polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego po skargach z Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w amerykańsko-rosyjskich rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiając z dziennikarzami w swojej rezydencji Mar-a-Largo, Trump powiedział, że jest "bardzo rozczarowany" Zełenskim za to, że nie udało mu się rozwiązać konfliktu, którego "nigdy nie powinien był rozpocząć". * Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w czwartek, że Rosja "całkowicie zgadza się" ze stanowiskiem USA wobec Ukrainy. Powtórzył też, że nie zaakceptuje rozmieszczenia europejskich wojsk na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Pieskow powiedział, że byłoby to dla Moskwy nie do zaakceptowania, ponieważ strona rosyjska nie zgodzi się na obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 14 października 2024

Prawykonanie i „Diamentowa sonata” na Międzynarodowy Dzień Muzyki

Fot. E.Jaskowiak
„Diamond Sonata” na skrzypce i fortepian oraz prawykonanie Trzech Pieśni na tenor i fortepian z muzyką Artura Banaszkiewicza do słów Dominika Górnego – były to główne wyznaczniki Koncertu z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki, który odbył się 2 października w Salonie Muzycznym –Muzeum Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Światowego Projektu „Poezja Dla Kultury Godności”. Patronem medialnym został „Bumerang Polski”.

Salon Muzyczny wypełnił się po brzegi brawami melomanów. Wśród nich mogliśmy powitać m.in.: Sławomira Pietrasa, dyrektora czołowych instytucji teatralnych w Polsce; Waldemara Górkę z małżonką, mecenasów sztuki; prof. Norberta Skupniewicza, jednego z najważniejszych przedstawicieli „nowej figuracji” w sztuce polskiej.

Wydarzeniu towarzyszyła uroczystość wręczenia tytułu Ambasadora Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”, który przyjął Sławomir Pietras. Przypomnijmy, że pierwszy taki tytuł przyjęła prof. księżna Ingrid Detter De Frankopan, członkini Królewskiej Rodziny Brytyjskiej i Chorwackiej.

Artur Banaszkiewicz dał się poznać jako wirtuoz skrzypiec, kompozytor i aranżer. Występuje od piątego roku życia. Smyczkiem jego wrażliwości jest niezwykła wyobraźnia i wyczucie publiczności. Co ciekawe, jako polski artysta wśród reprezentantów 35 krajów, w 2021 roku, został laureatem głównej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Atlancie, USA. Był oklaskiwany w takich miejscach jak m.in.: nowojorska Lincoln Center, Berlińska Filharmonia, Lipski Gewandhaus, a w Polsce, na przykład: Sala Kongresowa i Filharmonia Narodowa w Warszawie, Sala Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Towarzyszył mu Krzysztof Zimny, solista Opery Nova w Bydgoszczy, który zaśpiewał trzy pieśni: „Biblia otwiera okno”, „Wschód o zachodzie” oraz „Królestwo echa”. Warto zauważyć, że kompozycje te były wcześniej wykonywane w wersji na harfę i tenora już dwukrotnie: 10 października 2023 w Inowrocławiu podczas europejskiego Ino Classic Festiwal oraz kilka dni później, bo 26 dnia tego miesiąca w Centrum Sztuki Współczesnej Akademii Lubrańskiego jako muzyczny motyw przewodni wernisażu pt. „Malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego”.

Na fortepianie zagrał Witold Kawalec, laureat głównej nagrody „Złoty Parnas” Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku (2023 r.)

Wyobraźmy sobie, że nuty układamy w datę. I oto słyszymy rok 1975. To właśnie wtedy został ustanowiony Międzynarodowy Dzień Muzyki – z inicjatywy Yehudi Menuhina, ówczesnego prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO. Tak też w Poznaniu było swojsko a zarazem międzynarodowo. Klimat wydarzenia przywołał na myśl cytat – „Muzyka rodzi się w miejscu, gdzie nurt łączy się ze źródłem”.

Dominik Górny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy