polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 24 listopada 2023

Młodzi muzycy Paderewski Symphony Orchestra z Chicago w Sydney

Grupa muzyczna z Chicago podczas występu
w White Eagle Hall w Canley Vale. 
Grupa 13 uczniów Akademii Muzyki Orkiestry Symfonicznej im.  Ignacego Jana Paderewskiego z Chicago,  15 listopada rozpoczęła  12-dniową australijską trasę koncertową  złożoną z 6 występów, m. in. w Parlamencie Australijskim i w Ambasadzie Polskiej w Canberze. Celem głównym wyjazdu był  udział w uroczystościach kończących obchody Roku Edmunda Strzeleckiego, bohatera Polski, Irlandii i Australii. W środę 22 listopada grupa wystąpiła na cotygodniowym spotkaniu seniorów w Domu Orła Bialego w Canley Vale (Cabramatta).

Młodzi artyści (12-18 lat) zawieźli z Chicago do Australii barwny spektakl złożony z 28 utworów instrumentalnych i wokalnych. Pianiści i skrzypkowie nie tylko grają, ale także śpiewają. Musieli opanować 5 układów choreograficznych, które łączą grę na skrzypcach z tańcem.

 Starannie dobrany program złożony jest z utworów kompozytorów polskich, m.in. Chopina, Wieniawskiego, Młynarskiego, amerykańskich: L. Armstrong, R. Rogers, F. Bernard oraz wielkich klasyków: J. Pachelbel, A. Vivaldi, J.S. Bach, W. Gluck, G. Ph. Caccini. Nie zabrakło akcentu australijskiego (M. Sinclair) i irlandzkiego (P. Mc Cluskey). Jest to muzyka, która łączy pokolenia i narody, ponad czasem i ponad granicami, muzyka, która zachwyca, wzrusza i bawi - od radosnego Vivaldiego i urzekających melodii Chopina - po przeboje filmu i musicalu,  od dziecięcych piosenek po wzniosłe hymny,  od ludowych mazurków po uroczystego Mazura!

 Paderewski Symphony Orchestra (PaSO) to jedyna poza granicami Polski, zawodowa orkiestra symfoniczna służąca Polonii oraz promującą kulturę polską w Ameryce. Organizacja działa w Chicago od 1997.

Założona i kierowana jest przez ponad  25 lat przez te same osoby: Arie Zweig - Prezes Zarządu, Barbara Bilszta - Dyrektor Generalna oraz Wojciech Niewrzoł - Dyrygent i Dyrektor Artystyczny.

Do dzisiaj PaSO zaprezentowala publicznosci Chicago ponad 240 koncertów. Łaczna liczba sluchaczy przekroczyła w ostatnim sezonie 250 tys. osób! Orkiestra prowadzi tez bogaty program edukacyjny jak koncerty dla szkół, warsztaty artystyczne, odczyty, spotkania. W ciagu ostatnich pięciu sezonów średnio 1230 osób wysłuchalo kazdego koncertu PaSO, przy czym publiczność anglojęzyczna stanowiła ok. 30% sluchaczy. Rekord padł podczas dwoch spektakli opery Straszny Dwor St. Moniuszki w Rosemont Theatre - największej sali w Chicago, w lutym 2007r. PaSO zaprezentowała do tej pory ponad 140 utworów polskich kompozytorów: od anonimowych twórców renesansu do współczesnosci.

Młodzi muzycy z Akademii PaSO z Chicago goszczący obecnie w Sydney wystapią jeszcze dziś o godz. 19:00 w Klubie Sportowym "Polonia" w Plumpton a w niedzielę 26 listopada w Sali Jana Pawla II w Marayong o godz. 13:00.

kb/BumerangMedia

na podst. pasochicago.com

Zdjecia Henryka Iglińskiego  podczas występu w domu Orła Białego (White Eagle Hall) w Canley Vale. 


Canon in D by Johann Pachelbel performed by Paderewski Academy of Music students:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy