polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: ‹ wróć Na południu i zachodzie Polski trwa powódź. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Najbardziej ucierpiały takie miasta jak Stronie Śląskie, Głuchołazy, Lądek-Zdrój, Kłodzko i Nysa. Tama w Stroniu Śląskim na Dolnym Śląsku została przerwana. Miasto liczące 5 tys. mieszkańców zostało doszczętnie zniszczone. Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej na części terytorium Polski potkniętych powodzią. To po raz pierwszy w historii III RP. Niesie on ze sobą szereg praw i obowiązków dla osób zamieszkujących tereny objęte tym stanem Wśród ograniczeń znajduje się m.in. zawieszenie działalności określonych przedsiębiorców czy nakazaniu pracodawcy oddelegowania pracowników do dyspozycji organu kierującego działaniami prowadzonymi Ustawa określa także wprowadzenie obowiązku świadczeń osobistych i rzeczowych, takich jak wykonywanie określonych prac. * * * AUSTRALIA: W sobotę miliony wyborców z Nowej Południowej Walii poszli do urn, aby wybrać członków swojego samorządu lokalnego na najbliższe cztery lata. Wybory w 14 okręgach wyborczych zostały całkowicie odwołane z powodu braku kandydatów. Obszary te zostały uznane za obszary niesporne, a kandydaci zostaną wybrani bez sprzeciwu. Wybory do rady miejskiej Nowej Południowej Walii zostały zakłócone przez "monumentalną aferę", w wyniku której 140 liberalnych kandydatów z 16 rad straciło nominację. Wieloletnia burmistrz Sydney, Clover Moore, spodziewa się powrotu na rekordową szóstą kadencję. Rezultaty wyborów będą znane dopiero w paździeniku. * * * SWIAT: Władimir Putin: „Użycie zachodniej broni precyzyjnej dalekiego zasięgu przeciwko Rosji oznaczałoby bezpośredni udział krajów NATO w działaniach bojowych na Ukrainie”. Ukraina nie jest w stanie uderzyć taką bronią, ponieważ nie ma niezbędnych danych wywiadowczych. Mogą je zapewnić tylko NATO i Stany Zjednoczone ze swoich satelitów. I tylko oni mogą przydzielać loty. Jeśli tak się stanie, Zachód weźmie bezpośredni udział w działaniach wojennych. I będzie w stanie wojny z Federacją Rosyjską, podsumował prezydent Rosji po swoim wystąpieniu na sesji plenarnej X Petersburskiego Międzynarodowego Forum Połączonych Kultur.
POLONIA INFO: Polski Teatr Stary w Adelaide: komedia "Grube Ryby" - The Parks Theatre, Angle Park SA, 21.09, godz. 17:00; 22.09, godz. 15:00.

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

O obchodach 150 Rocznicy Śmierci P. E. Strzeleckiego w Głuszynie

Tablica pamiątkowa na ścianie kościoła
 w Głuszynie
 O obchodach 150 Rocznicy Śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego w poznańskiej Gluszynie, miejscu narodzin słynnego podróżnika i odkrywcy pisze Marysia Thiele, która była uczestniczką uroczystości. 

Przy wjeździe do Głuszyny, miejsca urodzenia P.E. Strzeleckiego, przybysza zachwyci gotycka bryła kościoła z czerwonej cegły, który pod wezwaniem św. Jakuba Większego Apostoła zwanego Wędrowcem stoi tu ponad 800 lat przyglądając się wydarzeniom historycznym przewalającym się przez Wielkopolskę na przestrzeni wieków.


Kościół w Głuszynie
Sam kościół też zapisał się na kartach historii Głuszyny, gdyż przed ołtarzem św. Wędrowca ochrzczono największego polskiego podróżnika i odkrywcę P.E. Strzeleckiego (21.07.1797), który w latach 1834-1843 okrążył kulę ziemską stawiając stopę na każdym kontynencie oprócz biegunów. Swoimi badaniami barometryczno-mineralogicznymi, geologicznymi, meteorologicznymi, antropologicznymi, oraz kardiografią miejsc na których stopa białego człowieka przed nim nie stanęła przyczynił się do postępu nauki wieku XIX.

Uroczystości obchodów 150 rocznicy śmierci najsławniejszego mieszkańca Głuszyny zorganizowała Rada Osiedla przy współpracy Szkoły Podstawowej nr 153 im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie.


W piątek 06.10.2023 o godzinie 9:00 rano kościół św. Jakuba Apostoła zapełnił się uczestnikami mszy św. za duszę P.E. Strzeleckiego. Przed ołtarzem honorową wartę pełniły sztandary Szkoły im P.E. Strzeleckiego i Kompanii Wojska Polskiego.

Warty honorowe w kościele św. Jakuba Apostoła Wędrowca


Przed tablicą pamiątkową, umieszczoną na ścianie kościoła, stanęła warta, a salwy karabinowe Kompanii Honorowej Wojska Polskiego zapoczątkowały hołdy pamięci filantropa o wielkim sercu.

Salwy oddane przez Gwardię Honorową W.P.



 W swoim wystąpieniu Ambasador Irlandii, Patrick Haughey, wyraził wdzięczność Podróżnikowi za jego poświęcenie dla ratowania bliźnich w tragedii zarazy ziemniaczanej (1845-1849). Z narażeniem własnego życia P.E. Strzelecki ocalił setki tysięcy Irlandczyków od śmierci głodowej i chorób związanych z plagą głodu. Ambasador Irlandii i Honorowy Konsul Artur Sikora zapoczątkowali składanie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową, po nich pozostali uczestnicy obchodów kolejno dekorowali wiązankami to miejsce: Ojcowie Miasta Poznania, Rada Osiedla, Szkoły im P.E. Strzeleckiego w Głuszynie i Warszawie, przedstawicielka Polonii Australijskiej Marysia Thiele z Adelaide, z Bydgoszczy Zdzisław Leliwa przedstawiciel Mt.Kosciuszko.Inc.au z Perth, Straż Pożarna, Wojsko Polskie, oraz organizacje i instytucje Głuszyny.

Przed tablicą pamiątkową Ambasador Irlandii w Polsce Patrick Haughey, Marysia Thiele i Honorowy Konsul Irlandii w Polsce Artur Sikora

Wiązanka kwiatów od Polonii z Australii


Z kościoła pochód uczestników ruszył ulicą P.E. Strzeleckiego w kierunku szkoły jego imienia, poprzedzany grupą motocyklistów, którzy później dostarczyli pocztę z Głuszyny do Poznania, oraz w asyście honorowej gwardii Wojska Polskiego.

Wojsko defilujące przed tablicą upamiętniającą P.E. Strzeleckiego

Motocykliści w pochodzie



Tekst i zdjęcia Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy