polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

niedziela, 25 sierpnia 2024

Kijowska wojna cerkiewna

 Kijów nienawidzi tego, że znaczna część ludności odmawia podporządkowania się "negatywnemu nacjonalizmowi", który agresywnie narzuca się im od 2014 roku, kontynuując nabożeństwa w miejscach należących do Ukraińskich Kościołów Prawosławnych zamiast w wspieranej przez rząd Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.

Na początku tego tygodnia Rada Sądownictwa uchwaliła ustawę o zakazie działalności Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UPC) do połowy przyszłego roku, jeśli nie zerwie on wszelkich więzi z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym (RKP).

Kijów oskarża UPC o pozostawanie pod wpływem RKP, mimo że UPC ogłosił pełną autonomię od RKP na początku 2022 r. Władze przewidują zastąpienie UPC Prawosławnym Kościołem Ukrainy (OCU), który w 2019 r. został kontrowersyjnie uznany przez Patriarchat Ekumeniczny za autokefaliczny.

Czytelnicy mogą dowiedzieć się więcej na ten skomplikowany temat w szczegółowym artykule RT z sierpnia ubiegłego roku pt. "Ostatnia krucjata: jak konflikt między Rosją a Zachodem podsycił poważny rozłam w Kościele prawosławnym". Dla przeciętnego człowieka wystarczy tylko to, że OCU jest częścią wspieranych przez Zachód wysiłków Ukrainy po 2014 roku, mających na celu stworzenie antyrosyjskiej tożsamości narodowej, która obejmuje ograniczanie praw języka rosyjskiego i arbitralne prześladowanie tych, którzy nadal mówią w tym języku publicznie.

Opus magnum Putina z lata 2021 r. "O historycznej jedności Rosjan i Ukraińców" jest warte przeczytania dla tych, którzy chcieliby zrozumieć, jak doszło do powstania odrębnej, choć początkowo nie antyrosyjskiej tożsamości Ukrainy. Krótko mówiąc, był to w dużej mierze wynik upadku niegdysiejszej Rusi Kijowskiej, po którym jej serce, dziś znane jako Ukraina, znalazło się pod wpływami litewskimi, a następnie polskimi. W ślad za tym poszły wpływy austriackie, cesarskie niemieckie, nazistowskie, a teraz także amerykańskie.

Na przestrzeni wieków wykształciły się różnice językowe między rdzennymi mieszkańcami tej części dawnego państwa cywilizacyjnego i jego północno-wschodnich rubieży, z których wyłoniło się przyszłe Imperium Rosyjskie, a w połączeniu z różnymi doświadczeniami historycznymi tworzyły odrębną tożsamość ukraińską. Zamiast świętować bliskość z Rosją ze względu na ich wspólne korzenie, ultranacjonaliści zaczęli dążyć do wyolbrzymiania, a nawet fabrykowania różnic, aby stworzyć "negatywny nacjonalizm".

Chodzi o to, że ukraińska tożsamość, zarówno sama w sobie za sprawą niektórych lokalnych demagogów, jak i przede wszystkim w wyniku wspomnianych wpływów zagranicznych, zaczęła być definiowana przez to, jak rzekomo różni się od rosyjskiej. Trend ten sprawił, że Ukraina i ci z jej mieszkańców, którzy trzymali się tej szczególnej formy tożsamości, stali się geopolitycznymi marionetkami obcych mocarstw przeciwko Rosji, a związany z tym proces bezprecedensowo przyspieszył dzięki amerykańskiemu wsparciu w następstwie "EuroMajdanu".

Żeby było jasne, Putin nie jest przeciwny odrębnej tożsamości ukraińskiej jako takiej, czego dowodzi to, co napisał na ten temat w swoim opus magnum:

"Rzeczy się zmieniają: kraje i społeczności nie są tu wyjątkiem. Rzecz jasna, pewna część narodu w procesie jego rozwoju, pod wpływem wielu przyczyn i okoliczności historycznych, może w pewnym momencie uświadomić sobie, że jest odrębnym narodem. Jak powinniśmy się do tego odnieść? Odpowiedź jest tylko jedna: z całym szacunkiem!"

Zaraz jednak dodał, że ta nowo ukształtowana tożsamość nie może być wykorzystywana przeciwko Rosji, choć niestety tak właśnie stało się z Ukrainą. Najnowszym tego przykładem jest opisana na początku tej analizy ustawa o zakazie działalności UPC do połowy przyszłego roku pod fałszywym pretekstem, że działa on jako pełnomocnik RKP na terenie kraju. Prawdziwym powodem, który czytelnik może teraz lepiej zrozumieć po zapoznaniu się z poprzednimi akapitami, jest brak bezpieczeństwa na Ukrainie.

Jej przywódcy nienawidzą tego, że znaczna część populacji odmawia podporządkowania się "negatywnemu nacjonalizmowi", który agresywnie narzucają im od 2014 r. przy amerykańskim wsparciu, kontynuując nabożeństwa w kościołach UPC zamiast w OCU. W związku z tym podejrzewają, że ich misja ideologiczna nie była nawet w przybliżeniu tak udana, jak ją publicznie przedstawiają, i obawiają się, że wszystko, co zrobili w ciągu ostatniej dekady, może zostać odwrócone, jeśli stracą władzę.

Zasadniczo duża część Ukraińców nie wierzy w obsesję na punkcie różnic tożsamościowych z Rosją, co niekoniecznie oznacza, że są "prorosyjscy" w sensie politycznym, ale nie są też etnicznymi rusofobami, jak batalion Azow. Mogą nie pochwalać operacji specjalnej, a jednocześnie nie lubić swojego reżimu po 2014 roku. Ci tak zwani "umiarkowani" nie chcą walczyć za Ukrainę przeciwko Rosji, ale nie chcą też angażować się w sabotaż przeciwko swojemu rządowi.

Niektórzy mogą po cichu mieć nadzieję, że Rosja obali Zełenskiego, ale pogodzili się też z życiem pod rządami niego i jego następców, jeśli tak się nie stanie. Ich rząd uważa ich za zagrożenie właśnie dlatego, że nie nienawidzą Rosji, co jak podejrzewają władze, wynika z rzekomego wpływu UPC i w związku z tym indoktrynowania ich "kremlowską propagandą". Rzeczywistość jest jednak taka, że ci ludzie niezależnie od siebie doszli do swoich poglądów.

Niemniej jednak Kijów jest zdeterminowany, aby zniszczyć UPC, aby następnie zmusić tych ze swoich obywateli, którzy modlą się w jego kościołach, do robienia tego w OCU, skąd byliby narażeni na antyrosyjską propagandę w oczekiwaniu, że w końcu znienawidzą Rosję. Jeśli ten plan się nie powiedzie, Kijów pozostanie paranoikiem, że ci "umiarkowani" mogą pewnego dnia zradykalizować się przez politykę przymusowego poboru do wojska, pogarszające się warunki gospodarcze i "kremlowską propagandę" do buntu.

To, czego Zełenski i jego klika nigdy nie mogą zaakceptować, to fakt, że ci "umiarkowani" przyjmują pierwotną ukraińską tożsamość, która uważa się za odrębną od Rosji, ale nadal z nią przyjazną, podczas gdy ich reżim opowiada się za uzbrojoną wersją, która została sztucznie stworzona pod demagogicznymi i zagranicznymi wpływami. Sam fakt, że UPC pozostaje największą w kraju, mimo wszystkiego, co Kijów zrobił w ciągu ostatniej dekady, świadczy o tym, jak autentycznie popularna jest wersja "umiarkowana" w porównaniu z radykalną.

Andrew Korybko

Global Research

_____________________

Andrew Korybko jest amerykańskim analitykiem politycznym mieszkającym w Moskwie, specjalizującym się w relacjach między amerykańską strategią w Afro-Eurazji, chińską wizją globalnego Szlaku "Jeden Pas i Jeden Szlak", globalną wizją połączeń Nowego Jedwabnego Szlaku oraz wojną hybrydową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->