polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rząd Chin zdecydował o jednostronnym zniesieniu wiz krótkoterminowych dla obywateli Polski. O decyzji poinformowano w poniedziałek po spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem w Pekinie. - Każdy, kto będzie chciał przyjechać do Chin do 15 dni w celach turystycznych, biznesowych, nie będzie musiał korzystać z wiz – potwierdził po południu prezydent RP. * * * AUSTRALIA: Współzałożyciel WikiLeaks, Julian Assange, przybył do rodzinnej Australii kilka godzin po tym, jak formalnie zaakceptował ugodę w amerykańskim sądzie na Marianach Północnych. Assange został oskarżony o nielegalne pozyskanie i ujawnienie materiałów dotyczących bezpieczeństwa narodowego, które rzucają światło na amerykańskie zbrodnie wojenne w Iraku. Lot czarterowy VJT199 lecący z Saipanu wylądował na lotnisku w Canberze w środę wieczorem czasu lokalnego po sześciogodzinnej podróży. Assange'a przywitała jego żona Stella, ojciec John Shipton, a także tłum zwolenników i dziennikarzy. Towarzyszyli mu ambasador Australii w USA Kevin Rudd, Wysoki Komisarz Wielkiej Brytanii Stephen Smith i jego prawniczka Jen Robinson. * * * SWIAT: Siły rosyjskie uderzyły w ukraińskie bazy lotnicze, które miały pomieścić dostarczone przez Zachód myśliwce, w tym zaprojektowane przez USA F-16 - poinformowało ministerstwo obrony w Moskwie. Rosyjskie wojsko przeprowadziło w czwartek rano atak grupowy, wykorzystując broń dalekiego zasięgu bazowania morskiego, pocisk hipersoniczny Kindżał i bezzałogowe statki powietrzne do ataku na "infrastrukturę lotniskową Ukrainy, planowaną do przyjęcia samolotów z krajów zachodnich" – podało ministerstwo w oświadczeniu. Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że wszelka zachodnia broń dostarczona Ukrainie będzie uważana za "uzasadnione cele" ataków sił rosyjskich, w tym dostarczonych z zagranicy myśliwców i baz, w których się znajdują.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

wtorek, 18 czerwca 2024

Relacje Australia - Chiny, czyli kto kogo lubi i za ile

Pierwsza od 7 lat wizyta premiera ChRL w Australii.
Premierzy Australii i Chin - Anthony Albanese
 i Li Qiang podczas ceremonii w Canberze.
Fot.printscreen YT


Na Dalekim Wschodzie Stany Zjednoczone mają swoją organizację  AUKUS, to trójstronne partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku pomiędzy Australią, Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi. Partnerstwo, ogłoszone 15 września 2021 r., obejmuje pomoc Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii dla  Australii we wzmocnieniu swojego bezpieczeństwa o posiadanie okrętów podwodnych o napędzie atomowym.


 To nie jest byle co takie porozumienie, bo Australia ma bardzo długą  linię brzegową, która jest również australijską granicą, a którą trzeba pilnować. A najlepsze do tego podobno są okręty wojenne napędzane energią jądrową. 

A przed  kim  Australia ma się bronić? Przed  Chinami  oczywiście, które panują na tamtych wodach, zbudowały  sztuczne wyspy na Morzu Południowo-Chińskim gdzie mają bazy dla  własnych okrętów podwodnych, nie  wiem  czym tam napędzanych  i  straszą  wszystkich naokoło. 
I tu pojawia się problem, bo Australi z Chinami mają się ku sobie bardzo  mocno mimo tych groźnych okrętów. Australia jako oddzielny kontynent,  ma mało ludzi ale dużo podziemnych skarbów Chinom potrzebnych i  które  Australi wydobywa poprzez  kopalnie odkrywkowe, oraz szereg skarbów naziemnych, ktore Chińczycy też lubią. 
  
W ostatnich latach stosunki Australii z największym partnerem handlowym Chinami znalazły się  w spirali pogorszenia, ze względu na ten AUKUS. Poprzedni premierzy sprawili, że kraj ten jako pierwszy formalnie zakazał sprzętu Huawei z sieci 5G i zablokował zagraniczne darowizny na cele polityczne w związku z obawami dotyczącymi chińskich wpływów. Stosunki osiągnęły najgorszy poziom, gdy rząd Australii pod przewodnictwem ówczesnego premiera Scotta Morrisona wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie pochodzenia wirusa Covid-19.

Reakcja Pekinu również była ostra: nałożył cła i zablokował import szeregu australijskich towarów, takich jak wino, zboża i węgiel.

Ale jak to mówią "stara miłość nie rdzewieje" kiedy jest oparta na pieniądzach  i już  stosunki między obydwoma krajami poprawiły się pod rządami obecnego premiera Anthony'ego Albanese.

Do Australii przybył premier Chin - Li Qiang i  powiedział, że stosunki „powracają na właściwe tory po okresie zwrotów akcji”. Li przebywa obecnie w Australii z czterodniową wizytą, pierwszą od siedmiu lat po nominacji chińskiego premiera na to stanowisko. 

Program  obejmuje powiązania handlowe, bezpieczeństwo regionalne i uwięzienie  australijskiego pisarza. Australijski bloger został  skazany przez Chiny na karę śmierci w zawieszeniu. Krytykował Pekin za łamanie praw człowieka.

Wizyta Li, najwyższego rangą urzędnika Chin po prezydencie Xi Jinpingu, oznacza stabilizację w stosunkach między sojusznikiem USA w dziedzinie bezpieczeństwa a drugą ( lub pierwszą)  co do wielkości gospodarką świata po mroźnym okresie, w którym Pekin blokował australijski eksport o wartości 20 miliardów dolarów i tarciach wokół spotkań obronnych  w ramach AUKUS.

Protestujący, zwolennicy  i  policja, zebrali się w poniedziałek rano na trawniku przed budynkiem parlamentu w Canberze podczas uroczystego powitania premiera Chin -  Li.

Bez Chin – które odbierają jedną trzecią australijskiego eksportu i dostarczają jedną czwartą australijskiego importu – Australijczycy płaciliby o 4,2 procent więcej za artykuły konsumpcyjne, podała w poniedziałek australijska grupa biznesowa.

Handel z Chinami zwiększył w zeszłym roku średni dochód rozporządzalny australijskiego gospodarstwa domowego o 2600 AUD (1700 USD), tworząc 595 600 miejsc pracy, czyli 4,2 procent całkowitego zatrudnienia, wynika z badania przeprowadzonego przez Curtin University i Australijską Radę Biznesu Chin.

A przy tym należy nadmienić, że  diaspora chińska w Australii liczy 1,4 mln, co stanowi 5,5% populacji, a liczba ta stale rośnie. 
 

Anna-PK


Chinese Premier Li Qiang has arrived at Parliament House for a ceremonial welcome:




China has offered an olive branch to Australia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy