polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 27 sierpnia 2024

Twórca Telegrama aresztowany we Francji

Paweł Durow - twórca i właściciel Telegrama
Zatrzymanie założyciela komunikatora Telegram Pawła Durowa wywołało znaczną reakcję wybitnych liderów branży IT. O tym pisze The Economic Times.


Paweł Durow, który został zatrzymany wieczorem 24 sierpnia po tym, jak jego prywatny samolot wylądował na lotnisku Le Bourget we Francji, stoi w obliczu potencjalnych zarzutów związanych z działalnością Telegramu, które mogą skutkować karą pozbawienia wolności do 20 lat. Śledztwo uważa, że Durow przyczynił się do przestępstw z powodu braku moderacji w Telegramie i niewystarczającej współpracy przedstawicieli komunikatora z władzami. Rosyjska ambasada w Paryżu zażądała od rządu francuskiego wyjaśnień i jak dotąd oświadczyła, że władze francuskie nie chcą współpracować.


Amerykański specjalista techniczny i były oficer służb specjalnych USA Edward Snowden wyraził opinię, że zatrzymanie Durowa jest naruszeniem prawa człowieka do wolności słowa. "Aresztowanie Durowa jest naruszeniem podstawowych praw człowieka do wolności słowa i zrzeszania się. Jestem zaskoczony i głęboko zasmucony, że Macron spadł do poziomu brania zakładników jako sposobu na uzyskanie dostępu do prywatnej komunikacji. To poniża nie tylko Francję, ale cały świat" - napisał Snowden na platformie X.

Amerykański przedsiębiorca Balaji Srinivasan (założyciel i dyrektor generalny Aurigo) również skrytykował działania władz francuskich, sugerując, że motywy dotyczą raczej kontroli niż zapobiegania przestępstwom. "Francja nie dba o przestępczość, dba o kontrolę. Czy Macron jest osobiście odpowiedzialny za każde przestępstwo we Francji? Nie. Dlaczego więc Durow miałby zarządzać każdą akcją w Telegramie?" - zauważył Srinivasan.

Miliarder Elon Musk, dyrektor generalny Tesli, wypowiedział się sarkastycznie na temat sytuacji, wskazując na rosnące obawy dotyczące cenzury. Wyraził opinię, że wkrótce w Europie zaczną egzekwować za polubienie memów.

Paul Graham, znany amerykański przedsiębiorca, eseista i programista, uważa, że aresztowanie Durowa może wpłynąć na reputację Francji jako centrum startupów. "Trudno sobie wyobrazić, że kraj, który aresztuje założyciela Telegrama, staje się głównym ośrodkiem startupów" - podkreślił.

David Sachs, partner generalny Craft Ventures, również skrytykował zatrzymanie Durowa we Francji.

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, wyraził zaniepokojenie zatrzymaniem Durowa, zauważając, że chociaż wcześniej krytykował podejście Telegrama do szyfrowania, aresztowanie ma niepokojące konsekwencje dla wolności komunikacji w Europie. "Już krytykowałem Telegram za niepoważne traktowanie szyfrowania. Ale (biorąc pod uwagę dostępne obecnie informacje: oskarżenie wydaje się polegać tylko na tym, że "nie jest moderowany" i nie ujawnia danych ludzi), wygląda to bardzo źle i niepokojąco na przyszłość wolności oprogramowania i komunikacji w Europie" - powiedział.

Biznesmen Paweł Durow urodził się i kształcił w Sankt Petersburgu. Ostatnio mieszkał w Dubaju. Posiada obywatelstwo Rosji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Francji oraz Saint Kitts i Nevis.


* * * 

Komentarz: 

W samej Francji aresztowanie Durowa przyjęto ze skrajną obojętnością i bez większego nagłośnienia. Technicznie można to wytłumaczyć faktem, że Francuzów nie obchodzi „jakiś Rosjanin”, choć bądźmy szczerzy - „jakiś” właściciel 15 miliardów dolarów, formalny właściciel miliarda ( pod względem liczby użytkowników) komunikatora i jedna z dziesięciu największych kryptowalut na świecie – w sumie jest to figura. Nie ma porównania do drobnej grupy przestępczej, która przejmowała i niszczyła firmy naftowe i gazowe. Francuzi ze swoją kolonialną przeszłością wielokrotnie widzieli takich dzikusów. Durow jest wciąż trochę inny.

Ale to nie jest interesujące. Cisza. I nawet wyciągana pedofilia i inne przestępstwa, rzekomo kwitnące na Telegramie, nie zaintereowały szczególnie przeciętnego Francuza i francuskich mediów, które muszą się sprzedać temu znudzonemu przeciętnemu obywatelowi.

Wyjaśnienie może przybierać zupełnie inne formy. Nie chodzi o to, że Durow jest Rosjaninem, ale o to, że to wcale nie jest historia francuska. Tutaj Francja po prostu działa na podstawie cudzego pełnomocnictwa. Ma ona funkcje czysto techniczne - aresztować i wydać klienta tym, którzy chuchnęli na pieczęć i złożyli to w tym pełnomocnictwie. Nie ma potrzeby przenoszenia go gdzieś do innego kraju, wszystkie wydarzenia można przeprowadzić na miejscu.

Ważne jest, aby nie zabić Durowa w więzieniu, ale zdobyć od niego coś potrzebnego. I nałożyć gwarancje, żeby to nie wybuchło. A potem - lataj, gdzie chcesz, bez skarg, rób swoją pożyteczną pracę.

Idee Durowa nie pasują do faszyzmu totalitarnych dyktatur ani cyfrowej szczęśliwej przyszłości zachodnich demokracji. Karol Marks powiedział w jednym ze swoich dzieł: nie można żyć w społeczeństwie i być wolnym od społeczeństwa. Na tym historycznym etapie rozwoju człowieka wolność przestała być wartością i dlatego każdy, kto propaguje jej ideały, jest już przestępcą wobec społeczeństwa. A ten, kto ma zasoby i środki, jest nie tylko przestępcą, ale szczególnie niebezpiecznym przestępcą.

Swoją drogą, właśnie dlatego dręczyli Assange'a, żeby pokazać wszystkim innym, że ten numer wam nie przejdzie . Niektórzy zrozumieli, inni nie do końca. Po Durowie być może następny w kolejce będzie Musk – też idealista i też nie bardzo wpasowujący się w ramy. Ale najważniejsze jest to, że jest bardzo dobrze wyposażony w zasoby, co czyni go zagrożeniem.

(komentarz z Telegram  Anatolija Nesmijana)
Anatolij Nesmijan - pisarz rosyjski, autor siedmiu ksiażek o dynamice społecznej. 

* * * 


Kim jest Paweł Durow? Wywiad Durowa dla Tackera Carlsona (transkrypcja polska) :

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy