polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 23 października 2023

Jan Maszczyszyn: Zagraniczne wojaże i nowe książki

Jan Maszczyszyn na festiwalu Pyrkon w Poznaniu
Nadeszła pora, aby opowiedzieć o moich tegorocznych wojażach -  mówi piszący i publikujący w Polsce, a zamieszkały od trzydziestu pięciu lat w Melbourne pisarz, Jan Maszczyszyn.

W czerwcu 2023 roku miały w Polsce miejsce dwa wydarzenia na które otrzymałem imienne zaproszenie. Pierwszy chronologicznie był Pyrkon- coroczna potężna impreza fanów gier i twórczości Science Fiction ściągająca do Poznania po kilkadziesiąt tysięcy fanów. Drugi naprawdę klimatyczny i uroczy festiwal fantastyki w Waplewie na Mazurach. Na obu miałem okazję zaprezentować prelekcje własne, wziąć udział w panelach tematycznych oraz spotkać się z wymarzonymi czytelnikami oraz znawcami literatury znanymi mi głównie przez media społecznościowe . Miały też miejsce premiery moich najnowszych książek. W jednej prelekcji poruszyłem mało znany temat twórczości Aborygenów na polu Science Fiction  zahaczając o porę lodowcową w Australii, temat niezwykle pasjonujący.

 Temat mojej krótkiej podróży może być właściwie niewyczerpanym źródłem opowieści, zatem skupię się na głównych wątkach przygody. Najtańszy bilet lotniczy, to ten dookoła świata. Postanowiłem odwiedzić kuzyna w San Francisco nie widzianego od 45 lat. Ponieważ akurat napisałem długą przedmowę do jednego z tomów dzieł Philipa K Dicka dla wydawnictwa Rebis postanowiłem odwiedzić ostatnie jego miejsce zamieszkania w San Rafael - tuż za gigantycznym mostem Golden Bridge. I tak zaczęła się przygoda. Zgarnąłem do woreczka trochę świętej ziemi z frontowego ogrodu pisarza, która to stała się tematem inwestygacji przez służby narkotykowe w Amsterdamie. Bez konsekwencji - jakoś wybrnąłem. Towar poporcjowałem, zaopatrzyłem w zdjęcie pisarza i rozdałem zainteresowanym fanom jego twórczości. Odwiedziłem wymarzony Yosemite Park, wreszcie po tygodniu pobytu w Stanach dotarłem do Londynu, zwiedziłem sporo zabytków wokół brytyjskiej stolicy i dotarłem finalnie do Polski. Tutaj spotkało mnie super przyjęcie. Nagrodą za lata pisania było spotkanie i rozmowy z czytelnikami. Odebrałem też już drugą statuetkę nagrody Żuławskiego- literackiej profesjonalistów za rok 2022.

 Podczas powrotu do Australii spotkała mnie zła przygoda; dokumenta panu popały - usłyszałem za sobą komentarz, gdy przechodziłem przez kontrolę osobistą na Okęciu. Pochyliłem się i podniosłem z podłogi już tylko pustą okładkę po paszporcie. Komentator zniknął. Niebawem przepadł jeszcze bilet. Musiałem wrócić do hotelu i zadzwonić do ambasady umawiając się na załatwienie sprawy. Przygotowano mi paszport tak zwany Emergency document w przeciągu jednej nocy. Zostałem jednak zmuszony pozostać extra kilka dni w kraju, więc trochę zwiedziłem w okolicy stolicy, międzyinnymi uroczy Kazimierz Dolny. Wróciłem  do Australii, gdzie powitano mnie  słowami - witaj w domu.

 Zapraszam na festiwal Polonii 12 listopada w Melbourne, gdzie będę obecny z książkami.

Jan Maszczyszyn


Nowe książki:


Dinozauroid


Kto wie, czy nie jest to najlepsza powieść Jana Maszczyszyna w ostatnich latach. Osadzona w klimacie retrofikcyjnej, steampunkowej rzeczywistości, która stała się znakiem rozpoznawczym pisarza. 

Otrzymujemy pokaz niezrównanej i niczym nieograniczonej wyobraźni autora, narzucający porównania do "Imago" Żwikiewicza czy "Orbitsville" Shawa.

Po przewodnictwem Equorga, przedstawiciela obcej cywilizacji, rusza z Ziemi wyprawa ratowniczo-poszukiwawcza. Celem jest odległa o 10 parseków megastruktura, asteroida, wewnątrz której - według słów Equorga - znajduje się sztucznie ewoluujący świat. Razem z bohaterami przeżywamy moc zaskakujących przygód.

Wraz z każdą następną książką Maszczyszyn coraz bardziej utwierdza w przekonaniu, że jego wyobraźnia nie zna granic. Dinozauroid to kolejny tytuł, w którym autor w intrygujący sposób powraca do koncepcji niszy ekologicznej jako przestrzeni sprzyjającej rozwojowi najbardziej fantastycznych form życia. Autor prezentuje retrofikcyjny świat alternatywnej naukowości, zbudowany na dziewiętnastowiecznych wyobrażeniach. Fabuła, w której czuć ducha verne’owskiej przygody, zderza się z wellsowskim pesymizmem, stając się tylko pretekstem do zastanowienia nad naturą życia. Czy przeniesienie eksperymentu z probówki na powierzchnię sztucznej asteroidy da odpowiedź na pytanie, czy możliwym jest zaprogramowanie życia – a jeśli się to uda, jaką fizyczną formę przybierze? Jak fakt jego istnienia odbiorą inne, bardziej zaawansowane istoty? Czy mogąc ukształtować nowy gatunek, należy z tej możliwości skorzystać i czy dokonanie aktu stworzenia obliguje twórcę do decydowania o losie dzieła?

 Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)


Antalogia I: Epidemie

Jubileuszowa, 50-ta antologia fantastyki pod redakcją Wojtka Sedeńki, to antologia polskiej SF i fantasy, składająca się z niepublikowanych, pisanych specjalnie do niej opowiadań. Znaleźli się w niej autorzy różnych pokoleń, nagradzani i z dorobkiem, i tacy, co dopiero dobijają się do grona pisarzy uznanych. 

Tematem przewodnim tej antologii są epidemie, zarazy, choroby i ich wpływ na oblicze znanego nam świata. I nie, nie będzie nic o covid. Temat jest niezwykle szeroki, powstały do antologii opowiadania poruszające, skłaniające do myślenia, ale i lekkie, wręcz humorystycznie traktujące poważny przecież temat.

Tym razem w obszernym zbiorze znalazło się 15 autorów i 16 utworów w tym Jan Maszczyszyna  "Behavirion". 


Antalogia II: Ku gwiazdom 23

Najlepsze opowiadania fantastyczne roku 2023. 

Jedna planeta. Jeden krąg życia. Jedna Idea. Trzecia odsłona antologii "Ku Gwiazdom" w solarpunkowym stylu!  15.10.2023 nakładem Wydawnictwo IX ukazał  się kolejny tom cyklu, który został zapoczątkowany w roku setnych urodzin Stanisława Lema. Sięgając do fundamentów fantastyki naukowej kilkunastu autorów w tym Jan Maszczyszyn zabiera czytelnika  w głębiny kosmosu, w otchłań cyberprzestrzeni i w nieodległą przyszłość, która zaczyna się właśnie na naszych oczach.  Międzypokoleniowa wyprawa z udziałem debiutantów oraz uznanych pisarzy ścieżkami ludzkich lęków oraz nadziei. Splot nauki  i wyobraźni w drodze ku gwiazdom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy