polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: ‹ wróć Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najbardziej ucierpiały takie miasta jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Nysa. Tama w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku została przerwana. Miasto liczące 5 tys. mieszkańców zostało doszczętnie zniszczone. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

poniedziałek, 12 sierpnia 2024

10 lat "Lajkonika" w Marayong. Reportaż z koncertu

Taneczne prezentacje folklorystyczne"Lajkonika"
 na koncercie w Marayong. Fot. H.Iglinski
Polski Zespół Pieśni i Tańca "Lajkonik" zorganizował w niedzielę, 4 sierpnia  koncert z okazji 10-lecia swego pobytu w polskim ośrodku w Marayong – zachodniej dzielnicy Sydney. Bumerang Polski był z kamerą na koncercie. 

"Lajkonik" został założony w 1990 roku przez grupę rodziców, którzy dostrzegli atuty w sposobie, w jaki dyrektor artystyczna Lajkonika, Urszula Lang, uczyła wcześniej w innych zespołach tanecznych.

Przez 24 lata zespół Lajkonika przeprowadzał swoje próby taneczne w różnych miejscach, m.in. w Chester Hill Community Centre, White Eagle Association Hall w Cabramatta, Seton Hall/ Moorebank Community Centre, Lansvale Community Centre, St Felix Hall w Bankstown i St Gertrude's/Smithfield Parish Hall.

Od 2014 roku nową bazą, gdzie odbywają się próby Zespołu jest sala parafilana im. Jana Pawła II przy kościele Matki Boskiej Czestochowskiej  w Marayong - polskim centrum katolickim metropolii sydnejskiej.

Jak informuje Urszula Lang, posiadanie nowej bazy w Marayong wiązało się z pewnymi nowymi obowiązkami, tj. byciem obecnym i widocznym na specjalnych mszach i świętach przez cały rok oraz występach dla parafii. Nie stanowiło to problemu, ponieważ Lajkonik zawsze utrzymywał dobre stosunki z polskimi księżmi  podobnie jak z innymi organizacjami polonijnymi, m.in. z Konsulatem RP, Szkołami Polskimi, Federacją Organizacji Polskich NSW, Naszą Polonią, Radiem SBS, Pulsem Polonii i Bumerangiem Polskim. 

Od najwcześniejszych lat Lajkonik zawsze oferował i dawał występy oraz krótkie koncerty w Domu Opieki w  Marayong. Praktyka ta trwa do dziś.

Oprócz koncertów w Domu Pomocy Społecznej, Lajkonik miał jeszcze inne "powiązania" z Marayongiem. W 2005 r. z inicjatywy ówczesnej prezydent Lajkonika Bożeny Pagin, Lajkonik zorganizował koncert w Marayong, na którym zebrano pieniądze na rzecz parafii. Wzięli w nim udział także inne grupy i artyści. Konsulat RP udzielił dotacji, która wraz z "wolnymi datkami" zebranymi podczas koncertu opłaciła zakup pierwszego fortepianu wartości 3500 dolarów. Lajkonik na przestrzeni lat przyczynił się do zaspokojenia innych ważnych renowacyjnych  potrzeb infrastruktury Parafii.

 W ciągu 10 lat Lajkonik zorganizował wiele zabaw i koncertów w Marayong, a także brał udział w koncertach i imprezach organizowanych przez inne organizacje z okazji specjalnych wydarzeń, takich jak Dzień Flagi Polskiej, Boże Ciało i Rocznice Parafialne.

W 2018 roku Lajkonik zorganizował duży Festiwal w Marayong, Inauguracyjny Festiwal Dziecięcy. Ponad 100 dzieci z trzech zespołów tanecznych w Sydney połączyło siły z zespołami z Canberry i Wellington w Nowej Zelandii, aby zorganizować niezapomniane trzydniowe wydarzenie. Obszerną relację z tamtego koncertu przedstawił Bumerang Polski.







- Lajkonik jest głęboko wdzięczny wszystkim. Którzy przyczynili się do tego, że może być w Marayong i nazywać go "domem". Uwielbiamy naszą piękną halę z dużą sceną. Uwielbiamy wpisany na Listę Dziedzictwa  Architektury Kościół i teren z dużą ilością miejsca. Podoba nam się to, że Marayong to historycznie i aktualnie - "polskie miejsce" – mówi kierownik artystyczna ‘Lajkonika”, Urszula Lang.

 W koncercie „Lajkonik 10 years at Marayong” wystąpiły taneczne grupy seniorów i juniorów Zepołu a także niedawno utworzony  chór „Lajkonika”. Program wzbogacily gościnne występy  pianisty Gabriela Soto, pieśniarza i akordeonisty  „Radka Folwarcznego” z Kubabura Slovak Band i tancerze z Ukrainian Dance Group.

Cały dochód ze sprzedaży biletów na koncert "Lajkonik" przeznaczył dla Parafii w Marayong. 

kb/ul/BumerangMedia

Zdjęcia: Henry Igliński


Reportaż filmowy  Bumeranga Polskiego z koncertu. Realizacja: Krzysztof Bajkowski. Kanał YT BumerangMedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy