polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 15 grudnia 2022

IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej

W nowym roku 2023 planowane jest ważne wydarzenie dla edukacji polonijnej -  IV Międzynarodowy Dzień Edukacji Polonijnej, na którym  podejmowane będą tematy związane z edukacją i warsztatem pracy nauczyciela polonijnego. Organizatorem jest Polska Akademia Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie (PASSH) oraz Fundacja Polskiej Akademii Nauk Społecznych i Humanistycznych. Wydarzenie zostało zaplanowane na 14 – 15 stycznia 2023 roku a towarzyszyć mu będą  konkursy, wystawy i reportaże pn. "Osobowość Polonijna Roku".

Od 14 stycznia na kanale YouTube, w ramach Wymiany Dobrych Praktyk, dostępne będą wystąpienia dyrektorów, nauczycieli i absolwentów szkół polonijnych  z różnych krajów, gdzie prowadzona jest oświata polonijna.

Do obejrzenia będzie również  cykl reportaży pod nazwą „Polonijna osobowość roku”. 

Wystąpienia w dniu 14-15 stycznia odbędą się za pośrednictwem Google Meet. Wykłady odbędą się w czasie rzeczywistym oraz z możliwością odtworzenia nagranego materiału na kanale YouTube.

W programie przewidziano kilkanaście wykładów, a także panel dyskusyjny. 

Patronem honorowym IV Międzynarodowego Dnia Edukacji Polonijnej został Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Partnerami IV MDEP są Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, Stowarzyszenie Szkoła Polska w Hiszpanii, Neuro Przychodnia Specjalistyczna. 

Gośćmi honorowymi będą:

Pani Prof. dr hab. Katarzyna Kłosińska – Przewodnicząca Rady Języka Polskiego.

Pani Justyna Kralisz – Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Pani Marianna Łacek – Prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Australii. 

Pani Ewa Hawryło – Prezes Educational and Cultural Centre

Gość specjalny - Maria Stachurska

Ambasadorzy IV MDEP - Muniek i Przyjaciele; T-Raperzy.

Szczególy na stronie:    IV MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ EDUKACJI POLONIJNEJ


Wydarzenia współtowarzyszące

Międzynarodowy Konkurs na Ucznia Roku – https://passhlondyn.eu/?page_id=8352
Konkurs na Polonijnego Artystę Roku – https://passhlondyn.eu/?page_id=8370
Międzynarodowy Konkurs dla Nauczycieli – https://passhlondyn.eu/?page_id=8503


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy