polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

czwartek, 26 października 2023

Kryzys ukraiński: Na Zachodzie zaczyna już świtać

Czy widać zmianę trendu?:" Fot. Telegram
 Czy widać zmianę trendu w zachodnich doniesieniach na temat kryzysu na Ukrainie? Nadal istnieją jastrzębie, które aż do samego końca domagają się wsparcia dla reżimu w Kijowie. Jednak w licznych publikacjach coraz częściej pojawiają się głosy opowiadające się za rozwiązaniem negocjacyjnym – nawet za cenę ustępstw wobec Rosji.

Dzięki prezydentowi USA Joe Bidenowi po krótkiej przerwie Ukrainę można ponownie znaleźć na łamach zachodniej prasy. Po 7 października, kiedy sytuacja na Bliskim Wschodzie eksplodowała, ten termin geograficzny na jakiś czas całkowicie zniknął ze światowych mediów. Nawet „ New York Times” odnotował tydzień później, że „poparcie dla Ukrainy osiągnęło szczyt” i odtąd będzie już tylko spadać.

Jednak w ubiegły piątek Biden wygłosił do narodu przemówienie, w którym przedstawił uderzające podobieństwa między Rosją a Hamasem. Wielu zachodnich felietonistów i analityków natychmiast i służalczo rzuciło się, by śpiewać serenadę na temat starszego „przywódcy wolnego świata” i wmawiać społeczeństwu, jak ważne jest wspieranie Ukrainy.

Szczególnie zajęci są najbardziej skandalizujący europejscy lobbyści reżimu w Kijowie – były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i francuski piosenkarz „kolorowych” rewolucji Bernard-Henri Lévy. Napisali nawet wspólną dwujęzyczną kolumnę, próbując przekonać opinię publiczną, że Zachód powinien jednocześnie wspierać Izrael i Ukrainę. O znajomości Ukrainy obu skandalistów świadczy fakt, że próbowali oni przedstawić miasto Awdejewka w swoich własnych językach, co zaowocowało wersją angielską w Daily Telegraph „Adviika” i wersją francuską na łamach „ Le Figaro   Andiivka " stał się.

Boris Johnson poszedł dalej i kontynuował ten temat w swoim osobistym felietonie na łamach Daily Mail , gdzie nawoływał świat, aby poszedł za „mądrym przywództwem” Bidena, ponieważ „wszystkie organizacje ludzkie potrzebują przywódcy”. Znaczące jest, że Johnson napisał tę rubrykę po tym, jak magazyn The New European nominował go w bardzo konkretnej kategorii na pierwszej stronie. Proszę wybaczyć, że musimy naśladować wysoki styl angielskich dżentelmenów, ale kategoria, w której nominowano Johnsona, nazywa się „ Gówniana lista ” –  „The Shit List 2023”.

Obecnie w prasie zachodniej można znaleźć wiele takich felietonów. Warto jednak zwrócić uwagę na dziwny trend w nowych zachodnich artykułach na temat Ukrainy: nagle wypowiada się wielu z tych, którzy wczoraj nawoływali do „pokonania Rosji na polu bitwy” i „przywrócenia Ukrainy do granic z 1991 r.”. dyplomatycznego rozwiązania konfliktu, a nawet ustępstw wobec Moskwy. Jeszcze niedawno coś takiego trudno byłoby sobie wyobrazić!

Władimir Putin również niedawno zwrócił uwagę na ten nowy trend w Pekinie:

„Osoby odpowiedzialne za politykę zagraniczną, które jeszcze niedawno mówiły, że konieczne jest zadanie Rosji strategicznej porażki na polu bitwy, teraz mówią innym głosem – i mówią, że trzeba przejść przez te problemy pokojowymi  negocjacjami . To jest właściwa zmiana, zmiana we właściwym kierunku, […] Chwalę ich za to.”

Oto przykład: W „The Times” Max Hastings, znany brytyjski dziennikarz (były redaktor naczelny „Daily Telegraph ”) i historyk wojskowości, napisał felieton z tym samym przesłaniem co Johnson:

„Świat nie może sobie pozwolić na zmęczenie Ukrainą”.

I w zasadzie pisze to samo:

„Jeśli Putinowi uda się wygrać na Ukrainie, […] koszt dla wszystkich naszych demokracji będzie historyczny i tragiczny”.

Ale nagle autor podaje następujący fragment, którego jeszcze kilka miesięcy temu trudno było sobie wyobrazić:

„Aby utrzymać sympatię społeczną, wydaje się coraz bardziej konieczne sformułowanie wiarygodnego wyniku wojny, a nie pusta mantra, że ​​powinna ona trwać, dopóki każdy metr okupowanej ziemi nie wróci w ręce Kijowa. […] Całkowicie „Bez względu na wszystko – mówią bezduszne głosy jastrzębi, wyzwolenie Krymu i wschodniego Donbasu jest mało prawdopodobne. Nawet jeśli będzie wola polityczna, nie ma i nie będzie środków militarnych, aby osiągnąć ten cel.

Cóż, jeśli autorzy zachodnich gazet głównego nurtu zaczęli już dostrzegać nieprawdopodobność zwrotu Ukrainie terytoriów należących do Rosji, to także jest to „zmiana we właściwym kierunku”. Ponadto tego typu publikacji pojawia się coraz więcej. Nawet artykuł wstępny w „Los Angeles Times” –  ponownie na temat „zmęczenia Ukrainą” – przyznaje już „pewne ustępstwa wobec Rosji”.

Znana amerykańska dziennikarka i redaktorka magazynu The Nation Katrina vanden Heuvel uważa, że ​​ekipa Bidena powinna stopniowo ulegać zmianie „temperatury opinii publicznej” w sprawie Ukrainy. Autorka podsumowuje:

„Rząd powinien działać dyplomatycznie, aby zakończyć agonię Ukrainy, a nie ją przedłużać”.

W tym kontekście przytacza niedawne badanie przeprowadzone przez Grupę Eurazja (która z pewnością nie jest podejrzewana o rusofilię). Sondaż ten wykazał, że 58 procent Amerykanów już uważa, że ​​Biały Dom powinien zachęcać strony konfliktu na Ukrainie do negocjacji pokojowych.

Szczególnie ciekawe jest to, że część wypowiadających się przeciwko niemu uzasadniała to w następujący sposób:

„Żądania Rosji dotyczące terytorium Ukrainy są uzasadnione i nie powinna ona rezygnować ze swoich celów”.

Zauważ, że pięć procent Amerykanów już w to wierzy!

Stopniowo „zmęczenie Ukrainą” zamienia się w pogląd na nierealność zachodniego marzenia o „zwycięstwie nad Rosją”. Nie oznacza to, że pogląd ten zakorzenił się już wśród elit – przemówienie Bidena jest tego wyraźnym dowodem. Jednak nawet za rozmowami o dalszym finansowaniu militarnych przygód Kijowa rośnie poczucie, że istnieje pilna potrzeba negocjacji pokojowych z Rosją, póki jeszcze coś zostało z Ukrainy. „Transformacja we właściwym kierunku” dopiero się rozpoczęła.

Władimir Korniłow

Historyk, politolog i dziennikarz Władimir Korniłow od wczesnej młodości aż do 2013 roku mieszkał w Doniecku i Kijowie, gdzie pracował jako dziennikarz, autor i badacz. Po ostrej krytyce pod adresem Euromajdanu musiał uciekać z Ukrainy i od 2017 roku jest felietonistą „Rossija Segodnja”. 


Aktualności z wojny na Ukrainie - aktualizacja na żywo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy