polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk i wicepremier minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz od wielu miesięcy uspokajają, że Polska nie rozważa wysłania wojsk na Ukrainę. W poniedziałek obaj politycy powtórzyli to zapewnienie. Nadal jednak będą wspierać obecnie rządzących w Kijowie. * * * AUSTRALIA: Donald Trump nałożył 25-procentowe cła na import stali i aluminium, ale po rozmowie telefonicznej z Anthonym Albanese "rozważy" zwolnienie dla Australii. Australijski minister handlu Don Farrell planuje w ciągu kilku dni przylecieć do USA, aby odbyć rozmowy ze swoim odpowiednikiem na temat możliwego zwolnienia dla Australii. Wkrótce po podpisaniu rozporządzenia celnego, w którym podkreślił, że nie będzie żadnych wyjątków, Tramp stwierdził, że Australia może zapewnić sobie lepszą umowę. * * * SWIAT: Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek ukraińskiego przywódcę Wołodymyra Zełenskiego po skargach z Kijowa na odsunięcie go na boczny tor w amerykańsko-rosyjskich rozmowach pokojowych w Arabii Saudyjskiej. Rozmawiając z dziennikarzami w swojej rezydencji Mar-a-Largo, Trump powiedział, że jest "bardzo rozczarowany" Zełenskim za to, że nie udało mu się rozwiązać konfliktu, którego "nigdy nie powinien był rozpocząć". * Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oznajmił w czwartek, że Rosja "całkowicie zgadza się" ze stanowiskiem USA wobec Ukrainy. Powtórzył też, że nie zaakceptuje rozmieszczenia europejskich wojsk na Ukrainie w ramach porozumienia pokojowego. Pieskow powiedział, że byłoby to dla Moskwy nie do zaakceptowania, ponieważ strona rosyjska nie zgodzi się na obecność wojsk NATO na terytorium Ukrainy.
POLONIA INFO:

niedziela, 4 grudnia 2022

Folk dla Polonii. Tournee Vechi Acum po Australii

Vechi Acum na scenie Klubu Polskiego w Albion, Melbourne
Fot. BumerangMedia
W październiku i w listopadzie w Australii gościł polski zespół folkowy Vechi Acum.

Ta 6-osobowa krakowska grupa muzyczna  powstala po koniec  2018 roku. Nazwa zespołu, która w języku rumuńskim oznacza „staro-nowe”, nawiązuje do świeżego, niekonwencjonalnego wykonywania tradycyjnych ludowych melodii z elementami jazzu. Grupę tworzą muzycy pochodzący południowej części Polski  od Ziemi Żywieckiej, przez Podhale, Spisz, Podkarpacie, aż po miasta takie jak Kraków czy Wrocław.  Na swoich koncertach wykonują  głownie polską muzykę etniczną z górskich rejonów Polski  ale również różnych wschodnioeuropejskich i bałkańskich narodów w nowej, świeżej  i niebanalnej interpretacji.

Muzycy wystąpili na Dożynkach w Adelajdzie i na Festiwalu na Federation Square w Melbourne. Dali tez koncerty w polskich ośrodkach w Sydney  i  Perth a także w ambasadzie RP w Canberze.

 My złapaliśmy zespół na występie w Klubie Polskim w Albion w Melbourne gdzie zespół uczestniczył w uroczystym obiedzie z okazji Święta Dnia Niepodległości Polski. Przy tej okazji muzycy oprócz swojego  sztandarowego repertuaru wykonali piosenki żolnierskie w świeżej, jazzującej interpretacji.

Nasza relacja filmowa:


kb/BumerangMedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy