polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

niedziela, 7 lipca 2024

Kardiochirurg i reformator nowym prezydentem Iranu

Massoud Pezeshkian
- prezydent-elekt Iranu.
Fot. Wikipedia
Reformator Massoud Pezeshkian został wybrany nowym prezydentem Iranu, pokonując swojego radykalnego konserwatystę Saeeda Dżaliliego.


Massoud Pezeshkian zdobył 53,3% z ponad 30 milionów policzonych głosów.Saeed Dżalili  zdobył 44,3%.

Do drugiej tury wyborów doszło po tym, jak żaden z kandydatów nie uzyskał większości w pierwszej turze wyborów 28 czerwca, w której frekwencja wyniosła historycznie najniższą 40%.
Wybory ogłoszono po tym, jak poprzedni prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w maju w katastrofie helikoptera , w której zginęło siedem innych osób.


Jeszcze przed ogłoszeniem ostatecznych wyników przez irańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, zwolennicy dr. Pezeshkiana wyszli na ulice Teheranu i wielu innych miast, aby świętować. Filmy publikowane w mediach społecznościowych pokazują głównie młodych ludzi tańczących i machających zieloną flagą, będącą symbolem jego kampanii

Dr Pezeshkian, były kardiochirurg, krytycznie wypowiada się o niesławnej irańskiej policji moralności i wywołał poruszenie obiecując „jedność i spójność”, a także zakończenie „izolacji” Iranu od świata.

Wezwał również do „konstruktywnych negocjacji” z mocarstwami zachodnimi w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r., w którym Iran zgodził się ograniczyć swój program nuklearny w zamian za złagodzenie zachodnich sankcji.
Frekwencja w ostatniej turze głosowania wyniosła ok. 50% - była wyższa niż w pierwszej turze w zeszłym tygodniu, kiedy to frekwencja była najniższa od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., a towarzyszyło temu powszechne niezadowolenie, jednak nadal niska.Powszechne niezadowolenie sprawiło, że miliony ludzi zbojkotowały wybory.  Dominacja radykalnych islamistów i niemożność dokonania prawdziwych zmian, dopóki najwyższy przywódca ściśle kontroluje politykę, potęgowały frustrację.

Część osób, które nie głosowały w pierwszej turze, tym razem dała się namówić na oddanie głosu na dr Pezeshkiana, aby uniemożliwić Dżaliliemu zostanie prezydentem.

Obawiali się, że zwycięstwo Dżaliliego doprowadzi do zaostrzenia się konfrontacji Iranu że światem zewnętrznym, a on sam nie przyniesie Iranowi niczego poza kolejnymi sankcjami i izolacją.
Aby wziąć udział w wyborach, obaj kandydaci musieli przejść proces weryfikacji prowadzony przez Radę Strażników, organ składający się z 12 duchownych i prawników sprawujących znaczącą władzę w Iranie.

W wyniku tego procesu weryfikacji odmówiono rejestracji i możliwości startu w wyborach wobec 74 innych kandydatów w tym kilku kobiet
Pezeshkian był jedynym kandydatem w tym roku, który nie pochodził z konserwatywnych lub radykalnych frakcji – w 2021 roku został zdyskwalifikowany z ubiegania się o urząd prezydenta przez Radę Strażników.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy