności Rządu USA.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 9 listopada 2024

Jakie obietnice Trump złożył ws. konfliktu na Ukrainie?

Fot. Pixabay
Zespół prezydenta elekta USA Donalda Trumpa zaproponował zamrożenie konfliktu na Ukrainie i dostarczenie nowych dostaw broni w zamian za odmowę Kijowa przystąpienia do NATO na co najmniej 20 lat, podała w czwartek gazeta Wall Street Journal, powołując się na źródła. Donald Trump wielokrotnie obiecywał, że jeśli wygra wyścig prezydencki w 2024 r., jeszcze przed swoją inauguracją zakończy konflikt na Ukrainie, obiecując zapobiec III wojnie światowej.

Gazeta poinformowała, że pomysł ten obejmuje również utworzenie 800-milowej strefy zdemilitaryzowanej, ale nie jest jasne, kto miałby pilnować tego terytorium. W raporcie dodano, że "siły pokojowe" nie będą angażować wojsk amerykańskich, ani nie będą pochodzić z finansowanego przez USA organu międzynarodowego, takiego jak Organizacja Narodów Zjednoczonych. Doradca Trumpa powiedział również, cytowany przez Wall Street Journal, że Europejczycy powinni utrzymać pokój na Ukrainie. Amerykański przywódca nie zatwierdził jednak jeszcze żadnego z tych planów.
We wtorek w Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory prezydenckie. Wiceprezydent Kamala Harris reprezentowała Partię Demokratyczną, podczas gdy Trump kandydował z ramienia Partii Republikańskiej.

Przewiduje się, że Trump wygra drugą kadencję jako prezydent Stanów Zjednoczonych z 295 głosami elektorskimi, w porównaniu z 226 głosami dla Harris. To historyczny powrót Republikanina, który przegrał wyścig prezydencki w USA w 2020 r. z ustępującym prezydentem Joe Bidenem.
W czerwcu prezydent Rosji Władimir Putin wysunął inicjatywy na rzecz pokojowego uregulowania konfliktu na Ukrainie: Moskwa natychmiast wstrzyma ogień i zadeklaruje gotowość do negocjacji po wycofaniu wojsk ukraińskich z terytorium nowych regionów Rosji. Ponadto Kijów powinien zadeklarować, że wyrzeka się zamiaru wstąpić do NATO a także przeprowadzić demilitaryzację i denazyfikację, a także zaakceptować neutralny, niezaangażowany i nienuklearny status. Rosyjski przywódca wspomniał również o zniesieniu sankcji wobec Rosji.

Po tym, jak wojska ukraińskie zaatakowały rosyjski obwód kurski w sierpniu, Putin nazwał negocjacje z Kijowem niemożliwą perspektywą. Doradca Kremla Jurij Uszakow powiedział jednak, że propozycje pokojowe Moskwy nie zostały unieważnione.

Donald Trump wielokrotnie obiecywał, że jeśli wygra wyścig prezydencki w 2024 r., jeszcze przed swoją inauguracją zakończy konflikt na Ukrainie, obiecując zapobiec III wojnie światowej.
Prezydent-elekt Donald Trump rozpoczyna prace nad Kompletowanie swojego gabinetu, procesu, który położy podwaliny pod program jego administracji, nie ma lepszego momentu, aby przypomnieć niektóre z jego wypowiedzi w sprawie kryzysu na Ukrainie.
"To jest wojna, która nigdy nie powinna była się rozpocząć [...] Pieniądze, które wydajemy na tę wojnę, a nie powinniśmy ich wydawać, to nigdy nie powinno się wydarzyć... Doprowadzę do rozstrzygnięcia tej wojny między Putinem a Zełenskim jako prezydent-elekt, zanim obejmę urząd 20 stycznia. Doprowadzę do tego, że ta wojna zostanie rozstrzygnięta" – powiedział Trump podczas swojego wystąpienia debata prezydencka z Bidenem w czerwcu 2024 r.
Oto niektóre z wypowiedzi Trumpa z kampanii wyborczej:

Porozumienie pokojowe w 24 godziny

"Powiem to [...] Miałbym wynegocjowane porozumienie pokojowe w ciągu 24 godzin, moglibyście zawrzeć umowę pokojową dla obu stron już teraz, 24 godziny, ta umowa czeka na zawarcie" – powiedział Trump na wiecu w styczniu 2023 roku.
"Zanim jeszcze przybędę do Gabinetu Owalnego, krótko po tym, jak wygraliśmy prezydenturę... Doprowadzę do tego, że straszliwa wojna między Rosją a Ukrainą zostanie zakończona" – zachwalał Trump podczas wiecu w Filadelfii w czerwcu 2024 roku.
Trump stwierdził w wywiadzie dla Fox News na początku marca, że gdyby nadal był prezydentem, kryzys na Ukrainie nie nakręciłby spirali, ponieważ "mógłby negocjować".
"W najgorszym przypadku mógłbym zawrzeć umowę, aby coś przejąć, są pewne obszary [na Ukrainie], które są obszarami rosyjskojęzycznymi, szczerze mówiąc, ale można było zawrzeć umowę".
Na wiecu w Karolinie Północnej we wrześniu 2024 roku Trump określił Ukrainę jako "zniszczoną" i przekonywał, że "każda umowa – najgorsza umowa – byłaby lepsza niż ta, którą mamy teraz... ".

Pierwsze dwa telefony do Putina, Zełenskiego

"Macie Ukrainę i Rosję, a to... wymknęło się spod kontroli. Spotkałem się z prezydentem Zełenskim i bardzo dobrze dogadywałem się z prezydentem Putinem" – powiedział Trump w Milwaukee w październiku. "Myślę, że chciałbym być w stanie to rozwiązać, cóż... Jeśli zostanę wybrany, natychmiast zajmę się tym. To będą moje pierwsze dwie rozmowy telefoniczne.
Trump przekonywał, że "zbierze ludzi w pokoju, uderzy się w głowę i zrobi to... Oznaczałoby to mówienie rzeczy do Putina i mówienie Zełenskiemu rzeczy, których nie będą chcieli słyszeć, a następnie umieszczanie ich w pokoju i załatwianie sprawy".

Gwarantowane "nie" dla amerykańskich butów

Trump przysiągł podczas wywiadu w podcaście All-In w czerwcu 2024 roku, że Amerykańscy żołnierze na miejscu nie pojawią się na Ukrainie, jeśli wróci do Białego Domu.  — Gwarantuję to. Ja bym tego nie zrobił. Nie. 
Dodał, że "przez 20 lat słyszałem, że NATO, jeśli Ukraina wejdzie do NATO, to będzie to prawdziwy problem dla Rosji. Słyszę to od dawna. I myślę, że to właśnie dlatego ta wojna się zaczęła".
"Rozdajemy tak dużo sprzętu, że nie mamy teraz dla siebie amunicji" – powiedział Trump podczas wydarzenia CNN w ratuszu w maju 2023 roku.

na podst. Sputnik International

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy