polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 17 marca 2024

"Mam Teatr" w Polskiej Szkole w Sydney

W sobotę 3 marca gościł w Polskiej Szkole w Sydney z siedzibą Randwick teatr z Warszawy o nazwie Mam Teatr, prezentując dla naszych uczniów spektakl pod tytułem „Zamieszanie”.

 

Było to niezwykle frapujące przedstawienie, które zdołało przykuć uwagę i zaangażować nawet tę najmłodszą i chyba jednocześnie najbardziej wymagającą część widowni. „Zamieszanie”, to widowisko epatujące wielopoziomowością, gdyż twórcy kierują je nie tylko do dzieci, ale także słowami puszczają oko do dorosłych. Scenariusz i teksty piosenek napisała do niego Marzanna Graff, wcielająca się również w rolę tytułowego Zamieszania - Radości Księżniczki. Drugim aktorem towarzyszącym jej na scenie, był Aleksander Mikołajczak, który odgrywał rolę kilku postaci.

Aktorzy, przy minimalnych dekoracjach, niezwykle sprawnie stworzyli atmosferę dobrze znanych większości krain baśniowych, malując przed oczami widzów ów świat, który nagle zaczął funkcjonować na bazie technologii: telefonów komórkowych, komputerów albo GPS-u oraz przedstawiając konsekwencje, które musieli ponieść jej użytkownicy w bajkach. Jak nietrudno jest się domyślić, skutkami wprowadzenia urządzeń do bajek były między innymi kłótnie, zaburzona komunikacja pomiędzy przyjaciółmi, brak harmonii, znowu tytułowe zamieszanie, zmiana stylu życia czy nieszczęście. Zaginął także Bajczuwacz, autor pomysłów do bajek i jednocześnie osoba odpowiedzialna za kolorowe sny dzieci. Niewykluczone, że taka sytuacja jest ogólnie dobrze znana, więc może warto zastanowić się nad rolą technologii w życiu. Spektakl skłania do takiej, ale i innych refleksji, na przykład nad istotą przyjaźni, nad wytrwałością w dążeniu do celu lub ponoszeniem konsekwencji swoich wyborów.


Dziękujemy teatrowi Mam Teatr za to, że zechciał gościć w naszej szkole, przyczyniając się do ugruntowania miłości do widowisk scenicznych wśród naszych uczniów i wspomożeniu nas w krzewieniu języka polskiego wśród Polonii.

Agnieszka Oćwieja

Nauczycielka w Polskiej Szkole w Sydney - Randwick

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy