Jan Maszczyszyn na festiwalu Pyrkon w Poznaniu |
Kto wie, czy nie jest to najlepsza powieść Jana Maszczyszyna w ostatnich latach. Osadzona w klimacie retrofikcyjnej, steampunkowej rzeczywistości, która stała się znakiem rozpoznawczym pisarza.
Otrzymujemy pokaz niezrównanej i niczym nieograniczonej wyobraźni autora, narzucający porównania do "Imago" Żwikiewicza czy "Orbitsville" Shawa.
Po przewodnictwem Equorga, przedstawiciela obcej cywilizacji, rusza z Ziemi wyprawa ratowniczo-poszukiwawcza. Celem jest odległa o 10 parseków megastruktura, asteroida, wewnątrz której - według słów Equorga - znajduje się sztucznie ewoluujący świat. Razem z bohaterami przeżywamy moc zaskakujących przygód.
Wraz z każdą następną książką Maszczyszyn coraz bardziej utwierdza w przekonaniu, że jego wyobraźnia nie zna granic. Dinozauroid to kolejny tytuł, w którym autor w intrygujący sposób powraca do koncepcji niszy ekologicznej jako przestrzeni sprzyjającej rozwojowi najbardziej fantastycznych form życia. Autor prezentuje retrofikcyjny świat alternatywnej naukowości, zbudowany na dziewiętnastowiecznych wyobrażeniach. Fabuła, w której czuć ducha verne’owskiej przygody, zderza się z wellsowskim pesymizmem, stając się tylko pretekstem do zastanowienia nad naturą życia. Czy przeniesienie eksperymentu z probówki na powierzchnię sztucznej asteroidy da odpowiedź na pytanie, czy możliwym jest zaprogramowanie życia – a jeśli się to uda, jaką fizyczną formę przybierze? Jak fakt jego istnienia odbiorą inne, bardziej zaawansowane istoty? Czy mogąc ukształtować nowy gatunek, należy z tej możliwości skorzystać i czy dokonanie aktu stworzenia obliguje twórcę do decydowania o losie dzieła?
Konrad Zielonka (Uniwersytet Śląski)
Jubileuszowa, 50-ta antologia fantastyki pod redakcją Wojtka Sedeńki, to antologia polskiej SF i fantasy, składająca się z niepublikowanych, pisanych specjalnie do niej opowiadań. Znaleźli się w niej autorzy różnych pokoleń, nagradzani i z dorobkiem, i tacy, co dopiero dobijają się do grona pisarzy uznanych.
Tematem przewodnim tej antologii są epidemie, zarazy, choroby i ich wpływ na oblicze znanego nam świata. I nie, nie będzie nic o covid. Temat jest niezwykle szeroki, powstały do antologii opowiadania poruszające, skłaniające do myślenia, ale i lekkie, wręcz humorystycznie traktujące poważny przecież temat.
Tym razem w obszernym zbiorze znalazło się 15 autorów i 16 utworów w tym Jan Maszczyszyna "Behavirion".
Antalogia II: Ku gwiazdom 23
Najlepsze opowiadania fantastyczne roku 2023.
Jedna planeta. Jeden krąg życia. Jedna Idea. Trzecia odsłona antologii "Ku Gwiazdom" w solarpunkowym stylu! 15.10.2023 nakładem Wydawnictwo IX ukazał się kolejny tom cyklu, który został zapoczątkowany w roku setnych urodzin Stanisława Lema. Sięgając do fundamentów fantastyki naukowej kilkunastu autorów w tym Jan Maszczyszyn zabiera czytelnika w głębiny kosmosu, w otchłań cyberprzestrzeni i w nieodległą przyszłość, która zaczyna się właśnie na naszych oczach. Międzypokoleniowa wyprawa z udziałem debiutantów oraz uznanych pisarzy ścieżkami ludzkich lęków oraz nadziei. Splot nauki i wyobraźni w drodze ku gwiazdom.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy