polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 31 maja 2023

„Czarodziejski flet” - interdyscyplinarny spektakl w Szczecinie

Budynek Akademii Sztuki w Szczecinie. Fot. L.Wątróbski
Rozmowa Leszka Wątróbskiego z prof. dr hab. Ewą Filipowicz-Kosińską,  dziekanem Wydziału Wokalnego Akademii Sztuki w Szczecinie. Okazją rozmowy jest X-lecie kierunku wokalistyki na tej uczelni i przedstawienie interdyscyplinarngo spaktaklu "Czarodziejski flet".  

-Akademia Sztuki w Szczecinie jest jedyną uczelnią artystyczną w Polsce łączącą dyscypliny plastyczne i muzyczne…


-... co pozwala nam na syntezę sztuki, wzajemne przenikanie się dziedzin, stwarzając okazję do spotkań na wspólnej płaszczyźnie twórczych poszukiwań i tworzenia ciekawych projektów.


-Jednym z nich był niedawny spektakl operowy...


-Od początku powstania naszej interdyscyplinarnej uczelni marzyło mi się wystawienie spektaklu operowego. Zmotywował mnie do tego dodatkowo reżyser spektaklu Tadeusz Kabicz, który zaczarował mnie swoją osobą, jak również naszych pedagogów i studentów. Nie jesteśmy operą, nie mamy doświadczenia w produkcji dzieł teatralnych, ale to niesamowite przedsięwzięcie doszło do skutku dzięki wielu wspaniałym ludziom, którzy zachcieli ze sobą współpracować, rozmawiać, dzielić się swoim doświadczeniem także z młodymi artystami – jeszcze studentami.

poniedziałek, 29 maja 2023

Szkodliwe fantazje generała

 Emerytowany gen. Waldemar Skrzypczak 
Fot. Wikimedia commons/G.Gołębiowski
Z ogromnym smutkiem i zażenowaniem przeczytałem co znów wygaduje emerytowany generał Waldemar Skrzypczak. A powiedział on w programie „Gość Wydarzeń” w Polsat News między innymi: „Jeśli ukraińska kontrofensywa zakończy się powodzeniem, to ci uzbrojeni Białorusini, którzy stanowią część potencjału militarnego ukraińskiej armii nie złożą broni. Oni pójdą na Białoruś. Mam nadzieję, że to wywoła powstanie na Białorusi, tego boi się Łukaszenka. Przygotujmy się na powstanie na Białorusi, bo to się stanie. Chodzi o to, żebyśmy nie przespali tego momentu. Trzeba być gotowym do wsparcia tych oddziałów, które będą prowadziły operację przeciwko Łukaszence. Mamy powody, żeby im pomagać, tak jak pomagamy Ukraińcom”.

Padły słowa haniebne i narażające Polskę na śmieszność. Co jeszcze gorsze narażające na niebezpieczeństwo Polaków mieszkających na Białorusi. Nie po raz pierwszy ten emerytowany generał wypowiada się w podobnym tonie. W 2021 roku w wywiadzie dla Super Expressu powiedział: „W wypadku wojny bez poparcia Putina to trzy dni i mamy Białoruś”, dodał również wtedy, że w przypadku polskiej interwencji, na Białorusi doszłoby do powstania społeczeństwa przeciwko reżimowi Łukaszenki. W 2022 stwierdził zaś, że „warto by się może upomnieć o ten obwód kaliningradzki, który moim zdaniem jest częścią terytorium Polski. Mamy prawo mieć pretensje do tego terenu, które Rosja okupuje”.

niedziela, 28 maja 2023

Krótka historia produkcji mody w Sydney

Zabytkowy budynek dawnej fabryki kapeluszy
spłonął w najwiekszym od 55 lat pożarze w Sydney.
Fot. YT/ Archiwum m. Sydney
 Sydney obudziło się w piątkowy poranek i ujrzało tlące się ruiny największego pożaru w mieście  od 55 lat.

„Opuszczony budynek” przy Randle Street w Surry Hills, przylegający do Dworca Centralnego, był kiedyś fabryką kapeluszy damskich RC Henderson, sześciokondygnacyjnym budynkiem z cegły zbudowanym w 1912 roku.

Pusty przez jakiś czas teren miał stać się butikowym hotelem. Pełen drewnianych wiązarów i prawdopodobnie starego oleju maszynowego budynek zawalił się w spektakularnym ognisku.

W jaki sposób Surry Hills stało się centrum przemysłu modowego lub mówiąc slangowo „rag trade” w Nowej Południowej Walii?

sobota, 27 maja 2023

Odszedł Red. Eugeniusz Bajkowski

Red. Eugeniusz Bajkowski (1931 - 2023)
Fot. BumerangMedia/K.Bajkowski
19 maja 2023 roku w Canberze odszedł   Red. Eugeniusz Bajkowski, polski  dziennikarz, publicysta ekonomiczny i działacz polonijny. Miał 92 lata. Jego publikacje ukazywały się  w prasie australijskiej i polonijnej. Był komentatorem budżetu federalnego w polskojęzycznym programie SBS. Obszerne analizy ekonomiczno-polityczne a także szereg innych artykułów  publikował  w Bumerangu Polskim.

 

Eugeniusz Bajkowski urodził się 31 sierpnia 1931 r. W Harbinie w Mandżurii – chińskiej stolicy prowincji  Heilongjiang. Jego rodzice byli potomkami  zesłańców  syberyjskich. Ojciec był urzędnikiem Głównego Zarządu Ceł w Chinach. W latach 1932 – 1939 Eugeniusz mieszkał w Triencinie a nastepnie do 1952 roku w Szanghaju z kilkunastomiesięczną przerwą, kiedy to rodzina Bajkowskich  w 1948 roku przybyła do odradzającej się po wojnie Polski.

piątek, 26 maja 2023

Prof. Stanisław Bieleń; „Wam kury szczać prowadzać…”

Tytułowy cytat („Wam kury szczać prowadzać, a nie politykę robić”) z dosadnej i sarkastycznej wypowiedzi Józefa Piłsudskiego pod adresem członków Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego należy do najsłynniejszych historycznych ocen rządzących.

Patrząc na dzisiejszy świat polityki, można byłoby tę negatywną ocenę bez wahania powtórzyć, zdając sobie wszak sprawę z tego, że obecne patologie i wynaturzenia władzy zasługiwałyby nie tylko na metaforyczny sarkazm, ale i na kategoryczne potępienie.

czwartek, 25 maja 2023

Płk. Macgregor: Kiedy sprawy idą dla nas źle, odpływamy...

Podczas gdy Zelenski bawił w Japonii
 na szczycie G7, Rosjanie zdobyli Bachmut.
Obszerne oświadczenie przywódców G7 w sprawie Ukrainy, opublikowane po szczycie w Hiroszimie, pominęło palącą dziś kwestię - tak zwaną kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim. Panuje głucha cisza, podczas gdy krążą pogłoski o zniknięciu głównodowodzącego ukraińskich sił zbrojnych Walerija Załużnego.

 
Szef PMC Wagner, Jewgienij Prigożyn, ogłosił w sobotę, że trwająca 224 dni rosyjska operacja zdobycia strategicznego centrum łączności Artiomowska (ukr. Bachmutu) we wschodnim ukraińskim regionie Donbasu została pomyślnie zakończona wobec oporu ponad 80 000 ukraińskich żołnierzy.

środa, 24 maja 2023

Akcja: Pomoc Polakom na Ukrainie

 Z okazji Dnia Dziecka, Stowarzyszenie PATRIA wraz z Fundacją „Zdrowie” im. Teresy Ratuszyńskiej organizuje w Warszawie 4 czerwca 2023 o godz. 17-tej koncert charytatywny, z którego dochód będzie przeznaczony na pomoc polskim dzieciom żyjącym na Ukrainie.

W związku z tym na kanale YT - Wbrew Cenzurze, o Polakach na Wschodzie i o samej inicjatywie, gospodarz programu Tomasz Jankowski rozmawia z Mariuszem Świdrem, założycielem Stowarzyszenia PATRIA.

niedziela, 21 maja 2023

Prof. Anna Raźny: Minęła rocznica hańby

20 marca bieżącego roku minęła dwudziesta rocznica barbarzyńskiej inwazji USA na Irak, którą Waszyngton uzasadniał na forum międzynarodowym posiadaniem broni masowego rażenia przez irackiego dyktatora Saddama Husajna.

Wprawdzie owa broń nigdy tam nie istniała, ale świat uwierzył w amerykańskie kłamstwo i na jego podstawie przyzwolił na kolejną po Afganistanie wojnę prewencyjną Stanów Zjednoczonych z państwem oddalonym od ich granic o tysiące kilometrów wypełnionych wodami oceanu. Świat uwierzył w kłamstwo, iż iracka broń masowego rażenia zagraża nie tylko Ameryce, ale również całej ludzkości i na podstawie fałszywych danych wywiadowczych zgodził się na złamanie prawa międzynarodowego. Skutki tej zgody okazały się tragiczne zarówno dla samego Iraku, jak i całego regionu bliskowschodniego. Dotykają także Europy – m.in. poprzez fale imigracyjne – rodzą astronomiczne nierówności ekonomiczne i społeczne w globalnym wymiarze.

sobota, 20 maja 2023

Co wisi w powierzu nad Lublinem?

Zniszczenie amunicji ze zubożonym uranem dostarczonej
Ukrainie przez Zachód spowodowało powstanie radioaktywnej
 chmury, która już zmierza w kierunku Europy, powiedział
 sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew
 na spotkaniu w w stolicy Republiki Komi FR, Syktyvkar.
 Po tym jak media podały informacje o rosyjskim ataku na olbrzymi skład broni w Chmielnickim na Ukrainie w wyniku którego, w gigantycznej eksplozji zniszczono amunicję o wartości 500 milionów dolarów, okazało się, że w magazynie znajdowała się również amunicja ze zubożonym uranem.

Kilka dni po tym fakcie, ukraińskie media delikatnie poinformowały, że profilaktycznie chcą ewakuować ludność z tego obszaru obawiając się podwyższonego opadu radioaktywnego.. W Polsce, po eksplozji na Ukrainie, nieoczekiwanie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) opublikował raport z którego wynika, że nagły wzrost natężenia promieniowania obserwowany 15 maja 2023 jest zjawiskiem naturalnym, które spowodowane jest opadami deszczu. Izotop Bi-214 (powstały w wyniku rozpadu unoszącego się z ziemi gazowego radonu) jest przechwytywany przez spadające krople wody, co skutkuje wzrostem natężenia promieniowania w pobliżu powierzchni gleby rejestrowanym przez MR. „Zjawisko to towarzyszy ludzkości od zawsze, a zwiększone w jego wyniku natężenie promieniowania nie ma znaczenia dla zdrowia „.

piątek, 19 maja 2023

Jeffrey Sachs: Wojny można było uniknąć

Prof. Jeffrey Sachs. Fot. Wikimedia Commons
lic. Creative Commons Attribution 2.0 Generic

 W głównej węgierskiej gazecie  Magyar Nemzet, od  2010 roku określanej jako umiarkowany dziennik konserwatywny,  ukazał się wywiad z Jeffreyem Sachsem, amerykańskim ekonomistą i anlitykiem porządku publicznego nt. obecnego konfliktu na Ukrainie a de facto między NATO a Rosją. 

W swoich publikacjach wymienia Pan rozszerzenie NATO i nieprzestrzeganie porozumień mińskich jako główne przyczyny wybuchu wojny na Ukrainie. Czy można było uniknąć wojny, gdyby kraje zachodnie, na czele ze Stanami Zjednoczonymi, postrzegały Rosję jako partnera, a nie wroga w tych kwestiach?

− Nie ma wątpliwości, że wojny można było uniknąć. Od czasów Billa Clintona amerykańscy dyplomaci ostrzegają urzędującego prezydenta przed zagrożeniami związanymi z rozszerzeniem NATO, zwłaszcza w przypadku Ukrainy i Gruzji. W grudniu 2021 roku Rosja przedstawiła amerykańsko-rosyjską propozycję traktatu o gwarancjach bezpieczeństwa w celu uniknięcia wojny, koncentrując się na zakończeniu rozszerzenia NATO. We wniosku znalazły się inne punkty, takie jak bazy wojskowe, jednostki amerykańskie i rozmieszczenie broni jądrowej, które mogły i powinny zostać omówione, ale było jasne, że Stany Zjednoczone ich nie zaakceptują. Moskwie chodziło o to, żeby Waszyngton szanował bezpieczeństwo narodowe Rosji, które zdaniem Moskwy było zagrożone rozszerzeniem NATO. Niestety, Stany Zjednoczone odrzuciły negocjacje w sprawie rozszerzenia sojuszu obronnego. Według NATO żaden kraj, w tym Rosja, nie powinien mieć nic do powiedzenia w tej kwestii i nie może sprzeciwiać się poszerzaniu NATO. Jest to aroganckie stanowisko, które znacznie przyczyniło się do wojny.

czwartek, 18 maja 2023

20. edycja Gali Polskiej Mody – jubileusz szyty na miarę

20. Gala Polskiej Mody. Fot. J.Krzyśko
Po raz kolejny pod skrzydłami Polskiej Akademii Mody w Poznaniu odbyło się święto mody. Mody, która wyznacza nowy sposób patrzenia na styl ubierania się oraz życia, nawiązując do najlepszych tradycji.  Udowodniła to 20. edycja Gali Polskiej Mody, która odbyła się 14 maja br. w Concordia Design w Poznaniu. Jej organizatorami była Polska Akademia Mody. Gościem specjalnym była legenda polskiej mody – mistrz Jerzy Antkowiak a w finałowym pokazie kolekcję przedstawiła Teresa Rosati.

 

Galę rozpoczął pokaz francuskiego projektanta Christophe’ra Guillarme, zaprezentowany na specjalnie przygotowanym nagraniu.

Eksperymentalnym podejściem do formy bursztynu i stroju zadziwiła kolekcja Magdaleny Arłukiewicz i Aleksandra Gliwińskiego. Uhonorowani zostali Statuetkami Złotej Super Pętelki. W prezentacjach Konkursu o Srebrną Pętelkę – najbardziej pożądaną nagrodę dla młodych projektantów - udział wzięli: Monika Nowak z kolekcją „Retrojeans recycling” (wyróżnienie), Magdalena Kubacka (wyróżnienie dla kolekcji „Sielsko-wiejsko w ogrodzie”), Michał Cisłowski wyróżniony za kolekcję „Decorum”, Krystian Grzeszczak, który otrzymał Statuetkę Srebrnej Pętelki za kolekcję „Przebiśnieg”  - inspirowaną imionami kobiet. Podobną Statuetkę dostała Lidia Mukhamadeeva za kolekcję „Jutro” stworzoną przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji.

środa, 17 maja 2023

Tajemnica rakiety CH-55

Błaszczak niezadowolony: "Dowódca operacyjny
zaniechał swoich obowiązków nie informując mnie
 o obiekcie ani innych centrów decyzyjnych"
 Zadziwiający jest stopień histerii jaki ogarnął część obozu rządzącego w związku z odkryciem w dn. 27 kwietnia w lesie w Zamościu pod Bydgoszczą szczątków rakiety wyprodukowanej w Rosji a może nawet w Związku Sowieckim.

Przypadkowy spacerowicz w lesie natknął się na szczątki rakiety wbite w ziemię. Warto przypomnieć, że wśród zalewu informacji pojawiły się też takie, które mówiły, że szczątki rakiety, której model był także na wyposażeniu polskiego wojska mogą być pozostałością  polskich ćwiczeń poligonowych. Rakieta była nieuzbrojona. Pytany o możliwość przylotu rakiety ze wschodu z obszaru ogarniętego wojną były wiceszef MON Janusz Zemke odpowiedział:

„Wydaje mi się to dość mało prawdopodobne. Na granicy wschodniej mamy dziś cały czas w powietrzu samoloty wczesnego ostrzegania typu AWACS. One dość szybko powinny zidentyfikować takie rakiety, podobnie jak dość szybko zidentyfikowano rakietę, która w okolicach Przeworska narobiła wiele szkód”.

poniedziałek, 15 maja 2023

Majowe świętowanie w Marayong

Uroczystość z okazji 3 Maja w Marayong - Święta
Konstytucji i Matki Bożej Królowej Polski.
 Poranek niedzielny 7 Maja 2023 w Marayong zgromadził tłumy Polaków oraz ludzi reprezentujących wiele kultur, żyjących na przedmieściach sąsiadujących z naszym specjalnym miejscem. Jaka okazja? Rocznica Konstytucji 3 Maja, Święto Matki Bożej Królowej Polski oraz okazja by zjednoczyć wszystkich w wielkim świętowaniu od czasu, gdy pandemia nie pozwoliła się nam gromadzić.

Sr Małgorzata Kozub, Przełożona Prowincjalna Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, przywitała wszystkich ciepłym uśmiechem oraz słowami zachęty do celebracji oraz podziękowaniem dla wszystkich, którzy ten dzień przygotowali. Alasdair Croydon, CEO Holy Family Services - które sponsorowało wydarzenie, podziękował wszystkim za przybycie oraz potwierdził jak ważna jest okazja do kontynuowania dobrych tradycji w Marayong i jak ważna jest współpraca wszystkich, dla których to miejsce jest domem. Ks Artur Botur, Kapelan Wspólnoty Polskiej w Marayong potwierdził, że „w jedności siła” i zaprosił wszystkich do korzystania z wszystkich atrakcji dnia.

sobota, 13 maja 2023

Wielka Brytania i wielki reset króla Karola III

Koronacja Karola III w Londynie, 6.05.2023
 Matthew Ehret-Kump - redaktor naczelny The Canadian Patriot Review przedstawia Wielką Brytanię od strony mało znanej.

W tym tygodniu świat został wystawiony na niepokojące, archaiczne i dziwaczne widowisko, jakiego nie było od 70 lat, a mianowicie koronację króla Karola III jako głowę Globalnej Wspólnoty Narodów, głowę Kościoła anglikańskiego i rzecznika programu Global Britain, który został wprowadzony do Internetu jako oficjalny mandat Partii Konserwatywnej w 2021 roku.

Od czasu, gdy Wielka Brytania rządziła globalnym imperium niewolnictwa gospodarczego i w tym czy innym czasie zaatakowała prawie wszystkie narody na Ziemi, nadal sprawuje rozległą kontrolę nad koncesjami wydobywczymi w Afryce, z ponad bilionem dolarów bezpośrednich udziałów w wydobyciu kontrolowanym przez firmy brytyjskie i/lub firmy Brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Według raportu War on Want z 2016 r.: „101 spółek notowanych na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (LSE) – w większości brytyjskich – prowadzi działalność wydobywczą w 37 krajach Afryki Subsaharyjskiej. Łącznie kontrolują najcenniejsze afrykańskie zasoby o wartości ponad 1 biliona dolarów. Rząd Wielkiej Brytanii wykorzystuje swoje uprawnienia i wpływy, aby zapewnić brytyjskim przedsiębiorstwom wydobywczym dostęp do afrykańskich surowców. Tak było w czasach kolonialnych i tak jest dzisiaj”.

piątek, 12 maja 2023

Ostatnie okrążenie w życiowym biegu Romana Korbana

Zbigniew Makomaski, Roman Korban i Roman Wszoła
- wszyscy trzej absolwenci AWF w Warszawie.
 Fot. M.Petruczenko
 W sporcie polskim wszystko prędzej czy później przemija z wyjątkiem Romana Korbana – pisze Maciej Petruczenko honorowy redaktor „Przegladu Sportowego”. W ubiegłym roku mieszkajacy w Sydney najstarszy spośród wciąż żyjących polskich olimpijczyków letnich igrzysk 95-letni Roman Korban  odwiedził Polskę ponownie z okazji zjazdu absolwentów AWS, Warszawa, o czym wspominaliśmy we wrześniowym artykule. Teraz Pan Roman kontynuuje swój życiowy bieg 5-letniego ostatniego okrążenia przed jubileuszem,  którego przy polskich stołach śpiewnie życzy się solenizantom i jubilatom.

 

Przypomnijmy: ROMAN KORBAN, urodzony 23 maja 1927 roku w Nadwórnej (województwo stanisławowskie). Lekkoatleta OMTUR Gdynia (1947), Zrywu Gdańsk (1948), Spójni Gdańsk (1949-1953). Mistrz Polski w biegu na 800 metrów (1951, 1952) i 1500 m (1951). Trzykrotny wicemistrz na tym pierwszym dystansie (1949, 1950, 1953). Halowy mistrz Polski na 800 m (1950). Akademicki wicemistrz świata na 800 m (Berlin 1951). Uczestnik igrzysk olimpijskich (Helsinki 1952): odpadł w przedbiegu 800 m z czasem 1:54.7.

czwartek, 11 maja 2023

Blinken: Ukraina dostała całą broń do kontrofensywy

Blinken: Zachód dostarczył Ukrainie całą broń potrzebną do skutecznej kontrofensywy

Sekretarz stanu USA po raz kolejny wydał oświadczenie w sprawie ukraińskiej kontrofensywy. Podczas gdy Kijów twierdzi, że "z wielu powodów kontrofensywa nie może się teraz rozpocząć" lub że "rozpoczęła się kilka tygodni temu i potrwa kilka miesięcy", Anthony Blinken jest dość kategoryczny. Według niego, Zachód dostarczył Ukrainie całą broń potrzebną do skutecznej kontrofensywy.


Uwagę zwrócił fakt, że oświadczenie to padło podczas wspólnej konferencji prasowej z jego brytyjskim odpowiednikiem Jamesem Cleverly, co więcej, po tym jak w brytyjskiej prasie ukazały się artykuły o gotowości Londynu do dostarczenia Ukrainie rakiet o zasięgu do 300 km.

wtorek, 9 maja 2023

Dzień Zwycięstwa 9 maja

8 i 9 maja, Polacy świętują dzień zwycięstwa na wszystkich frontach II Wojny Światowej.
W  kraju nie ma tej uroczystości. Namiastka tego święta odbyła się wczoraj. Polskie elity zachowują się tak, jakby wstydziły się tego święta i mimo, że Anglicy odrzucili nasz udział w paradzie zwycięstwa w Londynie, wciąż szukamy naszej obecności wśród zwycięzców wśród armii walczących na zachodzie. Dziś wygląda to tak, jakbyśmy wstydzili się przed Niemcami, że byliśmy razem z ZSRR który dobił tę niemiecką bestię w Berlinie. Chcemy też przemilczeć nasz udział w paradzie zwycięstwa w Moskwie.


Jednak i dzisiaj spodziewane  są uroczystości przypominające Dzień Zwycięstwa (*), bowiem Rosjanie planują przypomnieć te historyczne wydarzenia  w Warszawie i złożyli w tej sprawie odpowiednie dokumenty u prezydenta stolicy.

sobota, 6 maja 2023

Mateusz Piskorski: To co najważniejsze

Na Marszu Pokoju w na Placu Zamkowym
przemawiał dr Mateusz Piskorski.
 Na najbardziej niebezpiecznych zakrętach historii pewne kwestie powinny schodzić na dalszy plan. Umiejętność określenia tego, co najważniejsze, zadecydować może czasem o naszej przyszłości, a wręcz o dalszym istnieniu.

Najważniejszy jest dziś sprzeciw wobec wciągania Polski do wojny i prób eskalowania zasięgu tragedii rozgrywającej się za naszą południowo-wschodnią granicą.

piątek, 5 maja 2023

Obalenie mitu wielkości króla

Zbliżająca się koronacja króla Karola III to idealny czas dla Australii i Nowej Zelandii na podsumowanie brytyjskiej monarchii i jej roli w życiu narodowym – w tym pewnych mitów na temat tego, co może oznaczać republika.

W szczególności istnieje powszechne założenie, że oba narody muszą pozostać monarchiami, aby zachować członkostwo we Wspólnocie Narodów. Może to brzmieć logicznie, ale jest całkowicie błędne.

czwartek, 4 maja 2023

Wystawa o Pawle E. Strzeleckim w Adelajdzie

 Polish Hill River Church Museum Committee zaprasza Polonię Australii Południowej, a także Rodaków z całego kontynentu, na wystawę pn. ”PAWEŁ EDMUND STRZELECKI – urodzony w Polsce australijski odkrywca i irlandzki humanista”.  Otwarcie wystawy - 20 maja w  Centralnym Domu Polskim w Adelajdzie. W tym roku przypada 150 rocznica śmierci Pawła E. Strzeleckiego.

 W ramach adalajdzkiej  wystawy będą przedstawione trasy niebezpiecznych i odkrywczych wypraw Pawła Edmunda Strzeleckiego w takie miejsca kontynentu australijskiego, na których nie stanęła przed nim stopa białego człowieka.

środa, 3 maja 2023

Korespondencja ze Szczecina: Obchody Dnia Flagi i Polonii

Gryf przed Urzędem Miejskim w Szczecinie w Dniu Flagi
 (2 maja 2023). Fot. L.Wątróbski
2 maja br. uroczyście obchodzono na Jasnych Błoniach w Szczecinie, pod pomnikiem Czynu Polaków -Dzień Flagi (ustanowiony przez Sejm RP w roku 2004) oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą (ustanowiony przez Sejm RP w roku 2002).

Dzień Flagi to święto, które wyraża szacunek i propaguje wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolachnarodowych. Święto to jest obchodzone poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń i manifestacjipatriotycznych, podczas których eksponowane są polskie barwy narodowe. Tego dnia wielu Polaków decyduje się na wywieszanie na swoich domach biało-czerwonych flag. Popularnym zwyczajem jest również noszenie w tym dniu kokardy narodowej. A Dzień Polonii i Polaków za granicą ukazuje wielowiekowy dorobek i wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do Ojczyzny oraz pomoc Krajowi w najtrudniejszych momentach.

wtorek, 2 maja 2023

Marsz pokojowy ponad podziałami

 1 maja 2023 r. ulicami Warszawy przeszedł Marsz Pokojowy ponad podziałami. Marsz miał na celu zademonstrowanie sprzeciwu narodu polskiego wobec prób wciągania naszego kraju w cudze wojny oraz bezwarunkowego wsparcia udzielanego Ukrainie przez rząd w Warszawie. 

Był to także wyraz sprzeciwu wobec zamilczania przez obecne władze zagrożenia neobanderyzmem. Była  to okazja do  głośnego przypomnienia o ludobójstwie na naszym narodzie dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów.  Glównym organizatorem marszu był Polski Ruch Antywojenny. Na marszu przemawiali m.in. Sebastian Pitoń, Lucyna Kulińska, Jacek Sykulski i Mateusz Piskorski

Pełna relacja z marszu:


Więcej: NEon24 - Ewinia

* * *

Reportaż Łukasza Jastrzębskiego (Myśl Polska):

1-go maja przeszedł ulicami Warszawy Marsz Pokoju czyli demonstracja sprzeciwu wobec wpychania Polski do wojny na Wschodzie i realizacji polityki Stanów Zjednoczonych przez władze w Polsce.