polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 6 marca 2024

Rozpoczyna się jubileuszowa edycja Konkursu "Być Polakiem"

Joanna Fabisiak - organizatorka Konkursu
'Być Polakiem" wraz z laureatami 
ubieglorocznej edycji. Fot. PAI
Rozpoczyna się  XV edycja konkursu „Być Polakiem” 2024. W ubiegłym roku uczeń australijskiej szkoły podstawowej i jednocze¶nie uczeń Polskiej Szkoły w Randwick (Sydney) został jednym z laureatów XIV edycji Konkursu „Być Polakiem”. (Jest na zdjeciu promocyjnym tegorocznej edycji z oganizatorką p. Joanna Fabisiak). 

Konkurs „Być Polakiem” jest realizowany dla głębszego uświadamiania i umacniania  tożsamości narodowej oraz rozwoju postaw patriotycznych i społecznych dzieci i młodzieży, mieszkającej poza granicami Polski.

Organizatorzy piszą: 

Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie, Studenci, rozpoczynamy XV, jubileuszową edycję konkursu „Być Polakiem” i chcemy, jak co roku, zaprosić do udziału w niej przedszkolaków, uczniów, ale również studentów. Szczególny jest temat przewidziany dla grup literackich i filmowej, bo będziecie odkrywcami mało znanych wydarzeń z historii Polski, często o wielkiej dramaturgii a nawet sensacyjnym charakterze. To nie jest proste zadanie, ale Jubileusz ma swoje prawa. Prosimy więc rodziców i nauczycieli, by gotowi byli wspierać i motywować młodzież podczas przygotowywania pracy konkursowej.

 Novum tegorocznej edycji jest też skład jury, wzbogacony o uczestników konkursu z poprzednich lat. Nie może być inaczej, bo spotkali się w listopadzie 2023 r. w Warszawie na konferencji Polonia 2.0, dla nich zorganizowanej i postanowili stworzyć Fun Club konkursu „Być Polakiem”, wspierający działania konkursowe. Cóż tu można dodać, młodzi Polacy podbijają świat.

A oto tematy XV, jubileuszowej edycji:

MODUŁ A – dla dzieci i młodzieży

Grupa I, wiek 6 – 9 lat - prace plastyczne

„Tradycje i obyczaje w moim domu rodzinnym”.

Grup II, III, IV, wiek 10 – 22 lata – prace literackie

Grupa V, wiek 10 – 22 lata – prace filmowe (w dwóch „podgrupach”: 9-15 lat i 16-22 lata)

„Wyszukaj i opisz, lub nagraj film o mniej znanym wydarzeniu; historycznym, kulturalnym, naukowy, wartym upowszechnienia, kształtującym pozytywny obraz Polski, intrygującym, wartym upowszechnienia ”.

Podpowiadamy kilka tematów, ale z pewnością sami znajdziecie wiele innych, jeszcze ciekawszych:

 Uczta u Wierzynka, wydana przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 r. dla monarchów i

książąt Europy.

 Ołtarz Wita Stwosz, fenomen rzeźby religijnej z 1477 r.

 Pacta conventa czyli pierwsza wolna elekcja w 1573 r. Demokracja to nasza specjalność.

 Pierwsza europejska konstytucja to Konstytucja 3 Maja 1791 r., wzór dla całej Europy.

 „Nie damy ziemi, skąd nasz ród”, Michał Drzymała i jego sławny wóz, 1904 r..

 Wygrał Polskę na fortepianie, czyli rzecz o I. J. Paderewskim ale też żonie Helenie i jej lalkach

1918 r.

 Złamali kod Enigmy i to nie jeden raz, bo w 1932 r. i w 1938 r.

 Odkryli wąwóz Colca w 1981 r. i zostali bohaterami narodowymi Peru.

Jak widzicie możliwości są ogromne. Szukajcie ciekawych tematów i oryginalnie je przedstawcie.

Jury czekamy z zapartym tchem na wasze prace.

MODUŁ B – dla nauczycieli

„Być, albo nie być, czyli o czasowniku „być”, jego funkcjach gramatycznych i leksykalnych oraz o czasownikach modalnych”.

17.03.2024 r. – OSTATECZNY TERMIN PRZESYŁANIA PRAC KONKURSOWYCH

Kalendarium konkursu i regulamin oraz  więcej informacji technicznych znajdziecie na oficjalnej stronie  organizatora Konkursu - Fundacji Świat na Tak":  Być Polakiem (bycpolakiem.pl).

Bumerang Polski - jak co roku -  jest jednym z patronów medialnych Konkursu. 






Do zobaczenia na Gali XV edycji Konkursu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy