Treść Orędzia:
Pod wieloma względami współczesne społeczeństwa są głęboko podzielone. Nasza polityka jest często spolaryzowana, a media społecznościowe złośliwe, język ekstremalny, wszystko albo nic.
Czujemy, że od tamtego pierwszego Wielkiego Piątku niewiele się zmieniło.
Wściekłe tłumy wciąż domagają się ukrzyżowania lub anulowania. Wydaje się, że nie ma miejsca na debatę, na słuchanie, przekonywanie i bycie przekonywanym, na dobry kompromis.
Język tolerancji i hasło; żyj i pozwól żyć innym zostały zastąpione totalizującymi ideologiami i grupami lojalnościowymi. Do tych głębokich podziałów orędzie wielkanocne musi zostać wypowiedziane na nowo.
Wielkanoc to czas sprzeczności:
Przemoc i pokój, ból serca i radość, światło i ciemność, śmierć i zmartwychwstanie.
Umierając na krzyżu, Jezus zaapelował w imieniu swoich prześladowców: „Wybacz im, Ojcze, nie wiedzą, co czynią”.
Jezus już nakazał swoim uczniom miłować swoich wrogów, przebaczać bez końca, nadstawiać drugi policzek. Chciał, aby byli znani z miłości do wszystkich, zwłaszcza słabych i niekochanych.
Odradzał im gromadzenie skarg i liczenie długów. Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.
Jeśli chcieli być dziećmi Boga, który sprawia, że deszcz pada zarówno na dobrych, jak i na złych, musieli przestać dzielić ludzkość na sprzymierzeńców i wrogów.
Każdy jest albo już naszym przyjacielem, albo potencjalnym przyjacielem. I chcemy pokoju z nimi wszystkimi. Takie wielkanocne rozmowy byly kontrkulturowe, jak zawsze.
Wielkanoc wzywa nas do zakończenia naszych frakcji i działań wojennych. "Teraz wystarczy. Odłóż miecz. Pokój z tobą. Mój własny pokój zostawiam wam w spadku”.
Nie oznacza to, że powinniśmy zaprzestać dążenia do prawdy. Ale nasze starania powinny zawsze odzwierciedlać szacunek dla drugiej osoby i życzliwość wobec niej.
Pusty grób Jezusa był znakiem zwycięstwa Boga nad nienawiścią, przemocą, śmiercią, nad wszystkim, co pomniejsza człowieka i wspólnotę.
Amor vincit omnia : miłość wszystko zwycięża. To jest autentyczna miłość, która zwycięża, miłość ofiarna, a nie miłość pobłażająca sobie.
Tak jak Jezus zmartwychwstał chwalebnie, ale wciąż z ranami ludzkiego okrucieństwa, jego naśladowcy są wezwani do niesienia wielkanocnego odkupienia w każdym miejscu konfliktu i bólu. Łączymy się z Jezusem na krzyżu, w grobie iw chwale, mówiąc: „Przebacz im Ojcze”.
Arcybiskup Anthony Fisher OP
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy