polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

O obchodach 150 Rocznicy Śmierci P. E. Strzeleckiego w Głuszynie

Tablica pamiątkowa na ścianie kościoła
 w Głuszynie
 O obchodach 150 Rocznicy Śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego w poznańskiej Gluszynie, miejscu narodzin słynnego podróżnika i odkrywcy pisze Marysia Thiele, która była uczestniczką uroczystości. 

Przy wjeździe do Głuszyny, miejsca urodzenia P.E. Strzeleckiego, przybysza zachwyci gotycka bryła kościoła z czerwonej cegły, który pod wezwaniem św. Jakuba Większego Apostoła zwanego Wędrowcem stoi tu ponad 800 lat przyglądając się wydarzeniom historycznym przewalającym się przez Wielkopolskę na przestrzeni wieków.


Kościół w Głuszynie
Sam kościół też zapisał się na kartach historii Głuszyny, gdyż przed ołtarzem św. Wędrowca ochrzczono największego polskiego podróżnika i odkrywcę P.E. Strzeleckiego (21.07.1797), który w latach 1834-1843 okrążył kulę ziemską stawiając stopę na każdym kontynencie oprócz biegunów. Swoimi badaniami barometryczno-mineralogicznymi, geologicznymi, meteorologicznymi, antropologicznymi, oraz kardiografią miejsc na których stopa białego człowieka przed nim nie stanęła przyczynił się do postępu nauki wieku XIX.

Uroczystości obchodów 150 rocznicy śmierci najsławniejszego mieszkańca Głuszyny zorganizowała Rada Osiedla przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 153 im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie.


W piątek 06.10.2023 o godzinie 9:00 rano kościół św. Jakuba Apostoła zapełnił się uczestnikami mszy św. za duszę P.E. Strzeleckiego. Przed ołtarzem honorową wartę pełniły sztandary Szkoły im P.E. Strzeleckiego i Kompanii Wojska Polskiego.

Warty honorowe w kościele św. Jakuba Apostoła Wędrowca


Przed tablicą pamiątkową, umieszczoną na ścianie kościoła, stanęła warta, a salwy karabinowe Kompanii Honorowej Wojska Polskiego zapoczątkowały hołdy pamięci filantropa o wielkim sercu.

Salwy oddane przez Gwardię Honorową W.P.



 W swoim wystąpieniu Ambasador Irlandii, Patrick Haughey, wyraził wdzięczność Podróżnikowi za jego poświęcenie dla ratowania bliźnich w tragedii zarazy ziemniaczanej (1845-1849). Z narażeniem własnego życia P.E. Strzelecki ocalił setki tysięcy Irlandczyków od śmierci głodowej i chorób związanych z plagą głodu. Ambasador Irlandii i Honorowy Konsul Artur Sikora zapoczątkowali składanie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, po nich pozostali uczestnicy obchodów kolejno dekorowali wiązankami to miejsce: Ojcowie Miasta Poznania, Rada Osiedla, Szkoły im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie i Warszawie, przedstawicielka Polonii Australijskiej Marysia Thiele z Adelaide, z Bydgoszczy Zdzisław Leliwa przedstawiciel Mt.Kosciuszko.Inc.au z Perth, Straż Pożarna, Wojsko Polskie, oraz organizacje i instytucje Głuszyny.

Przed tablicą pamiątkową Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey, Marysia Thiele i Honorowy Konsul Irlandii w Polsce Artur Sikora

Wiązanka kwiatów od Polonii z Australii


Z kościoła pochód uczestników ruszył ulicą P.E. Strzeleckiego w kierunku szkoły jego imienia, poprzedzany grupą motocyklistów, którzy później dostarczyli pocztę z Głuszyny do Poznania, oraz w asyście honorowej gwardii Wojska Polskiego.

Wojsko defilujące przed tablicą upamiętniającą P.E. Strzeleckiego

Motocykliści w pochodzie



Tekst i zdjęcia Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy