polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 9 listopada 2023

Pożegnanie Krystyny Cyroń - duszy Domu Polskiego w Canley Vale

1937 - 2023
W środę, 8 listopada  pożegnaliśmy  w Sydney Krystynę  Cyroń – wieloletnią  prezes Polskiego Związku w Cabramattcie,  troskliwą gospodynię Polskiego  Domu  „Orła Białego”  w Canley Vale.  Zmarła 31 października  2023 r. po długiej chorobie nowotworowej w wieku 86 lat. Uroczystość  pogrzebowa odbyła się w Kościele katolickim w Cabramattcie.  Ś.p. Krystyna Cyroń została pochowana tego samego dnia na cmentarzu w Liverpool. 

  Przez ponad pół wieku  Pani Cyroń poświęcała się na wielu obszarach aktywności polonijnej i dla lokalnej społecznosci w zachodnich dzialnicach Sydney.  W 2010 roku została uhonorowana przez władze Australii tytułem  Citizen of  the Year ( Obywatel  Roku) a 10 lat później  medalem Orderu  Australii - Order of Australia Medal.  W 2011 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski przyznał Pani Krystynie Cyroń Złoty Krzyż Zasługi za pracę na rzecz Polonii.


Urodziła się  dwa lata przed wybuchem II wojny światowej na Śląsku w Mysłowicach, przybyła do Australii w 1959 roku.

W czasie okupacji jej ojciec został wcielony do armii niemieckiej i doznał strasznej kontuzji, w wyniku której stracił nogę. W wyniku polityki wojennej rodzina  Pani Krystyny ​​została rozdzielona. Jej matka wraz z bratem przeprowadziła się do Niemiec, a ojciec został przewieziony do szpitala w Berlinie Wschodnim. Krystyna została w domu pod opieką przyjaciół i rodziny, a rodziców zobaczyła dopiero kilkadziesiąt lat później.

Mimo, że dorastała w trudnych czasach, Krystyna  Cyroń studiowała  chemię przemysłową w Technikum w Chorzowie Potem  rozpoczęła pracę w fabryce chemicznej w  Oświęcimiu. W laboratorium zaangażowana byla w badaniach przy  produkcji  fenylu, trującej substancji, przez którą  straciła zęby.

Krystyna wyszła za mąż za Jerzego, młodego mężczyznę z jej rodzinnego miasta, mieli razem córkę. Matka Krystyny ​​mieszkała już wtedy w Australii i młoda rodzina również zdecydowała się na emigrację. 18 stycznia 1959 r. opuścili Polskę i udali się pociągiem do Włoch. We Włoszech wsiedli na pokład „Toskany” i 3 marca 1959 r. dotarli do Sydney.


Pani Krystyna Cyroń najbardziej znana jest Polonii australijskiej z kierowania Domem Polskim  White Eagle w  Canley Vale. To tam odbywało się wiele spotkań ze znanymi ludźmi, koncertów artystow z Polski, tam też  przez wiele lat odbywały się próby polonijnego chóru Tęcza, a obecnie zespołu tanecznego Podhale. Co tydzień dzięki inicjatywie i organizacji Pani Cyroń  członkowie starszego pokolenia Polonii zachodnich dzielnic Sydney spotykają  się na środowych obiadach, na których nie braknie atrakcji artystycznych i towarzyskich. Mimo choroby niemal do konca  Pani Cyroń angażowala sie w organizację tych spotkań.

Swoją historię życia ś.p. Krystyna Cyroń opowiedziała  4 lata temu  w cyklu Bumeranga Polskiego  - Polacy w Australii.  Jej wywiad stał się w internecie  hitem ogladalnosci. Jedna z wyrażonych w nim sentencji  pięknie podsumowuje jej stosunek do rzeczywistosci:  trzeba patrzeć na życie dobrymi oczami.

kb/BumerangMedia

zdjęcia: Henry Iglinski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy