polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 15 października 2023

Australia powiedziała NIE dla zmian w konstytucji

 2023 Australian Voice Referendum By Division
Graf. M.MacMullin/WikimediaCommons
Wg wstępnych wyników referenum, które odbylo się w sobotę,  ponad 60 poc. Australijczyków  powiedziało NIE, udaremniając plany rządu Antoniego Albanese zmiany 122-letniej konstytucji kraju po kampanii referendalnej prowadzącej do podziałów na tle rasowym. Reformy konstytucyjne  miały  spowodować  utworzenie organu doradczego skladającego się  tylko z członków społeczności aborygeńskiej i mieszkańców wysp Cieśniny Torresa– tzw. „Głosu” dla parlamentu – który miałby oceniać przepisy rządowe.   Referendum kosztowało podatników ponad 400 tys. dolarów. Oto podsumowanie analityka wyborów z The Conversation:


Referendum  VOICE „Głos do parlamentu” zakończyło się zdecydowanym  niepowodzeniem po tym, jak ABC przewidziała duże zwycięstwa strony „nie” w głosowaniu krajowym i we wszystkich stanach.

„ Poll Bludger” prognozuje obecnie, że w głosowaniu ogólnokrajowym wygrana „nie” kontra „tak” wyniesie 60,0–40,0%, przy policzeniu 74% zarejestrowanych wyborców.

Obecne prognozy ankiety Poll Bludger dla stanów to wygrana „nie” w Nowej Południowej Walii (58,9–41,1%), Wiktorii (54,1–45,9%), Queensland (68,1–31,9%), Australii Zachodniej (63,2–36,8), Południowej Australia (64,0–36,0%) i Tasmania (59,0–41,0%).

Czytaj więcej: Referendum „Głos do parlamentu” pokonane: wyniki w skrócie

Aby referendum zakończyło się sukcesem, wymagana była większość głosów w większości stanów (cztery z sześciu), a także większość głosów w całym kraju. Głosy oddane na Terytorium Północnym i w ACT są liczone tylko w głosowaniu ogólnokrajowym.

ACT jest jedynym stanem lub terytorium, które zagłosowało na „tak” z przewagą 60,9–39,1% w projekcji Poll Bludger. NT prognozuje obecnie, że na „nie” będzie głosować 61,7–38,3%.

Oto najnowszy zbiorczy wykres ankiety, który został zaktualizowany o ostateczne sondaże Newspoll i JWS oraz tymczasowe wyniki.





Wyniki elektoratu

ABC stwierdziła, że ​​„tak” wygrywa w 28 ze 151 mandatów federalnych, a „tak” prowadzi w kolejnych pięciu mandatach. ABC ogłosiło zwycięstwo „nie” w przypadku 115 mandatów, przy czym trzy mandaty są „nie” i nie została jeszcze podjęta decyzja.

Najlepszymi elektoratami na „tak” były siedziby w centrum miast, gdzie Partia Pracy i Zieloni tradycyjnie dobrze sobie radzą, jak elektorat lidera Zielonych adama Bandta w Melbourne, Grayndler i Sydney w Nowej Południowej Walii oraz Canberze w ACT. Trzy okręgi w Queensland zdobyte przez Zielonych w wyborach w 2022 r. również głosowały na „tak”.

Wydaje się, że wszystkie mandaty zdobyte przez „turkusowych” niezależnych kandydatów w 2022 r. głosowały na „tak”, chociaż Curtin i Mackellar nadal mają wątpliwości.

Wszystkie sześć elektoratów z największą liczbą głosów na „nie” znajdowało się na obszarach wiejskich stanu Queensland. Tradycyjne bastiony Partii Pracy, takie jak Calwell i Scullin w Melbourne, również głosowały na „nie” z dużą większością głosów.

Wczoraj wieczorem policzono część głosów oddanych drogą pocztową, zatem do policzenia pozostały głównie głosy nieobecne i głosy oddane po terminie. Zostaną one przedstawione w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Myślę, że te głosy pomogą stronie „tak” utrzymać elektorat tam, gdzie obecnie prowadzi. Ogólny wynik pozostanie jednak ciężką porażką.

Referenda labourzystów bardzo rzadko wygrywają

W maju pisałem, że tylko w jednym z 25 referendów zainicjowanych przez Partię Pracy udało się zdobyć wymaganą większość stanową, a także większość narodową. Referenda Partii Pracy organizowane wraz z wyborami powszechnymi nie zakończyły się sukcesem, ale wypadły znacznie lepiej niż te, które odbywały się jako samodzielne referendum.

W świetle tej historii błędem było organizowanie tego referendum jako odrębnego głosowania, a nie podczas następnych wyborów powszechnych.

Sześć z 18 referendów zaproponowanych przez rządy konserwatywne zakończyło się sukcesem. Powodem ogromnej różnicy we wskaźniku powodzenia referendów Partii Pracy i referendów inicjowanych przez konserwatystów jest to, że Partia Pracy czasami udziela wsparcia referendom konserwatywnym, podczas gdy konserwatyści prawie nigdy nie robią tego odwrotnie.

Analityk ds. wyborów (psefolog) w The Conversation; 

 honorowy współpracownik Szkoły Matematyki i Statystyki Uniwersytetu w Melbourne


The Conversation



* * * 

Najnowsze wyniki referendum 14.10.2023:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy