polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 31 marca 2023

Sylwia Gorlicka: Czym jest sojusz rosyjsko-chiński?

 Odkąd Federacja Rosyjska zbliżyła się politycznie i gospodarczo do Chińskiej Republiki Ludowej, większość komentatorów prognozuje upadek owego sojuszu wraz z dokonaniem aneksji większości terytorium Rosji przez Chiny.

Myślenie wedle klucza etno-historycznego powoduje, że predykcja owych „ekspertów” właściwie ogranicza się do jednego czynnika i nosi znamiona raczej objawienia religijnego, niż schludnego podejścia, wysuwania hipotez, mających przełożenie na rzeczywistość. Tego typu przewidywania wynikają z faktu, iż przeciętny czytelnik preferuje proste komunikaty, które trafiają w jego preferencje światopoglądowe (ukształtowane zresztą niesamodzielnie). Problem jednakże polega na tym, iż nie sprzyja to edukowaniu społeczeństwa.

wtorek, 28 marca 2023

Xi: „Teraz zachodzą zmiany, których nie było od stu lat"

Artykuł Pepe Escobara - brazylijskiego dziennikarza w The Cradle nt. spotkania Xi i Putina w Moskwie.


W Moskwie przywódcy Chin i Rosji właśnie  ujawnili swoje wspólne zobowiązanie do przekształcenia światowego porządku, przedsięwziecie, którego „nie widziano od 100 lat".

To, co właśnie wydarzyło się w Moskwie, to nic innego jak nowa Jałta, która, nawiasem mówiąc, znajduje się na Krymie. Jednak w odróżnieniu od ważnego spotkania prezydenta USA Franklina Roosevelta, sowieckiego przywódcy Józefa Stalina i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na Krymie zdominowanym przez ZSRR w 1945 roku, jest to pierwszy raz od prawdopodobnie pięciu stuleci, kiedy to żaden przywódca polityczny z Zachodu nie wyznacza globalnej agendy.

sobota, 25 marca 2023

Światowe prawykonania w Poznaniu

 Kulturowe konteksty pracy organicznej mogą być świetnie zobrazowane muzyką – udowodnił to koncert w ramach obchodów 210. rocznicy urodzin Hipolita Cegielskiego i 25-lecia Towarzystwa im. H. Cegielskiego, które odbywają się pod patronatem honorowym pana Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego; pana Marka Woźniaka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego; pana Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania; bp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski i abp. Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego.

W koncercie wzięli udział przedstawiciele opiniotwórczych środowisk z całej Polski oraz z zagranicy (Francja, Stany Zjednoczone, Toronto i Australia). Ideę koncertu określiły słowa dr. Mariana Króla, Prezydenta THC – „koncert dedykowany jest ludziom pracy organicznej, którzy na co dzień są związani z Wielkopolską. Biorą w nim udział artyści najwyższej klasy, bo praca organiczna, którą promujemy od 25 lat, ma swoją jakość i trwały sens”.

piątek, 24 marca 2023

Pamiętajmy o losie Serbów

24 lat temu, 24 marca 1999 roku, NATO rozpoczęło bombardowanie Serbii. Na narodzie serbskim dokonano zbrodni pod kryptonimem operacyjnym „Miłosierny Anioł”.

Serbia podobno miała zostać ukarana za zbyt nadmierne użycie siły wobec części swoich obywateli, albańskich rebeliantów (czytaj: separatystów), z południowej serbskiej prowincji Kosowo i Metochija*, o których w dyplomatycznym języku państw określających się „wspólnotą międzynarodową” (również w Polsce) mówiono eufemistycznie – bojownicy o wolność, czy też partyzanci.

czwartek, 23 marca 2023

Prezydent Xi Jinping w Moskwie

 Portal internetowy „Global Times” wiele uwagi poświęca trzydniowej wizycie przywódcy Chińskiej Republiki Ludowej w Rosji.

Wydarzenie to stało się tematem głównego komentarza redakcyjnego opublikowanego z datą 21.03.2023 r. (w Polsce dostępnego – ze względu na różnice czasowe – już wieczorem 20 marca) pod tytułem Wizyta prezydenta Xi w Rosji pokazuje właściwą ścieżkę interakcji między państwami (President Xi’s Russia visit demonstrates a right path of state-to-state interactions: Global Times editorial). „Prezydent Chin Xi Jinping przybył do Moskwy 20 marca, rozpoczynając swoją państwową wizytę w Rosji. Ciepłe powitanie ze strony wszystkich warstw rosyjskiego społeczeństwa i bardzo wysokie zainteresowanie międzynarodowej opinii publicznej oznaczają, że jest to znaczące wydarzenie dyplomatyczne. Mamy wszelkie powody sądzić, że wizyta jeszcze bardziej podniesie poziom stosunków chińsko-rosyjskich, które już i tak osiągnęły historyczny szczyt. Przyniesie nie tylko wymierne korzyści obu narodom, ale także przyczyni się do promowania pokoju i rozwoju w regionie i na świecie, zgodnie z charakterem chińsko-rosyjskiego wszechstronnego strategicznego partnerstwa współpracy na nową erę”.

środa, 22 marca 2023

Przemysław Piasta: Wielka Brytania chce atomowej zagłady?

Powszechnie wiadomym jest, że Wielka Brytania w ramach styczniowego pakietu pomocy wojskowej, zdecydowała się przekazać Ukrainie 14 czołgów Challenger 2 i 30 haubic samobieżnych AS90. Okazuje się jednak, że w grę wchodzi także dostawa amunicji ze zubożonym uranem. Informację taką przekazała w poniedziałek, w odpowiedzi na pytanie członka Izby Lordów, wiceminister obrony Annabelle Goldie. Jak stwierdziła, takie pociski są „wyjątkowo skuteczne w zwalczaniu współczesnych czołgów i pojazdów opancerzonych”. Jak widzimy Anglosasi otwarcie eskalują konflikt na Ukrainie.

Informacja o planach Brytyjczyków została opublikowana na stronach parlamentu. We wtorek nagłośniły ją szeroko ukraińskie media. To oczywiście, natychmiast spotkało się z ostrą reakcją Kremla. „Dzisiaj okazało się, że Wielka Brytania za pośrednictwem wiceminister obrony zapowiedziała nie tylko dostawę czołgów na Ukrainę, ale także pocisków ze zubożonym uranem. Wygląda na to, że Zachód naprawdę zdecydował się walczyć z Rosją do ostatniego Ukraińca nie słowami, ale czynami.” – oznajmił prezydent Władimir Putin. W opinii przywódcy Rosji, w sytuacji gdy zachód zaczyna używać broni z komponentem nuklearnym, „Rosja będzie zmuszona odpowiedzieć”. Możemy zatem spodziewać się w takiej sytuacji użycia przez stronę rosyjską nawet taktycznej broni jądrowej.

sobota, 18 marca 2023

Rektor KUL powołał Akademię Polonijną

dr hab. Janusz Bień, prof. KUL został powołany
 na dyrektora nowo powstałej Akademii Polonijnej
KUL. Fot. KUL- K.Shchehelska 
 Współpraca z Polonią, mediami i organizacjami polonijnymi oraz koordynacja i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, m.in. poprzez organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, to główne zadania nowo powstałej Akademii Polonijnej KUL. – Chcemy jeszcze skuteczniej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych rodaków za granicą i stwarzać nowe możliwości współpracy i działań na rzecz Polonii – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, powołując władze Akademii.

– W historii naszego uniwersytetu Polonia zawsze odgrywała szczególną rolę, dlatego powołanie Akademii jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie i potrzeby edukacyjno-kulturalne naszych rodaków poza granicami Polski. Mam głęboką nadzieję, że działalność Akademii będzie w stanie odpowiedzieć, chociażby w małej części, na potrzeby naszych rodaków mieszkających poza granicami ojczyzny – wskazał rektor KUL.

środa, 15 marca 2023

Jak wysadzono Nord Stream?

Map from Amit Sengupta YT
To jedna z największych zagadek początku naszego stulecia. Ostatnio przekonującej odpowiedzi na to pytanie udzielił Seymour Hersh, który w swojej karierze ujawnił takie tajemnice jak masakra w My Lai, operacja Azorian, obalenie przez CIA Salvadora Allende, czy w końcu tortury w więzieniu Abu Ghurajb.

Jak więc wysadzono Nord Stream według tego kultowego amerykańskiego dziennikarza śledczego? Decyzja rodziła się długo. Prace nad wysadzeniem rozpoczęto ponad dziewięć miesięcy wcześniej, jeszcze przed wybuchem wojny ukraińskiej.

wtorek, 14 marca 2023

Duże nagrody w Międzynarodowym Konkursie “W duchu Strzeleckiego”

1 marca 2023 r. w Sydney został uroczyście ogłoszony Międzynarodowy Konkurs “W duchu Strzeleckiego” w hołdzie wielkiemu odkrywcy, akademikowi, filantropowi, wielkiemu przyjacielowi Aborygenów. Konkurs organizowany jest z okazji Roku Strzeleckiego ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej w 150 rocznicę śmierci Pawła Edmunda Strzeleckiego.

Inicjatorem Konkursu jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana przez Ambasadę RP w Canberze, Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu oraz Federację Organizacji Polskich w Nowej Południowej Walii. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 25 tysięcy dolarów australijskich oraz inne, atrakcyjne nagrody rzeczowe.

poniedziałek, 13 marca 2023

Wileńska „Świtezianka” w Szczecinie i Goleniowie

„Barkę” - ulubioną pieśń św. Jana Pawła II śpiewa
 w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej 
 Zespół „ŚWITEZIANKA

Rozmowa Leszka Wątróbskiego z Teresą Andruszkiewicz, kierownikiem i choreografem Polskiego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca „ŚWITEZIANKA” z Wilna.                               

- Wasz tegoroczny przyjazd do Szczecina związany był z XXXIV Tygodniem Kresowym…             

-Przyjechaliśmy tu na zaproszenie Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia - „Świteź”. Istniejemy przy polskim gimnazjum im. Szymona Konarskiego w Wilnie, obchodzącego w tym roku 60 rocznicę swego powstania. 

sobota, 11 marca 2023

Widziane z USA: Co się dzieje na Ukrainie? Płk MacGregor wyjaśnia

Gospodarz programu Redacted - Clayton Morris
 rozmawia o aktualnej sytuacji na Ukrainie
z płk. D. MacGregorem.

Aktualny wywiad z amerykańskim pułkownikiem Douglasem MacGregor'em, b. doradcą w dep. obrony administracji Donalda Trumpa, przeprowadzony przez Claytona Morrisa z kanału Redacted:


Clayton Morris: Cóż, jest wiele ważnych wydarzeń w wojnie na Ukrainie, o których chcemy coś wiedzieć, w tym o deklaracji, że Ukraina stanie się członkiem NATO. Stany Zjednoczone przyznają, że nie są w stanie śledzić dróg broni dostarczanej na Ukrainę, a prezydent Trump mówi, że zmierzamy do III wojny światowej, że może to być jeden z najbardziej niebezpiecznych czasów w historii Ameryki. Aby uzyskać więcej szczegółów, zaprosiłem do rozmowy pułkownika Douglasa MacGregora.

 
Pułkowniku, miło pana widzieć. Witamy w programie.

środa, 8 marca 2023

Kwiatek dla Pań

Dzień Kobiet traktowany jest przez wielu jako relikt czasów PRL-u – „komunistyczne święto”, w czasie którego rytualnie wręczano paniom goździki i urządzano na ich cześć akademie w zakładach pracy. Te wspomnienia u jednych budzą niechęć, u innych uśmiech politowania, a jeszcze u innych nostalgię za czasami młodości. Podkreślić jednak należy, że pomimo zmian i przeobrażeń na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat – tradycja obdarowywania w dniu 8 marca kobiet kwiatami, czy też wręczania im drobnych prezentów nie zanikła.

Nie ulega wątpliwości, że dla osób o poglądach narodowych, czy też konserwatywnych korzenie i tradycje Dnia Kobiet są z całą pewnością dość odległe. Święto to ustanowione zostało bowiem przez Socjalistyczną Partię Ameryki i miało upamiętniać strajk kobiet w fabryce bawełny o skrócenie dnia pracy, przy czym początkowo obchodzone było w dniu 28 lutego. Następnie święto przyjęte zostało przez II Międzynarodówkę Socjalistyczną na posiedzeniu w Kopenhadze w 1910 roku. Data 8 marca jako Międzynarodowy Dzień Kobiet upowszechniła się w związku z wydarzeniami 8 marca 1917 roku, kiedy to doszło do manifestacji i protestów kobiet pod hasłem „Chleb i pokój”, będących jednym z impulsów Rewolucji Lutowej.

niedziela, 5 marca 2023

Klub Myśli Polskiej: To nie jest nasza wojna

W dniu 25 lutego br. na zaproszenie Klubu Myśli Polskiej w Łodzi oraz Klubu im. Romana Dmowskiego gościł w Łodzi red. Przemysław Piasta, który który wygłosił referat na temat: „To nie jest nasza wojna!”. Kanwą do zorganizowania spotkania była mijająca właśnie pierwsza rocznica wybuchu konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

Na wstępie prelegent stwierdził, że pomimo napiętej sytuacji międzynarodowej na początku 2022 roku, nie sądził, że do wybuchu wojny dojdzie. Wynikało to z faktu, że konflikt ten nie leżał ani w interesie Rosji, ani też Ukrainy. Wybuch wojny spowodował też mniejsze lub większe problemy krajów Europy Zachodniej – między innymi rosnące koszty cen energii i postępujące uzależnienie gospodarcze od USA. Tak naprawdę jedynym beneficjentem tej wojny są Stany Zjednoczone, które rozgrywają swoje geostraregiczne interesy na terytorium Europy, kosztem innych państw. Zdaniem red. Piasty jest to typowa wojna zastępcza, wymierzona przeciw blokowi kontynentalnemu, będącemu potencjalnym zagrożeniem dla gospodarki USA.