polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 14 marca 2024

Obchody roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Wielkopolsce

Marysia Thiele w dworze-muzeum
 P.E.Strzeleckiego w Koszutach
 Obchody Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Wielkopolsce celebrowano przez cały 2023. Koncerty, zmieniająca miejsca wystawa uliczna, przedstawienia, spotkania, imprezy sportowe i wykłady zapełniały program na przestrzeni roku, utrudniając decyzję w czym wziąć udział i kiedy polecieć do Polski. Sprawę przesądziła wiadomość od dyrektora dworu-muzeum w Koszutach Jacka Piotrowskiego o przygotowaniach do otwarcia Pokoju Pana – Pawła Edmunda Strzeleckiego w 2023: Na oficjalne otwarcie gabinetu wybrałam datę 02.10.


W swej uprzejmości Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dr Izabela Wyszkowska dostosowała do mojej obecności uroczystość nadania imienia P.E. Strzeleckiego Domowi Polonii w Poznaniu wyznaczając datę 04.10. oraz jako prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk datę sesji naukowej ‘Paweł Edmund Strzelecki’ na dzień 05.10. W Głuszynie i na Wzgórzu św. Wojciecha obchody 150. rocznicy śmierci podróżnika zaplanowano na 06.10.


Dzięki temu na powyższych uroczystościach reprezentowałam Polonię Australijską, tę zrzeszoną i tę niezrzeszoną, osobiście ponosząc koszt podróży oraz pobytu.  Żadna organizacja mnie nie sponsorowała, a ja nie reprezentowałam żadnej organizacji.  

MARYSIA THIELE
Reprezentantka

POLONII AUSTRALIJSKIEJ
Na obchodach

2023 ROKU PAWA EDMUNDA STRZELECKIEGO
W POLSCE

 

Paweł Edmund Strzelecki, najsławniejszy Polak w Australii, pochodził z Wielkopolski. W latach 1839 do 1843 przebywał w Australii, penetrując pas Nowej Południowej Walii od Sydney do Port Phillip (Melbourne) i Van Diemen’s Land (Tasmania), przyczyniając się do powstania nowego stanu Victoria po eksploracji nieprzebytego wówczas przez białych Gippslandu. W wyniku badań, odkryć i publikacji naukowych przyczynił się do rozwoju gospodarczego Australii, za co nigdy nie został wynagrodzony przez władze kolonii jak również przez rząd Wielkiej Brytanii. Pozostawił po sobie pierwsze mapy szlaku, który przewędrował przeważnie pieszo, pokonując ponad 5000 kilometrów w ciągu czterech lat. W Australii Południowej nigdy nie był, ale został upamiętniony nazwami geograficznymi: Strzelecki Track, Strzelecki Desert i Strzelecki Creek.

02.10. piastowałam rolę honorowego gościa z tytułu zainicjowania gabinetu P.E. Strzeleckiego we dworze-muzeum w Koszutach, niegdyś posiadłości dziadka podróżnika, Józefa Oksza-Strzeleckiego. Po przemówieniach, moje dotyczyło kultury Aborygenów i współczującego stosunku P.E. Strzeleckiego dla ich traktowania przez Anglików, obejrzeliśmy video z koncertem na didgeridoo, oraz prezentacją medialną P.E. Strzelecki, opracowaną na obchody jego roku przez Zdzisława Leliwę, menadżera strony internetowej mtkosciuszko.org.au oraz przedstawiciela organizacji Mt.Kościuszko.Inc z Perth.


Wzruszyło mnie podziękowanie od władz muzeum za mój wkład w utworzenie jedynej na świecie stałej ekspozycji życia i osiągnięć P.E. Strzeleckiego, za co zostałam uhonorowana Statuetką P.E. Strzeleckiego, wręczoną przez fundatora dyr. Envirotech Janusza Tomaszkiewicza, filantropa i biznesmena Poznańskiego.


04.10.23 byłam gościem poznańskiego oddziału WOS Wspólnota Polska. Uroczystość otworzyli Dyr. Domu Polonii Dariusz Łukaszewski i prezes WOSWP dr I. Wyszkowska, staraniem której miejsce spotkań Polonii z całego świata nosi imię P.E. Strzeleckiego.


Koncert pieśni Chopina uświetniły Lesia Lishchenko z Ukrainy - fortepian i Zhanna Rudya z Białorusi – śpiew.

 Film „Podróżnik z Głuszyny” Ewy Jagielskiej z Koła Przewodników PTTK im M. Mottego w Poznaniu zakończył część artystyczną, po czym dyr. Envirotech J. Tomaszkiewicz, entuzjasta P.E. Strzeleckiego, uhonorował dr I. Wyszkowską statuetką przedstawiającą Podróżnika z mapą w ręku.


Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Dom Polonii im Pawła Edmunda Strzeleckiego uczciliśmy lampką wina Paweł Edmund Strzelecki Cascina Merenda 2021 fundacji Envirotech z Poznania.


Po zakończeniu prac budowlanych na Starym Rynku w Poznaniu tablica ta zawiśnie na zewnątrz budynku pod numerem 51.

05.10. byłam uczestnikiem sesji naukowej Paweł Edmund Strzelecki w PTPN. Otwarcia sesji dokonała dr I. Wyszkowska, po czym zebrani obejrzeli prezentację medialną autorstwa Z. Leliwy. Profesorzy uniwersytetów, doktoranci, pisarze, publicyści, pracownicy muzeów i ja dostarczyliśmy referaty do publikacji w magazynie naukowym PTPN oraz wygłosiliśmy ich streszczenia. Temat mojego referatu to P.E. Strzelecki – dorobek naukowy bez granic czasu, w oparciu o dzieło „Physical Deskryption of NSW and Van Diemen’s Land” London 1845.




Sesja naukowa trwała od godz. 8 do 18 z przerwą na wspaniały lunch popijanym czerwonym i białym winem Paweł Edmund Strzelecki Cascina Merenda 2021.


Marysia Thiele
zdjęcia M.Thiele, Z.Leliwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy