polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 7 listopada 2023

„Sztuka kochania” wg. Labijaka i Górnego

 „Mój obraz ma więcej niż jedno okno…” – czytamy w książce-katalogu „Sztuka kochania – malarstwo Rafała Labijaka wyśpiewane w poezji Dominika Górnego”. Otwieramy wydawnictwo. Wertujemy myśli i strony. Finał bardzo śpiewny – płyta CD. Słyszymy na żywo podczas wernisażu – 26 października br. w Akademii Lubrańskiego. Goście z Polski i zagranicy. Udajemy się do Muzeum Narodowego Oddział w Poznaniu, gdzie do powrotu na wystawę zachęca dedykowana ulotka…

 

„Wystawa składa się z zestawu kilkunastu obrazów oraz szkiców. Dopełnia ją poezja Dominika Górnego. Jego wiersze znajdują się w katalogu i ulotce wystawy (…) Współpraca twórców ma charakter dialogu; na skutek bezpośredniego kontaktu z obrazami, poeta z własnej inicjatywy rozpoczął proces pisania, a w następstwie jego wiersze zaczęły także inspirować malarskie projekty Labijaka. Wybrane obrazy, wraz z tytułami, przypisane są do konkretnych wierszy” – dowiadujemy się ze wstępu autorstwa Anny Kołackiej.

Dialog sztuki malarskiej i poetyckiej dopełnia muzyka Artura Banaszkiewicza, który skomponował trzy pieśni: „Królestwo echa”, „Biblia otwiera okno”, „Wschód o zachodzie”. Wykonują je: Julia Ziembińska (harfa) i Dionizy Wincenty Płaczkowski (tenor).

Projekt uzyskał patronat honorowy Światowego Projektu „Poezja dla Kultury Godności”, którego ambasadorem jest m.in.: jeden z członków Królewskiej Rodziny Chorwackiej i Brytyjskiej.

Wernisaż "Sztuka Kochania" w Poznaniu. Fot. R.Galowski 

Obrazy na wernisażu. Fot. R.Woźniak

Dominik Górny i Rafał Labijak. Fot. R.Woźniak


 Dyr. Muzuem Narodowego w Poznaniu, dyr. Akademii
Lubrańskiego, Artyści: D.Górny i  R.Labijak. Fot. R.Woźniak

Na uniwersalny charakter przekazu wystawy wpływa ścieżka twórcza artystów, by przypomnieć – Rafał Labijak to absolwent malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu im. Magdaleny Abakanowicz. Jego malarstwo oscyluje wokół tematów związanych z komunikacją w ponowoczesnym świecie, poprzemysłowymi pejzażami, mediatyzowaniem rzeczywistości wirtualnej. Swoją uwagę skupia także na społecznych relacjach w epoce smartfonowej rewolucji. Z kolei twórczość Dominika Górnego znamy z tłumaczenia na 19 języków i 12 autorskich książek. Artur Banaszkiewicz to wirtuoz skrzypiec i jako kompozytor nagrodzony na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Grand Prize w Atlancie w USA. Julia Ziembińska zagrała na najnowszej płycie jazzmana Piotra Wojtasika, występowała cyklicznie dla szejków arabskich a Dionizy Wincenty Płaczkowski wygrał telewizyjną Bitwę Tenorów na Różę, współpracuje z filharmoniami w całej Europie. „Różnorodność ich twórczego podejścia wpisuje się w oczekiwania współczesnego odbiorcy” – usłyszeliśmy podczas wernisażu.


Wszyscy artysci wernisażu. Fot. R.Galowski


Dlaczego „Sztuka kochania”? – odpowiedź jest prosta – jak mówią barwy obrazów i jeden z wierszy: Kochanie morałem sztuki / Sztuka poprzedza intencję kochania / Powołanie odkrywa / w tym nasz dar języków”.

Wystawa jest dostępna dla publiczności od 27 października do 21 grudnia br.

 

(inf. prasowa opracował Dominik Górny)






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy