polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 14 marca 2024

Obchody roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Wielkopolsce

Marysia Thiele w dworze-muzeum
 P.E.Strzeleckiego w Koszutach
 Obchody Roku Pawła Edmunda Strzeleckiego w Wielkopolsce celebrowano przez cały 2023. Koncerty, zmieniająca miejsca wystawa uliczna, przedstawienia, spotkania, imprezy sportowe i wykłady zapełniały program na przestrzeni roku, utrudniając decyzję w czym wziąć udział i kiedy polecieć do Polski. Sprawę przesądziła wiadomość od dyrektora dworu-muzeum w Koszutach Jacka Piotrowskiego o przygotowaniach do otwarcia Pokoju Pana – Pawła Edmunda Strzeleckiego w 2023: Na oficjalne otwarcie gabinetu wybrałam datę 02.10.


W swej uprzejmości Prezes Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” dr Izabela Wyszkowska dostosowała do mojej obecności uroczystość nadania imienia P.E. Strzeleckiego Domowi Polonii w Poznaniu wyznaczając datę 04.10. oraz jako prezes Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk datę sesji naukowej ‘Paweł Edmund Strzelecki’ na dzień 05.10. W Głuszynie i na Wzgórzu św. Wojciecha obchody 150. rocznicy śmierci podróżnika zaplanowano na 06.10.


Dzięki temu na powyższych uroczystościach reprezentowałam Polonię Australijską, tę zrzeszoną i tę niezrzeszoną, osobiście ponosząc koszt podróży oraz pobytu.  Żadna organizacja mnie nie sponsorowała, a ja nie reprezentowałam żadnej organizacji.  

MARYSIA THIELE
Reprezentantka

POLONII AUSTRALIJSKIEJ
Na obchodach

2023 ROKU PAWA EDMUNDA STRZELECKIEGO
W POLSCE

 

Paweł Edmund Strzelecki, najsławniejszy Polak w Australii, pochodził z Wielkopolski. W latach 1839 do 1843 przebywał w Australii, penetrując pas Nowej Południowej Walii od Sydney do Port Phillip (Melbourne) i Van Diemen’s Land (Tasmania), przyczyniając się do powstania nowego stanu Victoria po eksploracji nieprzebytego wówczas przez białych Gippslandu. W wyniku badań, odkryć i publikacji naukowych przyczynił się do rozwoju gospodarczego Australii, za co nigdy nie został wynagrodzony przez władze kolonii jak również przez rząd Wielkiej Brytanii. Pozostawił po sobie pierwsze mapy szlaku, który przewędrował przeważnie pieszo, pokonując ponad 5000 kilometrów w ciągu czterech lat. W Australii Południowej nigdy nie był, ale został upamiętniony nazwami geograficznymi: Strzelecki Track, Strzelecki Desert i Strzelecki Creek.

02.10. piastowałam rolę honorowego gościa z tytułu zainicjowania gabinetu P.E. Strzeleckiego we dworze-muzeum w Koszutach, niegdyś posiadłości dziadka podróżnika, Józefa Oksza-Strzeleckiego. Po przemówieniach, moje dotyczyło kultury Aborygenów i współczującego stosunku P.E. Strzeleckiego dla ich traktowania przez Anglików, obejrzeliśmy video z koncertem na didgeridoo, oraz prezentacją medialną P.E. Strzelecki, opracowaną na obchody jego roku przez Zdzisława Leliwę, menadżera strony internetowej mtkosciuszko.org.au oraz przedstawiciela organizacji Mt.Kościuszko.Inc z Perth.


Wzruszyło mnie podziękowanie od władz muzeum za mój wkład w utworzenie jedynej na świecie stałej ekspozycji życia i osiągnięć P.E. Strzeleckiego, za co zostałam uhonorowana Statuetką P.E. Strzeleckiego, wręczoną przez fundatora dyr. Envirotech Janusza Tomaszkiewicza, filantropa i biznesmena Poznańskiego.


04.10.23 byłam gościem poznańskiego oddziału WOS Wspólnota Polska. Uroczystość otworzyli Dyr. Domu Polonii Dariusz Łukaszewski i prezes WOSWP dr I. Wyszkowska, staraniem której miejsce spotkań Polonii z całego świata nosi imię P.E. Strzeleckiego.


Koncert pieśni Chopina uświetniły Lesia Lishchenko z Ukrainy - fortepian i Zhanna Rudya z Białorusi – śpiew.

 Film „Podróżnik z Głuszyny” Ewy Jagielskiej z Koła Przewodników PTTK im M. Mottego w Poznaniu zakończył część artystyczną, po czym dyr. Envirotech J. Tomaszkiewicz, entuzjasta P.E. Strzeleckiego, uhonorował dr I. Wyszkowską statuetką przedstawiającą Podróżnika z mapą w ręku.


Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Dom Polonii im Pawła Edmunda Strzeleckiego uczciliśmy lampką wina Paweł Edmund Strzelecki Cascina Merenda 2021 fundacji Envirotech z Poznania.


Po zakończeniu prac budowlanych na Starym Rynku w Poznaniu tablica ta zawiśnie na zewnątrz budynku pod numerem 51.

05.10. byłam uczestnikiem sesji naukowej Paweł Edmund Strzelecki w PTPN. Otwarcia sesji dokonała dr I. Wyszkowska, po czym zebrani obejrzeli prezentację medialną autorstwa Z. Leliwy. Profesorzy uniwersytetów, doktoranci, pisarze, publicyści, pracownicy muzeów i ja dostarczyliśmy referaty do publikacji w magazynie naukowym PTPN oraz wygłosiliśmy ich streszczenia. Temat mojego referatu to P.E. Strzelecki – dorobek naukowy bez granic czasu, w oparciu o dzieło „Physical Deskryption of NSW and Van Diemen’s Land” London 1845.




Sesja naukowa trwała od godz. 8 do 18 z przerwą na wspaniały lunch popijanym czerwonym i białym winem Paweł Edmund Strzelecki Cascina Merenda 2021.


Marysia Thiele
zdjęcia M.Thiele, Z.Leliwa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy