polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 7 lipca 2024

Kardiochirurg i reformator nowym prezydentem Iranu

Massoud Pezeshkian
- prezydent-elekt Iranu.
Fot. Wikipedia
Reformator Massoud Pezeshkian został wybrany nowym prezydentem Iranu, pokonując swojego radykalnego konserwatystę Saeeda Dżaliliego.


Massoud Pezeshkian zdobył 53,3% z ponad 30 milionów policzonych głosów.Saeed Dżalili  zdobył 44,3%.

Do drugiej tury wyborów doszło po tym, jak żaden z kandydatów nie uzyskał większości w pierwszej turze wyborów 28 czerwca, w której frekwencja wyniosła historycznie najniższą 40%.
Wybory ogłoszono po tym, jak poprzedni prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w maju w katastrofie helikoptera , w której zginęło siedem innych osób.


Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników przez irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zwolennicy dr. Pezeshkiana wyszli na ulice Teheranu i wielu innych miast, aby świętować. Filmy publikowane w mediach społecznościowych pokazują głównie młodych ludzi tańczących i machających zieloną flagą, będącą symbolem jego kampanii

Dr Pezeshkian, były kardiochirurg, krytycznie wypowiada się o niesławnej irańskiej policji moralności i wywołał poruszenie obiecując „jedność i spójność”, a także zakończenie „izolacji” Iranu od świata.

Wezwał również do „konstruktywnych negocjacji” z mocarstwami zachodnimi w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Iran zgodził się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za złagodzenie zachodnich sankcji.
Frekwencja w ostatniej turze głosowania wyniosła ok. 50% - była wyższa niż w pierwszej turze w zeszłym tygodniu, kiedy to frekwencja była najniższa od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., a towarzyszyło temu powszechne niezadowolenie, jednak nadal niska.Powszechne niezadowolenie sprawiło, że miliony ludzi zbojkotowały wybory.  Dominacja radykalnych islamistów i niemożność dokonania prawdziwych zmian, dopóki najwyższy przywódca ściśle kontroluje politykę, potęgowały frustrację.

Część osób, które nie głosowały w pierwszej turze, tym razem dała się namówić na oddanie głosu na dr Pezeshkiana, aby uniemożliwić Dżaliliemu zostanie prezydentem.

Obawiali się, że zwycięstwo Dżaliliego doprowadzi do zaostrzenia się konfrontacji Iranu że światem zewnętrznym, a on sam nie przyniesie Iranowi niczego poza kolejnymi sankcjami i izolacją.
Aby wziąć udział w wyborach, obaj kandydaci musieli przejść proces weryfikacji prowadzony przez Radę Strażników, organ składający się z 12 duchownych i prawników sprawujących znaczącą władzę w Iranie.

W wyniku tego procesu weryfikacji odmówiono rejestracji i możliwości startu w wyborach wobec 74 innych kandydatów w tym kilku kobiet
Pezeshkian był jedynym kandydatem w tym roku, który nie pochodził z konserwatywnych lub radykalnych frakcji – w 2021 roku został zdyskwalifikowany z ubiegania się o urząd prezydenta przez Radę Strażników.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy