polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 27 maja 2023

Odszedł Red. Eugeniusz Bajkowski

Red. Eugeniusz Bajkowski (1931 - 2023)
Fot. BumerangMedia/K.Bajkowski
19 maja 2023 roku w Canberze odszedł   Red. Eugeniusz Bajkowski, polski  dziennikarz, publicysta ekonomiczny i działacz polonijny. Miał 92 lata. Jego publikacje ukazywały się  w prasie australijskiej i polonijnej. Był komentatorem budżetu federalnego w polskojęzycznym programie SBS. Obszerne analizy ekonomiczno-polityczne a także szereg innych artykułów  publikował  w Bumerangu Polskim.

 

Eugeniusz Bajkowski urodził się 31 sierpnia 1931 r. W Harbinie w Mandżurii – chińskiej stolicy prowincji  Heilongjiang. Jego rodzice byli potomkami  zesłańców  syberyjskich. Ojciec był urzędnikiem Głównego Zarządu Ceł w Chinach. W latach 1932 – 1939 Eugeniusz mieszkał w Triencinie a nastepnie do 1952 roku w Szanghaju z kilkunastomiesięczną przerwą, kiedy to rodzina Bajkowskich  w 1948 roku przybyła do odradzającej się po wojnie Polski.

W Szanghaju ukończył, prowadzone przez zakon marystów i mające opinię najlepszego na Dalekim Wschodzie gimnazjum St. Francis Xavier's College. W latach 1951-1952 był sekretarzem  Związku Obywateli Polskich w Chinach. Pisywał po anglielsku i rosyjsku do prasy w Szanghaju  i w Warszawie (m.in. korespondencje dla czasopism: „Po prostu”, „Film”, „Polityka”, współpracował z Agencją Prasowo-Informacyjną API).

 Od października 1952 r. Zamieszkał  w Australii, gdzie studiował na wydziale ekonomicznym Sydney University. Ożenił się z Jolantą Małkiewicz. Od końca lat 50. był członkiem redakcji australijskiego tygodnika „The Bulletin”, a następnie  „The Australian”. Jest autorem niezliczonej ilości artykułów i analiz ekonomicznych, recenzji, felietonów oraz  tekstów dotyczących środowiska polonijnego w Australii. W Polsce publikował w tym czasie okazjonalnie m.in. w "Życiu Warszawy", "Polityce", "Kontynentach", "Filmie", "Ekranie", "Ekspresie Wieczornym" a także w pismach polonijnych w Australii ("Wiadomości Polskie", "Tygodnik Polski") i Wielkiej Brytanii ("Dziennik Polski"). Był redaktorem wydawanego nieregularnie dwujęzycznego przeglądu wydarzeń w Polsce pt. "Panorama". 

W latach 1965-1967 był  oficjalnym rzecznikiem prasowym Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Canberze. W latach 70. był także m.in. doradcą ekonomicznym Związku Izb Przemysłowych Australii. W latach 80. współpracował z „Sydney Morning Herald”.

 Relacjonował dla australijskich pism i rozgłośni radiowych wizyty Jana Pawła II w Polsce. Współpracował z ukazującym się w Hongkongu tygodnikiem "Inside”. W naszym magazynie Bumerang Polski ukazało się ponad 30 jego artykułów ekonomiczno-politycznych, a także wywiady i reportaże z życia polonijnego.

W 2001 r. Odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i 2018 Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP.  W 2019 roku władze  Australii uhonorowały go Medalem „Order of Australia”.

Jego postać opisał Olgierd Budrewicz w książce pt.: „Wśród polskich kangurów”.

Ostatnie pożegnanie śp. Eugeniusza Bajkowskiego odbędzie się we wtorek, 6 czerwca 2023., o godz. 11.00 w kościele St Joseph’s Catholic Church  w Canberze (61 Boronia Dr, O’Connor, ACT). Pogrzeb tego samego dnia na cmentarzu Gungahlin o godz. 12:30. (Sandford St, Mitchell, ACT).

(media polonijne, Wikipedia, kb)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy