polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: ‹ wróć Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najbardziej ucierpiały takie miasta jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Nysa. Tama w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku została przerwana. Miasto liczące 5 tys. mieszkańców zostało doszczętnie zniszczone. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na części terytorium Polski potkniętych powodzią. To po raz pierwszy w historii III RP. Niesie on ze sobą szereg praw i obowiązków dla osób zamieszkujących tereny objęte tym stanem Wśród ograniczeń znajduje się m.in. zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców czy nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi Ustawa określa także wprowadzenie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych, takich jak wykonywanie określonych prac. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

sobota, 6 lipca 2024

Misja pokojowa Viktora Orbana

 Viktor Orbán: „Nie można zawrzeć pokoju z wygodnego fotela w Brukseli”

Premier Węgier Viktor Orban przybył do Moskwy 5 lipca, zaledwie kilka dni po swojej pierwszej podróży na Ukrainę od początku szeroko zakrojonej wojny rosyjskiej, poinformowało biuro prasowe Orbana.

Ostatnią wizytę Orbán w Rosji miał we wrześniu 2022 r., kiedy to wziął udział w pogrzebie radzieckiego przywódcy Michaiła Gorbaczowa. Nie spotkał się jednak wówczas z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.



Budapeszt wielokrotnie sprzeciwiał się przystąpieniu Ukrainy do NATO i UE, nakładał sankcje na Rosję, podważał zachodnie wysiłki pomocowe na rzecz Ukrainy i utrzymywał bliskie stosunki z Moskwą przez cały okres trwania wojny.

Orban i Putin przeprowadzili rozmowy w Pekinie w październiku 2023 r. na Forum Pasa i Szlaku. Premier Węgier był jedynym liderem z Unii Europejskiej, który wziął udział w szczycie.

Perspektywa podróży Orbána do Rosji, zwłaszcza po tym, jak Węgry niedawno objęły rotacyjne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, rozgniewała wielu członków UE w tym i naszego namiestnika Niemiec gauleitera D.Tuska

Przewodniczący Rady Unii Europejskiej Charles Michel powiedział, że Węgry, w swojej roli obecnego rotacyjnego przewodnictwa w Radzie UE, „ nie mają mandatu do angażowania się w sprawy Rosji w imieniu UE”.

UE podkreśliła ponadto, że wizyta Orbana w Rosji „nie była w żadnej formie reprezentacją UE ”.

W wywiadzie dla węgierskiego portalu Telex opublikowanym 5 lipca Orban przyznał, że nie ma mandatu do prowadzenia rozmów pokojowych, ale powiedział, że Węgry mogą być „ dobrym narzędziem w rękach ludzi, którzy pragną pokoju”.

„Trudno zmierzyć wpływ takiego spotkania (na rozmowy pokojowe). Węgry muszą znać swoje miejsce i wagę, a rozmowy pokojowe będą prowadzone przez większe kraje” – dodał Orban.

W poście na X wcześniej tego dnia Orban powiedział: „Nie można zawrzeć pokoju z wygodnego fotela w Brukseli”.


Władimir Putin i Viktor Orbán spotkali się z w Moskwie. Rozmowy trwały trzy godziny. Główne wypowiedzi obu liderów:

✔️ Putin: Rosja i Węgry kontynuują dialog w obecnej trudnej sytuacji geopolitycznej, to jest ważne;

✔️ Putin powiedział, że omówił z Orbánem sposoby rozwiązania konfliktu na Ukrainie, premier Węgier opowiedział o swoich ostatnich kontaktach w Kijowie;

✔️ Putin: Orbán wezwał do zawieszenia ognia, aby stworzyć warunki do przeprowadzenia negocjacji ws. Ukrainy;

✔️ Putin: Ukraina nie dopuszcza możliwości zawieszenia broni, ponieważ w tym przypadku znika pretekst do przedłużenia stanu wojennego;

✔️ Putin: Nie powinno być rozejmu ani przerwy, którą reżim kijowski może wykorzystać na dozbrojenie, Moskwa opowiada się za całkowitym i ostatecznym zakończeniem konfliktu;

✔️ Putin: Jeśli Ukraina odwoła stan wojenny, będzie musiała przeprowadzić wybory prezydenckie, w których obecne ukraińskie władze nie mają szans na wygraną;

✔️ Putin: Rosja nalega na całkowite wycofanie ukraińskich wojsk z DRL, ŁRL, obwodu zaporoskiego i chersońskiego;

✔️Putin: Rosja postrzega przyjazd premiera Węgier do Moskwy jako próbę przywrócenia dialogu.

▪️ Orbán z kolei powiedział, że przeprowadził rozmowy z Putinem w momencie, gdy Europa potrzebuje pokoju;

▪️ Orbán: Rozmawiałem z Putinem o osiągnięciu pokoju na Ukrainie i najkrótszej drodze do tego;

▪️ Orbán: Po wizytach w Kijowie i Moskwie zdałem sobie sprawę, że stanowiska obu stron są bardzo odległe od siebie;

▪️ Orbán: Zrobiliśmy ważny krok, nawiązaliśmy kontakt, będę dalej pracować w tym kierunku.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy