polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

wtorek, 28 marca 2023

Xi: „Teraz zachodzą zmiany, których nie było od stu lat"

Artykuł Pepe Escobara - brazylijskiego dziennikarza w The Cradle nt. spotkania Xi i Putina w Moskwie.


W Moskwie przywódcy Chin i Rosji właśnie  ujawnili swoje wspólne zobowiązanie do przekształcenia światowego porządku, przedsięwziecie, którego „nie widziano od 100 lat".

To, co właśnie wydarzyło się w Moskwie, to nic innego jak nowa Jałta, która, nawiasem mówiąc, znajduje się na Krymie. Jednak w odróżnieniu od ważnego spotkania prezydenta USA Franklina Roosevelta, sowieckiego przywódcy Józefa Stalina i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na Krymie zdominowanym przez ZSRR w 1945 roku, jest to pierwszy raz od prawdopodobnie pięciu stuleci, kiedy to żaden przywódca polityczny z Zachodu nie wyznacza globalnej agendy.


Prezydent Chin Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin prowadzą teraz wielostronne i wielobiegunowe show. Zachodni zwolennicy wyjątkowych sytuacji mogą narzekać, ile chcą: nic się nie zmieni w spektakularnejj optyce i istocie tego rozwijającego się porządku światowego, zwłaszcza dla krajów globalnego Południa.

To, co zamierzają zrobić Xi i Putin, zostało szczegółowo wyjaśnione przed szczytem w dwóch artykułach napisanych przez samych prezydentów. Niczym wysoce zsynchronizowany balet rosyjski, wizja Putina została  przedstawiona  w Chińskim Dzienniku Ludowym , koncentrując się na „partnerstwie związanym z przyszłością”, podczas gdy wizja Xi została  opublikowana w Russian Gazette i na stronie internetowej RIA Novosti , skupiając się na nowym rozdziale w współpracy i wspólnego rozwoju.

Już na początku szczytu przemówienia Xi i Putina doprowadziły NATO do histerycznego szaleństwa, gniewu i zazdrości: rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa doskonale uchwyciła nastrój, kiedy zauważyła, że Zachodowi „płynie piana z ust”.

Pierwsza strona rosyjskiej gazety w poniedziałek była ikoną: Putin zwiedza wolny od nazistów Mariupol, rozmawia z mieszkańcami, tuż przed spotkaniem z  Xi. To była, w skrócie, zwięzła odpowiedź Moskwy na wyczyn Waszyngtonu z dronem MQ-9 Reaper i kangurzy sąd Międzynarodowego Trybunału Karnego (ICC) „Piana na ustach” tyle, ile chcesz; NATO jest w trakcie głębokiego upokorzenia na Ukrainie.

Podczas pierwszego „nieformalnego” spotkania Xi i Putin rozmawiali ze sobą co najmniej cztery i pół godziny. Na koniec Putin osobiście odprowadził Xi do jego limuzyny. Ta rozmowa była prawdziwym wydarzeniem: mapowaniem linii wielobiegunowości – która zaczyna się od rozwiązania dla Ukrainy.

Jak można się było spodziewać, było bardzo mało przecieków od Szerpów, ale dość znaczący był jeden dotyczący ich „dogłębnej wymiany zdań” na temat Ukrainy. Putin grzecznie podkreślił, że szanuje stanowisko Chin – wyrażone w 12-punktowym planie rozwiązania konfliktu Pekinu, który został całkowicie odrzucony przez Waszyngton. Ale stanowisko Rosji pozostaje żelazne: demilitaryzacja, neutralność Ukrainy i ugruntowanie nowych faktów w terenie.

Jednocześnie MSZ Rosji całkowicie wykluczyło rolę USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec w przyszłych negocjacjach z Ukrainą: nie są one uważane za neutralnych mediatorów.

 Kolejny dzień upłynął pod znakiem handlu: od współpracy energetycznej i „wojskowo-technicznej” po poprawę efektywności korytarzy handlowych i gospodarczych przebiegających przez Eurazję.
Rosja już teraz zajmuje pierwsze miejsce jako dostawca gazu do Chin – wyprzedzając Turkmenistan i Katar – głównie dzięki rurociągowi Power of Syberia o długości 3000 km, który prowadzi z Syberii do prowincji Heilongjiang w północno-wschodnich Chinach i został uruchomiony w grudniu 2019 roku. Negocjacje w sprawie gazociągu Power of Syberia II przez Mongolię postępują bardzo szybko.
Chińsko-rosyjska współpraca w dziedzinie zaawansowanych technologii wzrośnie: 79 projektów o wartości ponad 165 miliardów dolarów. Od skroplonego gazu ziemnego (LNG) po budowę samolotów, produkcję obrabiarek, badania kosmiczne, przemysł rolniczy i zmodernizowane korytarze gospodarcze.
Chiński prezydent wyraźnie oświadczył, że chce połączyć projekty Nowego Jedwabnego Szlaku z Euroazjatycką Unią Gospodarczą (EAEU). To połączenie BRI i EAEU jest naturalnym zjawiskiem. Chiny podpisały umowę o współpracy gospodarczej z EUEA. Pomysły rosyjskiego uberstratega makroekonomicznego Siergieja Glazjewa wreszcie przynoszą owoce.
I wreszcie, co nie mniej ważne, pojawi się nowa próba rozliczenia w walutach krajowych – między Azją a Afryką i Ameryką Łacińską. Dla wszystkich praktycznych celów Putin poparł rolę chińskiego juana jako nowej waluty handlowej, podczas gdy toczą się skomplikowane dyskusje na temat nowej waluty rezerwowej zabezpieczonej złotem i/lub towarami.
Ta wspólna ofensywa gospodarczo-handlowa jest powiązana ze skoordynowaną rosyjsko-chińską ofensywą dyplomatyczną, której celem jest przekształcenie rozległych obszarów Azji Zachodniej i Afryki.
Chińska dyplomacja działa podobnie jak matrioszki (rosyjskie lalki jedna w drugiej), jeśli chodzi o przekazywanie subtelnych komunikatów. Nie jest przypadkiem, że podróż Xi do Moskwy zbiega się dokładnie z 20. rocznicą amerykańskiego „szoku i strachu” oraz nielegalnej inwazji, okupacji i zniszczenia Iraku.


Równolegle ponad 40 delegacji z Afryki przybyło do Moskwy na dzień przed Xi, aby wziąć udział w konferencji parlamentarnej „Rosja-Afryka w wielobiegunowym świecie” – poprzedzającej drugi szczyt Rosja-Afryka w lipcu przyszłego roku.

Okolice Dumy wyglądały jak za dawnych czasów Ruchu Państw Niezaangażowanych (NAM), kiedy większość Afryki utrzymywała bardzo bliskie antyimperialistyczne stosunki z ZSRR.

Putin wybrał dokładnie ten moment, aby umorzyć ponad 20 miliardów dolarów afrykańskiego długu.

W Azji Zachodniej Rosja i Chiny działają w całkowitej synchronizacji. Azja Zachodnia. Zbliżenie saudyjsko-irańskie zostało faktycznie zapoczątkowane przez Rosję w Bagdadzie i Omanie: to właśnie te negocjacje doprowadziły do ​​podpisania umowy w Pekinie.  Moskwa koordynuje również negocjacje w sprawie zbliżenia Syrii i Turcji. Rosyjska dyplomacja z Iranem, który ma teraz status partnerstwa strategicznego, jest na niezależnym torze.

Szczyt Xi-Putin ostatecznie przypieczętował, że Chiny i Rosja są długoterminowymi, kompleksowymi partnerami strategicznymi, którzy są zdeterminowani, aby rozwijać poważną konkurencję geopolityczną i geoekonomiczną z upadającymi zachodnimi hegemonami.

To jest nowy świat, który narodził się w tym tygodniu w Moskwie. Wcześniej Putin określił to jako nową politykę antykolonialną. Teraz jest ułożony jako wielobiegunowy koc mozaikowy. Nie ma odwrotu w wyburzeniu pozostałości Pax Americana.

Zmiany, które nie zaszły w ciągu ostatnich 100 lat

Socjolog Janet Abu-Lughod przedstawiła w książce Before European Hegemony: The World System A. D. 1250-1350 starannie skonstruowaną historię, która pokazuje dominujący wielobiegunowy układ, w którym Zachód „zostawał w tyle za 'Orientem'”. Później Zachód „poszedł do przodu tylko dlatego, że „Orient” chwilowo się rozpadł”.

Być może jesteśmy świadkami podobnej zmiany historycznej, która ma miejsce w wyniku odrodzenia konfucjanizmu (poszanowanie autorytetów, nacisk na harmonię społeczną), równowagi właściwej tao i duchowej siły wschodniego prawosławia. Jest to walka cywilizacyjna.

Moskwa, która w końcu powitała pierwsze słoneczne dni wiosny, dostarczyła w tym tygodniu ponadczasową ilustrację „tygodni, w których dzieją się dziesięciolecia” w porównaniu z „dziesięcioleciami, w których nic się nie dzieje”.

Obaj prezydenci pożegnali się w wzruszający sposób.

Xi: „Teraz zachodzą zmiany, których nie było od stu lat. Kiedy jesteśmy razem, jesteśmy siłą napędową tych zmian. ”

Putin: „Zgadzam się”.

Xi: „Uważaj na siebie, drogi przyjacielu”.

Putin: "Szczęśliwej drogi"

Oto świt nowego dnia, od krajów Kwitnącej Wiśni po eurozjatyckie stepy.


Pepe Escobar

tłum artykułu: In Moscow, Xi and Putin bury Pax Americana z 22.3.2023 na thecradle.co.

NEon24 - Marek M.

________________

Pepe Escobar - brazylijski dziennikarz i analityk geopolityczny. Specjalista zagadnień Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej.  Redaktor naczelny Asia Times.

* * * 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->