polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 21 listopada 2022

Debata antywojenna: Polska na cudzej wojnie?

W  ramach cyklu debat antywojennych odbyła się kolejna dyskusja publicystów, ekspertów i dziennikarzy na temat toczącego się na Ukrainie konfliktu i jego konsekwencji dla Polski. Dyskusja zorganizowana przez Myśl Polska TV i kanał Wbrew Cenzurze miała miejsce po doniesieniach na temat tragicznego w skutkach, przypadkowego ostrzału przez stronę ukraińską wsi Przewodów w województwie lubelskim, niedaleko granicy z Ukrainą.

W dyskusji udział wzięli prowadzący ją Tomasz Jankowski (kanał YouTube Wbrew Cenzurze), Krystian Jachacy (Praca Polska), Kamil Klimczak (Chrobry Szlak), Konrad Rękas (Powiernictwo Kresowe) i Sebastian Pitoń (Góralskie Veto, Pitoń TV). Redakcję „Myśli Polskiej” reprezentowali dr Mateusz Piskorski oraz Adam Śmiech.

Uczestnicy zastanawiali się nad różnymi formami zaangażowania Polski po stronie ukraińskiej w toczącym się konflikcie. Dyskutowano m.in. o obecności polskich najemników na frontach. Żarliwy spór pojawił się przy omawianiu problemu ewentualnej przyszłej przynależności terytorialnej obwodów Ukrainy Zachodniej. Konrad Rękas przytaczał argumenty na rzecz polskości tych ziem, zaś Mateusz Piskorski i Adam Śmiech podkreślali korzyści płynące z aktualnego kształtu terytorialnego państwa polskiego.

W dalszej części debaty uczestnicy przeszli do omówienia tzw. I Zjazdu Deputowanych Ludowych Rosji zorganizowanego w pałacyku w Jabłonnej pod Warszawą. Dyskutanci zwrócili uwagę na udział w tym przedsięwzięciu byłych skompromitowanych, często podejrzewanych o korupcję polityków rosyjskich. Niektórzy z nich (Giennadij Gudkow) byli w przeszłości oficerami służb wywiadowczych i specjalnych (KGB, FSB). Inni krytykowani są przez pozostałych przedstawicieli rosyjskiej opozycji. Działania organizatorów spotkania w Polsce mogą zostać odebrane jako kolejny przejaw irracjonalnej wrogości wobec Rosji. Zdaniem dyskutantów, nie narażą one jednak stosunków polsko-rosyjskich na dalsze pogorszenie; stan relacji jest wystarczająco zły, a jednocześnie okazuje się, że skład „zjazdu” był do tego stopnia marginalny, że skazuje to przedsięwzięcie z góry na niepowodzenie. Istnieją inne, popierane przez tzw. Zachód koncepcje destabilizacji sytuacji wewnętrznej w Rosji.

Uczestnicy debaty zgodzili się z koniecznością kontynuowania rozważań i dyskusji, dla których najważniejszym punktem orientacyjnym jest pokój i bezpieczeństwo w naszej części Europy.

Andrzej Dołęga

Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy