polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

niedziela, 15 stycznia 2023

PRZERWA TECHNICZNA

  

Redakcja Bumeranga Polskiego - działajacego od ponad 12 lat Polskiego Niezależnego Magazynu Internetowego  w Australii potrzebuje nowy komputer i oprogramowanie. 

W celu kontynuacji naszej działalności medialnej,

 prosimy

wszystkich naszych Czytelników, Wspólpracowników i Sympatyków a także widzów naszego kanału You Tube - BumerangMedia 

 o donacje 

na zakup nowego komputera. 

sobota, 14 stycznia 2023

"Kochaliśmy kardynała Pella bardziej niż świat go nienawidził"

Podczas gdy odchodzący biskupi są z reguły opłakiwani przez swoje wspólnoty, kardynał George Pell był tak wielki, że wiadomość o jego śmierci w wieku 81 lat w Rzymie 11 stycznia została przyjęta przez australijskich katolików  jako cios i natychmiast  rozprzestrzeniła się w mediach na całym świecie.

Efekt został spotęgowany Jego wpływem  na Kościół i politykę przez dziesięciolecia  i próbę legalnego zabójstwa przez publiczną histerię w prawdopodobnie najbardziej haniebnym wydarzeniu prawnym w historii Australii.

Do czasu swojej śmierci stał się trzecią najważniejszą postacią w Watykanie, służąc jako pierwszy prefekt Sekretariatu ds. finansów.

Zarówno w Australii, jak i na arenie międzynarodowej, kardynał Pell był łącznikiem między dwoma światami: znacznie silniejszą i bardziej pewną wiarą katolicką pierwszej połowy 20 wieku i poszukiwaniem przez Kościół sposobów odpowiedzi na wyzwania współczesności, która coraz bardziej postrzegała chrześcijaństwo, a Kościół katolicki w szczególności, jako nieistotny dla sensu ludzkiego życia.

piątek, 13 stycznia 2023

Thierry Meyssan: Porządek świata zmienił się w 2022 roku

Fot. Pixabay
Jest to stała Historii: zmiany są rzadkie, ale nagłe. Ci, którzy ponoszą ich ciężar, są na ogół ostatnimi, którzy widzą ich nadejście. Dostrzegają je zbyt późno. Wbrew statycznemu obrazowi panującemu na Zachodzie, w 2022 roku stosunki międzynarodowe zostały wywrócone do góry nogami, głównie na niekorzyść Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, często na korzyść Chin i Rosji. Ludzie Zachodu zapatrzeni w Ukrainę  nie dostrzegają - jak zwykle - kto tasuje tu karty.

Rzadko zdarza się, aby stosunki międzynarodowe uległy wstrząsowi, tak jak w 2022 roku. A to jeszcze nie koniec. Rozpoczęty proces nie zatrzyma się, nawet jeśli pewne wydarzenia go zakłócą i być może przerwią na kilka lat. Kończy się dominacja Zachodu, zarówno Stanów Zjednoczonych, jak i byłych potęg kolonialnych Europy (głównie Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii) oraz Azji (Japonia). Nikt już nie jest posłuszny Przywódcy, w tym państwa, które pozostają wasalami Waszyngtonu. Teraz wszyscy zaczynają myśleć samodzielnie. Nie jesteśmy jeszcze w wielobiegunowym świecie, który Rosja i Chiny próbują stworzyć, ale jesteśmy świadkami jego budowy.

środa, 11 stycznia 2023

Kardynał George Pell nie żyje

Kard Pell zmarł 5 dni po pogrzebie Benedykta XVI.
Kard. George Pell i papież Benedykt XVI
w Sydney na Barangaroo na Światowych Dniach
Młodzieży. Fot. K.Bajkowski (WYD SYD 08)
W wieku 81 lat zmarł nagle w Rzymie najbardziej wpływowy  hierarcha australijskiego Kościoła katolickiego i najbliższy współpracownik papieża Franciszka, kardynał George Pell,  były arcybiskup Sydney i były prefekt Sekretariatu do spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej. Przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca po operacji stawu biodrowego. Hierarcha od 2010 r. miał wszczepiony rozrusznik serca.

 O śmierci kardynała poinformowali: watykanista Edward Pentin, telewizja EWTN Vatican, australijskie media oraz portal Acistampa.

Kard. Pell  przez lata był twarzą Kościoła katolickiego w Australii. Był doktorem filozofii, arcybiskupem Melbourne i Sydney. W 2013 roku, decyzją papieża Franciszka, został członkiem grupy dziewięciu kardynałów doradców, służących radą papieżowi w zarządzaniu Kościołem i w sprawach reformy Kurii Rzymskiej.

wtorek, 10 stycznia 2023

Widziane z Węgier: Ukraińcy już przegrali tę wojnę

24 lutego 2022 roku zapamiętamy jako najważniejszą datę roku. Nic dziwnego, skoro tego dnia wojsko rosyjskie rozpoczęło tak zwaną operację specjalną przeciwko Ukrainie i była to największa operacja w Europie od czasów II wojny światowej.

Wybuch wojny wisiał w powietrzu od 2014 roku. Rosja, w odpowiedzi na obalenie legalnie wybranego prezydenta Wiktora Janukowycza w Kijowie, zaanektowała Krym, a we wschodnim regionie – znanym jako Donbas – wybuchły prorosyjskie zamieszki, w których większość mieszkającej tam ludności domagała się autonomii. Następnie na tym obszarze proklamowano Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową, która została uznana przez Moskwę tuż przed wybuchem wojny, a następnie, już w trakcie walk, zaakceptowała przyłączenie obu terytoriów do Rosji.

poniedziałek, 9 stycznia 2023

Inauguracja Roku Strzeleckiego

W lipcu 2022 roku Sejm RP ogłosił rok 2023 ROKIEM PAWŁA EDMUNDA STRZELECKIEGO w 150 rocznicę jego śmierci. Dzisiaj uroczyście i radośnie inaugurujemy obchody Roku Strzeleckiego w Australii. Ich organizacji i koordynacji podjęła się „Kosciuszko Heritage Inc” wspierana przez organizacje polonijne. 

Pragniemy, aby informacja o obchodach Roku Wybitnego Polaka dotarła do wielu środowisk australijskich, a także na cały ten glob, który tak dzielnie okrążył. Wiedza o Strzeleckim ciągle się poszerza, trwają badania, na jaw wychodzą nowe fakty. W Irlandii utrwala się legenda Dobrego Samarytanina, który w czasie Klęski Głodu uratował od śmierci głodowej ponad 200 tysięcy dzieci. Irlandzka uczona, profesor Kristina Kinealy nazywa Strzeleckiego my hero i apeluje o postawienie mu pomnika. A w Australii?- wstyd przyznać, zdarzają się środowiska, które publikują mylne i błędne informacje, a nawet prowokacyjnie twierdzą, jakoby Strzelecki w ogóle nie wszedł na Górę Kościuszki!

niedziela, 8 stycznia 2023

Fotograficzna podróż po PolArt Sydney 2022 (2)

Fot. Julia Firak
6 stycznia  dobiegło końca    święto polskiej  sztuki  performerskiej i wizualnej  w Sydney czyli  15. edycja Polskiego Festiwalu PolArt Sydney 2022, największego tego typu wydarzenia na świecie poza granicami Polski.

10 dni polskiej muzyki, folkloru,  teatru, literatury i wystaw artystycznych w wykonaniu polonijnych artystów zawodowych i amatorskich, ludzi pełnych pasji w  podkreślaniu i podtrzymywaniu swojej polskości.  W festiwalowych wydarzeniach wzięło udział ponad 800 wykonawców.

sobota, 7 stycznia 2023

Największe na świecie uliczne jasełka

1,5 miliona uczestników w ponad 750 miastach wzięło udział w największych na świecie ulicznych jasełkach


„Moją myśl kieruję także do Orszaku Trzech Króli, który obywa się dzisiaj w wielu miastach i wioskach w Polsce” – powiedział papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” w uroczystość Objawienia Pańskiego. ”Niechaj prowadzi nas Gwiazda!” – pod tym hasłem w ponad 750 miastach Polski i świata odbyły się po raz 15. Orszaki Trzech Króli, w których wzięła udział rekordowa liczba uczestników ok. 1,5 miliona. To największe uliczne jasełka na świecie.

piątek, 6 stycznia 2023

Fotograficzna podróż po PolArt Sydney 2022 (1)

Niewiarygodnie dynamiczne folklorystyczne
wydarzenia PolArt-u odbyły się w czterech miejscach
 metropolii sydnejskiej. Fot. Julia Firak
Kończy się  święto polskiej  sztuki  performerskiej i wizualnej  w Sydney czyli  15. edycja Polskiego Festiwalu PolArt Sydney 2022, największego tego typu wydarzenia na świecie poza granicami Polski.

Dzisiaj w ostatnim dniu Festiwalu  spotkania literackie w State Library of NSW w tym m.in. prezentacja w muzycznej oprawie  fragmentów polskiego poematu epickiego "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza z 1843 roku w pierwszym pełnym przekładzie na język angielski  sydnejskiego tłumacza literatury polskiej - Marcela Weylanda. Ksiazkę tę wielokrotnie promowaliśmy w ramach Bumeranga Polskiego jako flagową polsko-australijską pozycję literacką.  Także dziś spacer artystyczny po Galerii COMA i Galerii Stanley Street  gdzie będzie można odkryć nową sztukę,  ciesząc  się orzeźwiającym napojem – jak zapewniają organizatorzy  i   spotkać polskich artystów stojących za całą tą twórczością.   Ta wystawa zbiorowa  pn. "A Thread Through Time" poświęcona jest  polskim sztukom wizualnym w Australii i Nowej Zelandii. Wystawa zaprezentuje twórczość dynamicznej grupy artystów, którzy czerpią inspiracje bezpośrednio z polskiej kultury.

czwartek, 5 stycznia 2023

Uroczystości pogrzebowe Papieża Benedykta XVI - LIVE


Dzisiejsze
Fot. Wikipedia  Creative Commons CC BY
uroczystości pogrzebowe Papieża Seniora  Benedykta XVI w dużej mierze będą podobne do pogrzebu Jana Pawła II. Przewidziano jedynie nieznaczne modyfikacje ze względu na inny status Papieża, który ustąpił z urzędu.

Jak informuje Vatican News po zamknięciu Bazylki św. Piotra ciało Benedykta XVI zostanie złożone do cyprysowej trumny. Zgodnie z tradycją znajdą się w niej paliusze, które nosił zmarły Papież jako arcybiskup Monachium i Rzymu, monety i medale z czasów jego pontyfikatu oraz rogito, czyli zamknięty w metalowej tubie tekst, w którym po krótce została opisana jego papieska posługa.

środa, 4 stycznia 2023

Konrad Rękas: Zwycięzcy i przegrani roku 2022

 Nie powinniśmy już dziś mieć żadnych wątpliwości, że wojna na Ukrainie była nieuchronna, a gdyby Rosja nie rozpoczęła swojej operacji wojskowej, zostałaby zaatakowana na własnym terytorium.

Decyzja o ataku musiała zatem należeć do najtrudniejszych dla prezydenta Władimira Putina i wszystkich Rosjan, jednak nie można jej było uniknąć, ani opóźniać. Bodaj czy nie jeszcze ważniejszy jest jednak aspekt globalny, wręcz cywilizacyjny tej wojny. Jest zupełnie oczywiste, że wbrew własnej propagandzie – zachodnie elity finansowe i polityczne są głównymi beneficjentami konfliktu, dlatego z taką determinacją dążyły do jego eskalacji. Towarzysząca walkom wojna gospodarcza przeciw Rosji stanowi znakomitą zasłonę dymną dla przyspieszanej zwłaszcza w Zachodniej Europie transformacji energetycznej. Choć do pierwszych drakońskich podwyżek cen nośników energii doszło jeszcze wczesną jesienią 2021 roku, na długo przed rosyjską inwazją, powszechnie obowiązującą wersją jest ta wiążąca kryzys energetyczny z wojną i celową polityką Rosji, choć przecież odcięcie się od rosyjskich dostaw gazu ziemnego było jednostronną decyzją rządów zachodnich, polskiego nie wyłączając.

wtorek, 3 stycznia 2023

Mam Teatr jako dawka śmiechu w prezencie świąteczno-noworocznym

Marzanna Graff i Aleksander Mikołajski, czyli duet teatralny  "Mam Teatr" zawitali w grudniu w okresie świąteczno-noworocznym  do Sydney z nowymi spektaklami. Ostatni raz widzeliśmy  ich na deskach polonijnych scen w Australii tuż przed wybuchem pandemii i spotkaliśmy się z nimi na pikniku Bumeranga Polskiego. Zanim polecą na dalsze występy do Perth,  jeszcze można ich spotkać m.in.  na wydarzeniach trwajacego właśnie w Sydney Festiwalu PolArt.  Tak było wczoraj w Tom Mann Theatre, gdzie z bumerangową kamerą na prezentacjach teatralnych Festiwalu spotkaliśmy ich jako widzów.

 Gosia Sobera, która obejrzała sydnejskie przedstawienia komediowe "Mam Teatr":  "Pozamiatane" i  "Randka w Bistro" napisała recenzję.

Na początku zaznaczę, że jestem z pokolenia tych młodych Polaków, którzy myślą już po angielsku. Tu chodziłam do szkół i tu pracuję w środowisku Australijczyków. To zawsze budzi lekki niepokój czy zdołam zrozumieć wszystko w polskich sztukach. Jednak tego co wystawiają w Australii aktorzy Mam Teatr nie przegapiam i od lat chodzę na ich spektakle.

poniedziałek, 2 stycznia 2023

Jaki Nowy Rok, taki cały rok? Najciekawsze zwyczaje noworoczne

Graf. Pixabay
Skąd się wziął zwyczaj zabawy sylwestrowej? Jaka jest historia postanowień noworocznych i na czym polega noc tłustej wigilii? Dlaczego winogrona są hiszpańskim symbolem ostatniego dnia grudnia, a na drzwiach greckich domów wiesza się cebulę? Poznaj ciekawe i mało znane tradycje i zwyczaje sylwestrowo-noworoczne.

 Sylwester jest jedną z najważniejszych nocy w roku. Kojarzy się z huczną zabawą, szampanem i fajerwerkami. Skłania do podsumowania ważniejszych wydarzeń. Z końcem starego, a początkiem nowego roku związanych jest kilka ciekawych zwyczajów i tradycji. Niektóre z nich wyszły już z mody, inne zaś wciąż trwają i mają chronić przed niepowodzeniem, biedą i niedostatkiem w nadchodzącym roku.

niedziela, 1 stycznia 2023

Nie żyje papież Benedykt XVI

Papież-senior  Benedykt XVI zmarł 
w ostatnim dniu 2022 r. 
Fot. 2honews (Creative commons) 
wieku 95 lat zmarł papież-senior Kościoła katolickiego Benedykt XVI, urodzony jako Józef Ratzinger. Był jedną z najwybitniejszych postaci świata chrześcijańskiego w XX i XXI wieku.

Sprawował urząd papieża w latach 2005-2013. Był symbolem świata, który właśnie odchodzi. Kiedyś uznawany za stronnika modernizacji Kościoła. Potem wręcz odwrotnie – był jednoznacznie kojarzony z konserwatyzmem i wiernością Tradycji. Mnie Benedykt XVI jako przywódca Kościoła katolickiego się podobał. Twardo i uczciwie bronił cywilizacji życia. W sprawach dla etyki najważniejszych nie uległ namową tych, którzy go pchali ku nowoczesności. W kwestiach moralności, modelu rodziny, definicji płci, roli kobiet i mężczyzn, tolerancji dla nienormalności nie szedł na żadne ustępstwa. Próbował powracać tam gdzie to możliwe do Tradycji. Nie zmienił stosunku Kościoła do masonerii. Nie uginał się przed wpływowymi globalistami, którzy niechętnie patrzyli gdy ciepło przyjmował prezydentów Białorusi czy Rosji.