polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 16 października 2023

Gala Konkursu „W duchu Strzeleckiego” w 150 rocznicę śmierci odkrywcy

Fot. N.A.Khan
 W piatek, 6 października w Brian Brown Theatre w Bankstown odbyła się Gala Międzynarodowego Konkursu  „W duchu Strzeleckiego” zorganizowanego przez sydnejskie stowarzyszenie Kościuszko Heritage Inc.  z okazji 150 rocznicy śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego - podróżnika, odkrywcy, naukowca i filantropa, dzięki któremu najwyższa góra Australii nosi nazwę Mt Kościuszko. Paweł Strzelecki zmarł dokładnie 150 lat temu, 6 paździenika 1873 roku.

W uroczystej galii, na której ogłoszono wyniki konkursu i wręczono obecnym w Sydney laureatom nagrody uczestniczył m.in. ambasador Polski w Australii Maciej Hmieliński wraz z małżonką.  Oprawę muzyczną gali stanowiły utwory Wieniawskiego i Chopina w wykonaniu  Sebastiana Banasiaka i  Krzysztofa Małka oraz tańce zespołu folklorystycznego „Lajkonik”. Sydnejska Kapela Polska z solistką Dorotą Banasiak przedstawiła publiczności  kilka piosenek  związanych ze Strzeleckim m.in te, które zostały wyróżnione w konkursie. W foyer sali teatralnej zainstalowana została wystawa prac graficznych nadesłanych na konkurs. 

 Jak informuje prezes Kosciuszko Heritage Inc.  dr Ernestyna Skurjat-Kozek,  14 niezależnych jurorów, ekspertów artystyczno – literackich  oceniło  182  prace  z 9 krajów.  Przyznanych zostało w sumie 50 nagród, w tym w kategorii dorosłych - 33 nagrody i 17 w kategorii młodzieżowej (12-18 lat). Najwięcej nagród w kategorii dorosłych trafiło do 20 autorów piosenek wskazując na popularność tej formy twórczości.

Najwięcej nagród w kategorii młodzieżowej trafiło do 11 twórców w kategorii plastycznej (komiksów, portretów i ilustracji).

Największe zróżnicowanie geograficzne wystąpiło w kategorii plastycznej – prace nadeszły z Rosji, Uzbekistanu, Litwy i USA.

Konkurs w dużej mierze został zdominowany przez ukochaną Strzeleckiego - Adynę Turno; pojawia się ona w 10 piosenkach, na 7 obrazach, a jej duch jest obecny w każdym prawie wierszu – podkreśla Ernestyna Skurjat-Kozek.

W sumie na nagrody wydano $25,900.000.

Grand Prix  w kategorii Songs i 5 000 AUD otrzymał Lech Makowiecki z Gdyni za piosenkę "Bądźmy wszyscy jak Strzelecki”.  W kategorii Fine arts  zdobywcą I miejsca i nagrody 3 000 AUD została Aleksandra Dukat z Melbourne za obraz „Strzelecki on the Dreaming Tracks Led by Aboriginal Guides”. W kategorii Poetry I nagrodę i 2000 AUD przyznano Marioli Kruszewskiej z Mińska Mazowieckiego za wiersz „Krok za krokiem - jedwabna parasolka”.

W kategorii młodzieżowej  (Youth Songs)  I nagroda w wysokości  1 000 AUD powędrowała do autorów utworu „Rapowa Ballada Strzeleckiego” - Adama Wernera i Oliwiera Jaśkowskiego z Melbourne.  W dziedzinie młodzieżowej sztuki wiuzualnej pierwsze miejsce  zdobył Marcel Jaśkowski z Melbourne za komiks „Przygody Strzeleckiego” a w dziedzinie poezji Jacek Stache z podpoznańskiej Głuszyny  (miejsca urodzin bohatera konkursu) za wiersz  pt. „List do Pawła Edmunda Strzeleckiego”. Obie nagrody po 500 dolarów.  

Dodatkowo przyznane zostały specjalne dwie nagrody muzyczne portalu Puls Polonii dla artystów z Polski: Juliana Gilewskiego, Piotra Bujnowskiego i Kasi Dominik za „Hymn dla Strzelckiego” oraz dla Sławka Kazana z Gold Coast za „Balladę o Strzeleckim”.

Pełna lista laureatów konkursu znajduje sie na stronie Kościuszko Heritage.

Oto nasz reportaż filmowy z gali konkursu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy