polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sejm w piątek zadecydował o uchyleniu immunitetu Jarosławowi Kaczyńskiemu. Posłowie poparli wniosek oskarżyciela prywatnego Zbigniewa Komosy, który zarzuca szefowi PiS, że ten go uderzył. Za uchyleniem immunitetu było 241 parlamentarzystów, 206 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sprawa ma związek z oskarżeniem Kaczyńskiego przez Komosę o pobicie podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej, do czego miało dojść 10 października 2024 r. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym dzisiaj wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny w Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa. Pytany, czy Rosja jest w stanie wojny z Ameryką, Ławrow odparł, że "nie powiedziałby", by tak było.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 20 lipca 2023

Wędrowki po Polsce: Oblęgorek

Pałacyk w Oblęgorku. Fot. E. Michałowska-Walkiewicz
 Z cyklu turystyczno-krajoznawczego Ewy Michałowskiej-Walkiewicz - Wędrówki po Polsce  tym razem zwiedzamy   Malopolskę.  

Oblęgorek to wieś polska, usytuowana w województwie świętokrzyskim, w gminie Strawczyn. Oblęgorek znajduje się 18 kilometrów od Kielc, największego miasta wspomnianego województwa.

 

Od szesnastego stulecia

 Nie wiadomo jak odległych czasów sięga historia wspomnianej wioski. Pierwsze wzmianki o niej sięgają do czasów osiadłych tutaj Celtów. W XVI wieku, wieś ta należała do Hieronima Odrowąża. Był to bardzo dobry gospodarz i miłośnik polskiej sztuki i polowań. Główny folwark był natomiast współwłasnością Adama Śladkowskiego i Katarzyny Wolskiej.

Majątek podupadł 

W miarę upływu lat, majątek podupadał. Ale już od roku 1619, stał się on własnością magnackiej rodziny Tarłów. Ale główna siedziba wspomnianego rodu, mieściła się w odległym o kilka kilometrów Piekoszowie. Jak zatem nie trudno się domyśleć, nie specjalnie interesowali się Tarłowie Oblęgorkiem. Z upływem lat, rodzina ta  sukcesywnie ubożała. Dlatego też, majątek Tarłów w pewnym czasie zaczął tonąć w długach

 

Koniec XIX wieku

Ale już dnia 10 lutego 1883 roku, hrabina Leontyna Tarłowa sprzedała oblęgorskie dobra jednemu z najbogatszych mieszkańców Kielc. A był nim Mieczysław Halik. On to podreperował ekonomicznie to miejsce i z biegiem czasu odsprzedał je państwu polskiemu.  

 

Dla pisarza

W 1900 roku społeczeństwo polskie ufundowało ze wspólnych składek majątek w Oblęgorku, dla naszego wielkiego noblisty Henryka Sienkiewicza z okazji jego 25-lecia pracy literackiej. Dworek oblęgorski zaprojektował Hugon Kuder. Zaś urządzeniem parku zajął się znany projektant Franciszek Szanior.



Letnia rezydencja

Od maja roku 1902 do sierpnia 1914 roku, Henryk Sienkiewicz mieszkał w Oblęgorku. Używał on tego pałacyku, głównie jako letniej rezydencji. Po śmierci pisarza osiadła tu jego żona Maria i syn Henryk Józef. Zamieszkiwali oni ten majątek do 1944 roku. W 1958 roku, dzieci Henryka Sienkiewicza podarowały państwu to miejsce, w którym niebawem powstało Muzeum Henryka Sienkiewicza. Jego pierwszym kustoszem była żona Henryka Józefa, pani Zuzanna Sienkiewiczowa. Na parterze muzeum, odtworzony jest dokładny wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pisarza.


Ewa Michałowska- Walkiewicz


Wieś Oblegorek  leży 18 km na północny zachod od Kielc. Map. Google


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy