polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zamknięciu konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu. Personel placówki dyplomatycznej mocarstwa nuklearnego ma być wg Sikorskiego uznany za "osoby nie pożądane na terytorium Polski". Rosja zapowiedziała, że odpowiedź Moskwy na decyzje Sikorskiego będzie bolesna dla Polski. * * * AUSTRALIA: Aborygeńska senatorka zakłóciła w poniedziałek uroczystość w australijskim parlamencie z udziałem króla Karola III, krzycząc, że on tu nie jest królem, i żądając od niego zwrotu zagrabionych przez Wielką Brytanię przedmiotów. Król Karol przybyl do Australii w piątek. To najdalsza i najdłuższa podróż króla od czasu, gdy we wrześniu 2022 roku objął tron, a także pierwsza podróż poza Europę, odkąd w lutym wykryto u niego nowotwór. * * * SWIAT: W Kazaniu odbywa się szczyt państw BRICS, przybyli przewodniczący ChRL Xi Jinping, premier Indii Narendra Modi, prezydent Egiptu Abdel Fattah al-Sisi, prezydent Iranu Masud Pezeszkian oraz prezydent RPA Cyril Ramaphosa. W szczycie biorą udział przedstawiciele ponad 30 krajów. Na szczyt przybył też sekretarz generalny ONZ António Guterres. Wczoraj Xi Jinping i Władimir Putin po raz kolejny ogłosili, że w relacjach Chin i Rosji “nastała nowa era".
POLONIA INFO: Polski Festiwal w Plumpton - 27.10, godz. 11:30 - 17:00

sobota, 29 czerwca 2024

Mistrzowski finał sezonu w Teatrze Wielkim w Poznaniu

Plakat finałowej premiery
sezonu artystycznego 'Powroty"
w Teatrze Wielkim w Poznaniu
Granicą nie jest scena a o wysokości nieba nie świadczy podniesiona kurtyna. Jednak to właśnie one dają ramy horyzontu… W zależności od tego z jakiej perspektywy na niego spojrzymy – jest granicą, przed którą stoimy lub taką, którą już przeszliśmy… 22 czerwca br. artyści finałowej premiery sezonu artystycznego „Powroty” w Teatrze Wielkim w Poznaniu przeszli samych siebie w tym, co sprawia, że ruch sceniczny staje się mistrzowski a oddech tancerza daje tlen dla wyobraźni publiczności.

 

„4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara” to spektakl zmysłów sięgających dreszczy światła. Spektakl uczuć i odczuć, który rodzi się, umiera i zmartwychwstaje w umiłowaniu do tańca baletowego. Pełen prawdziwych, spontanicznych a przez to i skrajnych emocji, balansuje pomiędzy spełnieniem i niedosytem a przemienieniem wody w wino. Zmysły roztańczone stają się religią. Nie chodzi w niej o zbawienie – jest za bardzo statyczne… przecież miłość to nie powinność. Nie można się jej nauczyć. Jej synonimem jest balet traktowany jako namacalna droga ekspresji do zjednoczenia ciała z duszą; do obnażenia duszy z ciała… Olśnienie, precyzja, dynamika… z każdym gestem nacinanie tkanki, pod którą pulsują niezliczone tętnice… Serce – przeszczep jego rytmu od ruchów tancerzy po oddechy oraz brawa kolejnych osób na widowni. Jedność…

Trzy akty lecz – jak głosiły zapowiedzi – Po pierwsze… Krzysztof Pastor i „Moving Rooms”, stworzona dla Het Nationale Ballet choreografia, która podbiła wiele scen. Po drugie… Sol León i Paul Lightfoot, jeden z czołowych duetów choreograficznych współczesnych czasów, po raz pierwszy w Polsce. Po trzecie… Sol León i Paul Lightfoot i ich dwie najbardziej znane prace: „Shutters Shut” i „Subjcet to Change”. Po czwarte… Robert Bondara i jego pierwsza próba zmierzenia się z najbardziej znaną kompozycją Ravela.

Teatr wielki w Poznaniu: autor
 artykułu z baletnicą - gwiazdą
premiery


„4: Pastor / León & Lightfoot / Bondara”. Czterech wybitnych choreografów. Cztery wymiary współczesnego tańca, poruszone muzyką Schnittkego, Góreckiego, Schuberta, Ravela oraz poezją Gertrude Stein.

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu to instytucja kultury, która poprzez kolejną premierę ukazała wielowymiarowość emocji, decydujących o tym, że publiczność pragnie chodzić na spektakle. Przypomnijmy, w mijającym sezonie, odbyło się blisko 140 wydarzeń, w tym znane i lubiane spektakle operowe i baletowe oraz koncerty. Uczestniczyli w niej słuchacze i widzowie w różnym wieku. Wiele rozmów o sztuce i ze sztuką. O tym, co było i ma szansę się zdarzyć. „Pokolenia” – to hasło przewodnie zapowiadanego sezonu 2024/2025, który zaprasza nas na pięć premier, w tym jedną prapremierę… na festiwale, prezentacje spektakli, których premiery odbyły się na Międzynarodowych Targach Poznańskich, koncerty specjalne oraz jubileusze.

Zainteresowanie tymi wydarzeniami jest bardzo znaczące, dlatego, jeśli ktoś chce sobie zagwarantować miejsca na wydarzeniach, Teatr Wielki w Poznaniu daje taką możliwość już dziś; w terminie od 14 czerwca do 25 sierpnia br. na hasło „przedsprzedaż” będzie można kupić bilety ze specjalną zniżką (zakup online, a do końca czerwca również w kasach Opery). Teatr odpowiada na oczekiwania pokoleń. Z kolei one tworzą teatr.

Dominik Górny

* * * 

Red.: Nasz korespondent z Poznania - Dominik Górny    podczas Walnego zebrania członków Towarzystwa Hipolita Cegielskiego, został wybrany na stanowisko Wiceprezydenta. Gratulujemy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy