polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 25 kwietnia 2023

Anzac Day 2023. Dzień refleksji

Graf. FB - ANZAC DAY 2023
Dziś w Australii Anzac Day. Dzień refleksji  i pamięci o poleglych w najwiekszej bitwie , w której uczestniczyła Australia przeciwko  Turcji podczas I wojny światowej,  ale takze dzień pamieci o tych, którzy przelali krew w innych wojnach.  W całej Australii odbyly się tradycyjne marsze weteranów lub ich potomków, składano wieńce pod pomnikami pamięci , na których wyryto  napis: Lest we forget. 

Istota historii Anzac jest dobrze znana. W ramach I wojny światowej Brytyjskie Siły Królewskie, Korpus Armii Australii i Nowej Zelandii (Anzacs) wylądował na tureckim poółwyspie Gallipoli 25 kwietnia 1915 roku. Przez osiem miesięcy znosili nieustanne zagrożenie śmiercią lub okaleczeniem w strasznych warunkach bytowych. Celem operacji było opanowanie cieśnin czarnomorskich i otwarcie drogi wodnej łączącej państwa Ententy i Rosję.

Wskutek niedogodnych warunków i silnego oporu wojsk tureckich walki zakończyły się  klęską wojsk sprzymierzonych i ogromnymi stratami osobowymi obu walczących stron - odpowiednio 180 i 220 tys. żołnierzy. W czasie walk na półwyspie zasłużył się dowódca armii tureckiej Mustafa Kemal, znany później jako Kemal Atatürk, założyciel nowoczesnego państwa tureckiego po upadku Imperium Osmańskiego.

Ostatecznie okupacja tego wąskiego i nierównego kawałka tureckiego wybrzeża nie powiodła się. 30 000 żołnierzy  zostało ewakuowanych po ośmiu miesiącach. Zginęło ponad 2700 nowozelandzkich i 8700 australijskich żołnierzy, a znacznie więcej zostało rannych. Pierwsza rocznica lądowania była dniem żałoby, a Anzac Day stał się świętem państwowym w 1922 r. Dzień pamięci o smutku zmieszanym z zadumą, który z biegiem lat rozrósł się i objął wszystkich, którzy służyli i zginęli w późniejszych konfliktach międzynarodowych.

W obecnych niespokojnych czasach w miedzynarodowej skali Anzac Day mówi szczególnie dobitnie  o potrzebie globalnego pokoju i arbitrażu oraz o tym, że wojna nie jest realnym rozwiązaniem konfliktu.  Z pewnością są to lekcje, których warto uczyć nowe pokolenia.

(red.)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy