polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 6 listopada 2022

KUL zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą

Katolicki Uniwersytet Lubelski zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą. Chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 300 osób z 11 krajów


Przez najbliższe sześć miesięcy profesorowie KUL, eksperci w poszczególnych dziedzinach poprowadzą kursy jakie przygotował uniwersytet w ramach działalności Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. - Jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań naukowo- dydaktycznych - zapewnił uczestników studium rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Rektor KUL wyraził, że docenia gotowość Polonii do nauki oraz osobistego rozwoju. - Propozycja, z którą dotarliśmy do Państwa została przyjęta nie tylko z ogromną aprobatą, ale przede wszystkim z spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest nas ponad trzysta osób z 11 krajów - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Uczestniczący w inauguracji studium minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na ogromny potencjał uczelnianego projektu, którego uruchomienie zbiegło się z przyjęciem przez parlament RP ustawy o powołaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego. - Korzystajcie Państwo z możliwości jakie daje Wam Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak mówił o potrzebie

tworzenia silnych lobby wśród rodaków. - Bycie patriotą to bycie ambasadorem naszego kraju.

Przekazujcie polskość dzieciom, wnukom, rozmawiajcie w języku ojczystym, pamiętając że

stanowimy jedność bez względu na to, gdzie jesteśmy - powiedział Dziedziczak.

W pierwszym etapie działalności (rok akademicki 2022/2023) Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą uruchomiło 6 kursów, podnoszących kompetencje zawodowe (Nowe media i komunikacja, Promocja kultury polskiej, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym; Poradnictwo i strategie wspierające i profilaktyka zachowań ryzykownych. W przygotowaniu są kolejne kursy, do których rekrutacja rozpocznie się jeszcze w tym roku.

Link do nagrania ze spotkania:  Inauguracja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą


KUL / Family News Service

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy