polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 6 listopada 2022

KUL zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą. Chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 300 osób z 11 krajów


Przez najbliższe sześć miesięcy profesorowie KUL, eksperci w poszczególnych dziedzinach poprowadzą kursy jakie przygotował uniwersytet w ramach działalności Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. - Jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań naukowo- dydaktycznych - zapewnił uczestników studium rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL wyraził, że docenia gotowość Polonii do nauki oraz osobistego rozwoju. - Propozycja, z którą dotarliśmy do Państwa została przyjęta nie tylko z ogromną aprobatą, ale przede wszystkim z spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest nas ponad trzysta osób z 11 krajów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Uczestniczący w inauguracji studium minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na ogromny potencjał uczelnianego projektu, którego uruchomienie zbiegło się z przyjęciem przez parlament RP ustawy o powołaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. - Korzystajcie Państwo z możliwości jakie daje Wam Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak mówił o potrzebie

tworzenia silnych lobby wśród rodaków. - Bycie patriotą to bycie ambasadorem naszego kraju.

Przekazujcie polskość dzieciom, wnukom, rozmawiajcie w języku ojczystym, pamiętając że

stanowimy jedność bez względu na to, gdzie jesteśmy - powiedział Dziedziczak.

W pierwszym etapie działalności (rok akademicki 2022/2023) Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą uruchomiło 6 kursów, podnoszących kompetencje zawodowe (Nowe media i komunikacja, Promocja kultury polskiej, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym; Poradnictwo i strategie wspierające i profilaktyka zachowań ryzykownych. W przygotowaniu są kolejne kursy, do których rekrutacja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Link do nagrania ze spotkania:  Inauguracja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą


KUL / Family News Service

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy