polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 8 stycznia 2023

Fotograficzna podróż po PolArt Sydney 2022 (2)

Fot. Julia Firak
6 stycznia  dobiegło końca    święto polskiej  sztuki  performerskiej i wizualnej  w Sydney czyli  15. edycja Polskiego Festiwalu PolArt Sydney 2022, największego tego typu wydarzenia na świecie poza granicami Polski.

10 dni polskiej muzyki, folkloru,  teatru, literatury i wystaw artystycznych w wykonaniu polonijnych artystów zawodowych i amatorskich, ludzi pełnych pasji w  podkreślaniu i podtrzymywaniu swojej polskości.  W festiwalowych wydarzeniach wzięło udział ponad 800 wykonawców.

Na  dużych teatralnych  scenach w Chatswood, Parramatta i w city na Darling Harbour odbyły się  pokazy tańców ludowych  w wykonaniu 15 australijskich zespołów taneczo-wokalnych z Sydney, Melbourne, Adelajdy, Perth, Brisbane, Hobart, Newcastle,  i nowo-zelandzkich  z Wellington i Christchurch.

 Folklor dominował też na Youth Fest w trzecim dniu festiwalu w Sali koncertowaj sydnejskiego ratusza. Tu odbyły się prezentacje muzyczne, taneczne a także literackie w wykonaniu młodego pokolenia Polonusów.

Wśród wydarzeń muzycznych jak koncerty muzyki klasycznej i popularnej wyróżnił się ekskluzywny recital polskiej muzyki barokowej  w Sydney Town Hall w wykonaniu zespołu muzyków pod kierunkiem klawesynistki Joanny Butler. Miała tu miejsce australijska premiera  utworu  XVII wiecznego kompozytora i kapelmistrza katedry we Włocławku - Macieja Wronowicza - "In dulci jubilo".

Muzyczną wrażliwością wyrózniły się rodzinny zespół Radwanowicz Family z Melbourne i L’estro Armoniko String Orchestra pod dyr. Zdzisława Kowalika z Sydney.

Kapela Polska w rozrywkowej części muzycznej festiwalu wraz z innymi artystami porwała widownię do zaśpiewania znanej wszystkim Polakom w kraju i za granicą piosenki : „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina...”.

Polonijne teatry: Scena’98 z Perth, Stary z Adelajdy, Miniatura z Melbourne oraz  Fantazja i Muzyczny im. Jana Pawla II  z Sydney a także sydnejski kabaret Vis-a Vis wystawili swoje produkcje z ostatnich lat. Aż dwie z nich nawiazały do okresu pandemii w teatralno-piosenkarsko-kabaretowy sposób a  aktorzy Scenay’98 przedstawili filozowiczny spektakl pt. „Pierwiastek z minus jeden” -  jedno z najbardziej intelektualnych wydarzeń Festiwalu.

W prezentacjach literackich  na wyróżnienie zasługuje spotkanie z sędziwym Marcelem Weylandem – sydnejskim tłumaczem literatury polskiej. Jego flagową pozycją książkową  jest jedyne tłumaczenie „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w Australii  na język angielski. 

Na wystawach artystycznych obrazów, rzeżby i wyrobów rękodzielniczych polonijni twórcy prezentowali swoje prace, które nawiazywały do kultury, tradycji  polskiej a także osobistych doświadczeń z opuszczonej ojczyzny. Szokującą pracę wystawił Grzegorz Dąbrowa – sydnejski  rzeżbierz i konserwator sztuki , wyrażajac nią  swój stosunek do globalistycznych tendencji zniewolenia ludzkiego umysłu.

Festiwal PolArt tradycyjnie odbywa się w okresie świąteczno-noworocznm to też nie zabrakło koncertów polskich kolęd. Te odbyły się w polskim sanktuarium maryjnym w Marayong oraz w  skróconej wersji  w sydnejskiej katedrze.  Uczestnicy festiwalu świetnie bawili sie na sylwestrowej zabawie w auli Uniwersytetu NSW.

W sumie imprezy festiwalowe odwiedzilo 5000 osób. Nastepny Festiwal PolArt odbędzie się za trzy lata w Nowej Zelandii w Wellington. To pierwszy raz, kiedy to z 45-letnią tradycją impreza zorganizowana zostanie poza Australią.

Zapraszamy na dalszą część fotograficznej podróży Julii Firak po Festiwalu Polart Sydney 2022. a wkrótce nasze kolejne filmowe urywki festiwalowe.

Youth Fest - Sydney Town Hall:























Darling Harbour:












Golden Age of Polish Baroque - Town Hall:
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy