polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 7 grudnia 2023

Naukowa Konferencja z Polonią

 Katarzyna Kot z Sieci Badawczej Centrum Łukasiewicz w Warszawie  zaprasza na III edycję Konferencji z Polonią, która odbędzie się 20 grudnia. online. Spotkanie skierowane jest do polskich naukowców pracujących w zagranicznych ośrodkach badawczych oraz centrach rozwojowych, zagranicznych badaczy prowadzących działania w naszym kraju, gości z zagranicznych uczelni a także przedstawicieli polskich szkół wyższych. 


Celem spotkania jest nawiązanie współpracy z polskimi profesjonalistami zza granicy i umiędzynarodowienie polskiej nauki. Konferencja stanowi doskonałą okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, a tym samym integracji środowiska i zainicjowania wspólnych projektów o zasięgu międzynarodowym. Wydarzenie umożliwia także promocję potencjału badawczo-rozwojowego Polski oraz zachęcenie rodzimych naukowców do podjęcia działań w naszym kraju. Dwie poprzednie edycje zgromadziły szereg wiodących badaczy z ośrodków o światowej renomie.

 

Konferencja z Polonią odbędzie się hybrydowo 20 grudnia 2023 r. w godzinach 15:30 – 22:00 CET: stacjonarnie (w Centrum Łukasiewicz w Warszawie, u. Poleczki 19) i online. Swój udział można zgłosić przez stronę wydarzenia https://lukasiewicz.gov.pl/polonia/

 

Wydarzenie zostało objęte patronatami Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Spraw Zagranicznych i Urzędu Patentowego RP.



Katarzyna Kot



Informacje o prelegentach:




Artur Ekert – Keynote Speaker członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie należący do pionierów informatyki kwantowej. Jego wynalazek kryptografii kwantowej opartej na splątaniu łączy podstawowe koncepcje teorii kwantowej z badaniami nad bezpieczną komunikacją. Innowacja ta spowodowała znaczący wzrost zainteresowania tematyką kwantową w świecie nauki i do dziś inspiruje nowe kierunki badań. Artur Ekert dokonał także przełomowego odkrycia, że nierówności Bella można wykorzystać do testowania podsłuchu. Wniósł ogromny wkład w postęp oraz eksperymentalne zastosowania obliczeń kwantowych i komunikacji. Odegrał kluczową rolę w przekształceniu informatyki kwantowej z niszowej działalności akademickiej w tętniącą życiem dziedzinę interdyscyplinarną. Artur Ekert jest profesorem fizyki kwantowej w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii, członkiem Merton College w Oksfordzie i profesorem honorowym Uniwersytetu Narodowego w Singapurze. Założyciel i dyrektor Centrum Technologii Kwantowych w Singapurze. Wybitne osiągnięcia Artura Ekerta w tym zakresie zostały docenione wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym Medalem i Nagrodą Maxwella przyznaną przez Instytut Fizyki w 1995 r., Medalem Royal Society Hughes w 2007 r., Nagrodą Miciusa w 2019 r. Oraz Nagrodą Royal Society Milner Award w 2024 r. Artur Ekert jest także zapalonym instruktorem nurkowania i pilotem.


Juan Carlos Colmenares Quintero profesor Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk. Opracował i opatentował metodę sonofotoosadzania do syntezy fotokatalizatorów w stanie stałym zawierającym mono- i bimetale. Obecnie jego badania koncentrują się w obszarze sonofotokatalizy. Absolwent Politechniki Warszawskiej, uzyskał stopień naukowy doktora w dziedzinie nauk chemicznych i materiałowych, w 2023 roku decyzją Prezydenta RP otrzymał tytuł profesora. 


Marek Cygan Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał także stopień naukowy doktora. Profesor nadzwyczajny tego samego uniwersytetu, kierujący nowo utworzoną Grupą Uczenia Robotów, skupioną na manipulacji robotycznej i widzeniu komputerowym. Dodatkowo jest Dyrektorem ds. sztucznej inteligencji i współzałożycielem Nomagic, startupu dostarczającego inteligentne roboty typu pick-and-place do zastosowań intralogistycznych. Wcześniej zajmował się badaniami w różnych gałęziach algorytmów, w ramach ERC Starting Grant.


Dr Paweł Puczkarski jest fizykiem specjalizującym się w dziedzinie nanotechnologii i nanoelektroniki. Obecnie pracuje na Wydziale Chemii Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmuje się detekcją i manipulacją pojedynczymi proteinami. Wcześniej uzyskał stopień doktora na Wydziale Materiałowym Uniwersytetu w Oxfordzie, gdzie zajmował się elektroniką molekularną, tranzystorami na pojedynczych molekułach i elektroniką grafenową. Za pracę doktorską otrzymał nagrodę EPSRC Doctoral Prize oraz Oriel College Graduate Scholarship. Współpracował m.in z Oxford Nanopore Technologies, Oak Ridge National Laboratory i Trinity College Dublin. Jest również zapalonym popularyzatorem nauki, który pisze artykuły popularnonaukowe (m.in. Wiedza i Życie) i nagrywa podcasty (Nauka XXI wieku), interesuje się również sprawami polityki naukowej (science policy) i aktywnie włącza się w budowanie relacji między specjalistami w dziedzinach nauki i innowacji z różnych krajów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy