polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 23 października 2023

Jan Maszczyszyn: Zagraniczne wojaże i nowe książki

Jan Maszczyszyn na festiwalu Pyrkon w Poznaniu
Nadeszła pora, aby opowiedzieć o moich tegorocznych wojażach -  mówi piszący i publikujący w Polsce, a zamieszkały od trzydziestu pięciu lat w Melbourne pisarz, Jan Maszczyszyn.

W czerwcu 2023 roku miały w Polsce miejsce dwa wydarzenia na które otrzymałem imienne zaproszenie. Pierwszy chronologicznie był Pyrkon- coroczna potężna impreza fanów gier i twórczości Science Fiction ściągająca do Poznania po kilkadziesiąt tysięcy fanów. Drugi naprawdę klimatyczny i uroczy festiwal fantastyki w Waplewie na Mazurach. Na obu miałem okazję zaprezentować prelekcje własne, wziąć udział w panelach tematycznych oraz spotkać się z wymarzonymi czytelnikami oraz znawcami literatury znanymi mi głównie przez media społecznościowe . Miały też miejsce premiery moich najnowszych książek. W jednej prelekcji poruszyłem mało znany temat twórczości Aborygenów na polu Science Fiction  zahaczając o porę lodowcową w Australii, temat niezwykle pasjonujący.

 Temat mojej krótkiej podróży może być właściwie niewyczerpanym źródłem opowieści, zatem skupię się na głównych wątkach przygody. Najtańszy bilet lotniczy, to ten dookoła świata. Postanowiłem odwiedzić kuzyna w San Francisco nie widzianego od 45 lat. Ponieważ akurat napisałem długą przedmowę do jednego z tomów dzieł Philipa K Dicka dla wydawnictwa Rebis postanowiłem odwiedzić ostatnie jego miejsce zamieszkania w San Rafael - tuż za gigantycznym mostem Golden Bridge. I tak zaczęła się przygoda. Zgarnąłem do woreczka trochę świętej ziemi z frontowego ogrodu pisarza, która to stała się tematem inwestygacji przez służby narkotykowe w Amsterdamie. Bez konsekwencji - jakoś wybrnąłem. Towar poporcjowałem, zaopatrzyłem w zdjęcie pisarza i rozdałem zainteresowanym fanom jego twórczości. Odwiedziłem wymarzony Yosemite Park, wreszcie po tygodniu pobytu w Stanach dotarłem do Londynu, zwiedziłem sporo zabytków wokół brytyjskiej stolicy i dotarłem finalnie do Polski. Tutaj spotkało mnie super przyjęcie. Nagrodą za lata pisania było spotkanie i rozmowy z czytelnikami. Odebrałem też już drugą statuetkę nagrody Żuławskiego- literackiej profesjonalistów za rok 2022.

 Podczas powrotu do Australii spotkała mnie zła przygoda; dokumenta panu popały - usłyszałem za sobą komentarz, gdy przechodziłem przez kontrolę osobistą na Okęciu. Pochyliłem się i podniosłem z podłogi już tylko pustą okładkę po paszporcie. Komentator zniknął. Niebawem przepadł jeszcze bilet. Musiałem wrócić do hotelu i zadzwonić do ambasady umawiając się na załatwienie sprawy. Przygotowano mi paszport tak zwany Emergency document w przeciągu jednej nocy. Zostałem jednak zmuszony pozostać extra kilka dni w kraju, więc trochę zwiedziłem w okolicy stolicy, międzyinnymi uroczy Kazimierz Dolny. Wróciłem  do Australii, gdzie powitano mnie  słowami - witaj w domu.

 Zapraszam na festiwal Polonii 12 listopada w Melbourne, gdzie będę obecny z książkami.

Jan Maszczyszyn


Nowe książki:


Dinozauroid


Kto wie, czy nie jest to najlepsza powieść Jana Maszczyszyna w ostatnich latach. Osadzona w klimacie retrofikcyjnej, steampunkowej rzeczywistości, która stała się znakiem rozpoznawczym pisarza. 

Otrzymujemy pokaz niezrównanej i niczym nieograniczonej wyobraźni autora, narzucający porównania do "Imago" Żwikiewicza czy "Orbitsville" Shawa.

Po przewodnictwem Equorga, przedstawiciela obcej cywilizacji, rusza z Ziemi wyprawa ratowniczo-poszukiwawcza. Celem jest odległa o 10 parseków megastruktura, asteroida, wewnątrz której - według słów Equorga - znajduje się sztucznie ewoluujący świat. Razem z bohaterami przeżywamy moc zaskakujących przygód.

Wraz z każdą następną książką Maszczyszyn coraz bardziej utwierdza w przekonaniu, że jego wyobraźnia nie zna granic. Dinozauroid to kolejny tytuł, w którym autor w intrygujący sposób powraca do koncepcji niszy ekologicznej jako przestrzeni sprzyjającej rozwojowi najbardziej fantastycznych form życia. Autor prezentuje retrofikcyjny świat alternatywnej naukowości, zbudowany na dziewiętnastowiecznych wyobrażeniach. Fabuła, w której czuć ducha verne’owskiej przygody, zderza się z wellsowskim pesymizmem, stając się tylko pretekstem do zastanowienia nad naturą życia. Czy przeniesienie eksperymentu z probówki na powierzchnię sztucznej asteroidy da odpowiedź na pytanie, czy możliwym jest zaprogramowanie życia – a jeśli się to uda, jaką fizyczną formę przybierze? Jak fakt jego istnienia odbiorą inne, bardziej zaawansowane istoty? Czy mogąc ukształtować nowy gatunek, należy z tej możliwości skorzystać i czy dokonanie aktu stworzenia obliguje twórcę do decydowania o losie dzieła?

 Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)


Antalogia I: Epidemie

Jubileuszowa, 50-ta antologia fantastyki pod redakcją Wojtka Sedeńki, to antologia polskiej SF i fantasy, składająca się z niepublikowanych, pisanych specjalnie do niej opowiadań. Znaleźli się w niej autorzy różnych pokoleń, nagradzani i z dorobkiem, i tacy, co dopiero dobijają się do grona pisarzy uznanych. 

Tematem przewodnim tej antologii są epidemie, zarazy, choroby i ich wpływ na oblicze znanego nam świata. I nie, nie będzie nic o covid. Temat jest niezwykle szeroki, powstały do antologii opowiadania poruszające, skłaniające do myślenia, ale i lekkie, wręcz humorystycznie traktujące poważny przecież temat.

Tym razem w obszernym zbiorze znalazło się 15 autorów i 16 utworów w tym Jan Maszczyszyna  "Behavirion". 


Antalogia II: Ku gwiazdom 23

Najlepsze opowiadania fantastyczne roku 2023. 

Jedna planeta. Jeden krąg życia. Jedna Idea. Trzecia odsłona antologii "Ku Gwiazdom" w solarpunkowym stylu!  15.10.2023 nakładem Wydawnictwo IX ukazał  się kolejny tom cyklu, który został zapoczątkowany w roku setnych urodzin Stanisława Lema. Sięgając do fundamentów fantastyki naukowej kilkunastu autorów w tym Jan Maszczyszyn zabiera czytelnika  w głębiny kosmosu, w otchłań cyberprzestrzeni i w nieodległą przyszłość, która zaczyna się właśnie na naszych oczach.  Międzypokoleniowa wyprawa z udziałem debiutantów oraz uznanych pisarzy ścieżkami ludzkich lęków oraz nadziei. Splot nauki  i wyobraźni w drodze ku gwiazdom. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy