polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 31 lipca 2023

Wędrówki po Polsce: Zamek królewski w Niepołomicach

Zespół zamkowy w Niepołomicach
Fot. Wikimedia commons
 Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  zwiedzamy w dalszym ciągu   Malopolskę. Tym razem Niepołomice i zamek króklewski. 

Niepołomice to urocze miasto leżące w województwie małopolskim. O historycznej przeszłości Niepołomic, świadczą stare kroniki pisane przez Jana Długosza, Marcina Bielskiego oraz Bartosza Paprockiego. Stare druki różnych zapisków i sporządzanych archiwaliów, rachunki dworu królewskiego, dowody wizytacji krakowskich biskupów oraz historyczne zabytki, zawierają w sobie prawdziwą historię tego miasta. Perłę architektury miasta stanowi zamek królewski. 

 

Pradawny okres

Początki Niepołomic sięgają pradawnego okresu organizowania się Państwa Polskiego. Za panowania pierwszych Piastów, kiedy to Kraków został siedzibą panujących ówcześnie książąt, sąsiadująca z nim Puszcza Niepołomicka była ulubionym miejscem polowań elit polskich. W czternastym stuleciu, ostatni z Piastów król Kazimierz nakazał wybudować w Niepołomicach zamek myśliwski nad Wisłą i wystawił tu jako dar wotywny gotycki kościół.

Przebudowa zamku

W okresie panowania dynastii Jagiellonów, przebudowano tutejszy zamek, który   stał się drugą po krakowskim Wawelu siedzibą królewską i stąd Niepołomice w tym okresie nazywane były w zapiskach kronikarskich Jana Długosza, drugą po Krakowie stolicą Polski.

Spore i bogate miasto

Według spisu austriackiego ludności, który oczywiście powstał w czasach zaborów a dokładnie w roku 1900, w 622 budynkach w Niepołomicach na obszarze 1899 hektarów mieszkały 4692. Jak zatem widać było to dość spore miasto, które we wspomnianym czasie skupiało wiele ugrupowań patriotycznych, dążących do niepodległości kraju.

II RP

W dwudziestoleciu międzywojennym, stacjonował w Niepołomicach 2 Dywizjon Pociągów Pancernych, jedna z dwóch jednostek tego typu w ówczesnej Polsce.

Atrakcja turystyczna

 Główną atrakcją turystyczną Niepołomic jest oczywiście, już wcześniej wspomniany XIV-wieczny zamek królewski. Dlatego, iż nakazał go pobudować Kazimierz Wielki, często jest on zwany zamkiem piastowskim lub kazimierzowskim. Przypuszcza się, że zamek istniał już w roku 1349, ponieważ król Kazimierz wydał wówczas podpisany przez kilku świadków dokument państwowy pochodzący właśnie z Niepołomic. Pierwotna rezydencja królewska różniła się dość znacznie od tej, która istnieje w dobie dzisiejszej. Stało się to dlatego, iż bryła architektoniczna tego obiektu, raz po raz na ówczesne potrzeby była przebudowywana. Na przykład dlatego, iż w zamku niegdyś były zorganizowane koszary dla wojska.

 XIX stulecie

 Po użytkowaniu zamku przez wojsko, od początku XIX stulecia zamek niepołomicki służył jako siedziba różnych instytucji. Z upływem czasu, wspomniany zamek popadał w ruinę. Po II wojnie światowej, brakowało funduszy na jego sukcesywną renowację. Prace remontowe rozpoczęły się dopiero po przemianach ustrojowych w roku 1989. Trwająca kilkanaście lat odnowa zamku, ostatecznie zakończyła się w roku 2007.

 Dzisiaj wspomniany zamek jest wizytówką miasta. Znajdują się w nim gotyckie oraz renesansowe piwnice, parterowe sale balowe, a także sale dziedzińcowe. Na zamkowym poddaszu, znajdują się pokoje hotelowe oraz Centrum Konferencyjne.


Ewa Michałowska- Walkiewicz


Zamek królewski w Niepołomicach znajduje się na skraju słynnej Puszczy Niepołomickiej, ulubionych terenów polowań dawnych władców polskich. Map. Google map


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy