polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 1 lipca 2024

Tragedia palestyńskich dzieci. Izraelskie ataki nie ustają

Codzienne dramaty w Gazie.
Fot. EyeOnPalestine- Telegram
Ponad 20 tysięcy palestyńskich dzieci zginęło w wyniku izraelskich ataków albo zaginęły, zostały uwięzione, zakopane pod gruzami lub pochowane w masowych grobach. Organizacja Save the Children stwierdziła, że trwający konflikt utrudnia weryfikację liczb. Jej zespoły zajmujące się ochroną dzieci są coraz bardziej obciążone w wyniku izraelskiej operacji w Rafah, w związku z czym coraz więcej rodzin jest oddzielanych od dzieci.


"Każdego dnia znajdujemy coraz więcej dzieci bez opieki i każdego dnia coraz trudniej jest je wspierać. Współpracujemy z partnerami, aby zidentyfikować dzieci odseparowane od rodziców i pozbawione opieki oraz zlokalizować ich rodziny, ale nie ma dla nich bezpiecznych placówek" - stwierdziła w oświadczeniu specjalistka ds. ochrony dzieci.

"Sąsiedzi i członkowie dalszej rodziny, którzy przyjęli samotne dzieci, mają trudności z zaspokojeniem ich podstawowych potrzeb, takich jak schronienie, żywność i woda. Wiele dzieci mieszka z obcymi lub jest zupełnie samotnych, co zwiększa ryzyko przemocy, znęcania się, wyzysku i zaniedbania”.

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia Palestyny poinformowało, że od 7 października zginęło łącznie 37 598 osób, w tym co najmniej 14 000 dzieci. Organizacje praw człowieka i eksperci ONZ oskarżyli Izrael o zbiorowe kary wobec Palestyńczyków od 7 października, w tym o stosowanie głodu jako broni wojennej. Uważa się, że dziesiątki dzieci w Gazie zmarło z powodu niedożywienia.

Dyrektor szpitala Kamal Adwan w północnej Gazie powiedział w sobotę, że w ciągu jednego tygodnia czworo dzieci zmarło w tym szpitalu z powodu niedożywienia:  "W ciągu ostatnich kilku godzin na oddziale przedszkolnym szpitala zmarło dziecko. To czwarte dziecko, które w ostatnim tygodniu zmarło w szpitalu z powodu niedożywienia” - powiedział na konferencji prasowej.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła w piątek, że kryzys humanitarny w Strefie Gazy spowodowany izraelskim bombardowaniem i oblężeniem prawdopodobnie się pogłębi z powodu upałów.

WHO wezwała do ponownego otwarcia przejścia granicznego w Rafah - które zostało zajęte, a następnie zniszczone przez Izrael na początku maja - aby ułatwić dostawy pomocy i ewakuację medyczną 10 000 rannych wymagających leczenia za granicą.

Mimo ciągłego zwiększania się liczby ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej i pogarszająch się warunków humanitarnych, zwłaszcza narastającego kryzysu głodowego w północnej Strefie Gazy, izraelski premier Benjamin Netanjahu zaprzeczył celowemu atakowaniu ludności cywilnej.

W wywiadzie dla konserwatywnego amerykańskiego magazynu "Punchbowl News" opublikowanym 21 czerwca Netanjahu powiedział, że zarzuty te są "zniesławieniem narodu żydowskiego".

na post. UNCAT NEWS

oprac. Zygmunt Białas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy