polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

poniedziałek, 21 listopada 2022

Debata antywojenna: Polska na cudzej wojnie?

W  ramach cyklu debat antywojennych odbyła się kolejna dyskusja publicystów, ekspertów i dziennikarzy na temat toczącego się na Ukrainie konfliktu i jego konsekwencji dla Polski. Dyskusja zorganizowana przez Myśl Polska TV i kanał Wbrew Cenzurze miała miejsce po doniesieniach na temat tragicznego w skutkach, przypadkowego ostrzału przez stronę ukraińską wsi Przewodów w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

W dyskusji udział wzięli prowadzący ją Tomasz Jankowski (kanał YouTube Wbrew Cenzurze), Krystian Jachacy (Praca Polska), Kamil Klimczak (Chrobry Szlak), Konrad Rękas (Powiernictwo Kresowe) i Sebastian Pitoń (Góralskie Veto, Pitoń TV). Redakcję „Myśli Polskiej” reprezentowali dr Mateusz Piskorski oraz Adam Śmiech.

Uczestnicy zastanawiali się nad różnymi formami zaangażowania Polski po stronie ukraińskiej w toczącym się konflikcie. Dyskutowano m.in. o obecności polskich najemników na frontach. Żarliwy spór pojawił się przy omawianiu problemu ewentualnej przyszłej przynależności terytorialnej obwodów Ukrainy Zachodniej. Konrad Rękas przytaczał argumenty na rzecz polskości tych ziem, zaś Mateusz Piskorski i Adam Śmiech podkreślali korzyści płynące z aktualnego kształtu terytorialnego państwa polskiego.

W dalszej części debaty uczestnicy przeszli do omówienia tzw. I Zjazdu Deputowanych Ludowych Rosji zorganizowanego w pałacyku w Jabłonnej pod Warszawą. Dyskutanci zwrócili uwagę na udział w tym przedsięwzięciu byłych skompromitowanych, często podejrzewanych o korupcję polityków rosyjskich. Niektórzy z nich (Giennadij Gudkow) byli w przeszłości oficerami służb wywiadowczych i specjalnych (KGB, FSB). Inni krytykowani są przez pozostałych przedstawicieli rosyjskiej opozycji. Działania organizatorów spotkania w Polsce mogą zostać odebrane jako kolejny przejaw irracjonalnej wrogości wobec Rosji. Zdaniem dyskutantów, nie narażą one jednak stosunków polsko-rosyjskich na dalsze pogorszenie; stan relacji jest wystarczająco zły, a jednocześnie okazuje się, że skład „zjazdu” był do tego stopnia marginalny, że skazuje to przedsięwzięcie z góry na niepowodzenie. Istnieją inne, popierane przez tzw. Zachód koncepcje destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Uczestnicy debaty zgodzili się z koniecznością kontynuowania rozważań i dyskusji, dla których najważniejszym punktem orientacyjnym jest pokój i bezpieczeństwo w naszej części Europy.

Andrzej Dołęga

Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy