polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 11 komitetow wyborczych kandydatow na prezydenta RP: Sławomira Mentzena (kandydata Konfederacji), Rafała Trzaskowskiego (prezydenta Warszawy i kandydata KO), Grzegorza Brauna (europosła wykluczonego z Konfederacji), Szymona Hołowni (marszałka Sejmu, kandydata Trzeciej Drogi), Adriana Zandberga (posła, kandydata partii Razem), Wiesława Lewickiego (lidera partii Normalny Kraj), Karola Nawrockiego, Magdaleny Biejat, Marka Jakubiaka, Macieja Maciaka i Marka Wocha. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump powiedział, że wkrótce odbędzie rozmowę z Władimirem Putinem i bada możliwość zaprzestania pomocy wojskowej Ukrainie; Wołodymyr Zełenski zażądał od Europy wysłania na Ukrainę 200 tys. żołnierzy sił pokojowych; według niego to niezbędne minimum dla zagwarantowania bezpieczeństwa; Viktor Orbán wezwał UE do zniesienia sankcji wobec Rosji, które jedynie szkodzą Unii.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

poniedziałek, 31 października 2022

Krystyna Cyroń: „Takiego występu u nas jeszcze nie było”

 W Australii jest wiele klubów i domów polskich. Jednym z najstarszych, trochę zapomnianym  ale najbardziej stabilnie działającym jest Dom Orła Białego w południowo-zachodniej dzielnicy metropolii sydnejskiej  o specyficznej aborygeńskiej nazwie – Cabramatta. W minioną środę odbył się tu  wyjątkowy koncert śpiewaków operowych z Polski.

W okolicach Cabramatty w latach pięćdziesiątych ub. wieku osiedliło się wielu polskich emigrantów z falii powojennej.  Pobudowali domy  rodzinne,  pomagając sobie nawzajem ale potrzebowali też miejsca na  spotkania w większym gronie. W 1959 roku po kilku latach budowy powstał   obiekt z obszerną salą  i sceną na występy, który został nazwany Domem Orła Białego. Opiekuje się nim Polski Zwiazek Cabramatta a prezeską Związku  i duszą Domu od ponad dwóch dekad jest niestrudzona sędziwa Pani Krystyna Cyroń.  W Domu Orła Białego po okresie pandemicznych lockdownów wznowione zostały cotygodniowe spotkania seniorów. W srodę, 26 października odbył się specjalny koncert dla starszej generacji Polaków w wykonaniu pary artystów operowych  z Polski:  Małgorzaty Kustosik (mezzosopran)  i  Marcina Drzażdżyńskiego  (tenor).

sobota, 29 października 2022

Adrien Bocquet - świadek ukraińskich zbrodni w Buczy

Andrien Bocquet - świadek wydarzeń w Buczy.
Omal nie przepłacil to życiem.
Printscreen chanel YT John Mark Dougan
Na początku kwietnia br. światem wstrząsnęły obrazy masakry w miejscowości Bucza, w pobliżu Kijowa. Według władz ukraińskich dokonali jej wycofujący się żołnierze rosyjscy. Wielu posłów Wierchownej Rady mówiło o zbrodniach wojennych - "Putin i jego armia muszą być za to ścigane. Jak najpilniej". - wołali. Wielu polityków z krajów NATO twierdziło, że rosyjska armia w barbarzyński sposób zabija niewinnych cywilów.

 
Co tak naprawdę wydarzyło się w Buczy? - Były francuski żołnierz Adrien Bocquet był tam i prawie przypłacił to życiem. Został brutalnie zasztyletowany przez dwóch agentów z ukraińskiej służby bezpieczeństwa SBU w Stambule 26 września, gdy udał się do ambasady rosyjskiej, aby odnowić wizę - mówi w rozmowie z Johnem Markiem Douganem. Tajniacy próbowali go zabić, ale Bocquet zdołał uciec. Podejrzewa, że w operację zaangażowany był także francuski rząd.

piątek, 28 października 2022

Ronald Lasecki: Co musimy zrobić dla Polski?

 Za nami pierwszy kongres Stowarzyszenia Patria, który odbył się 26. października w siedzibie Muzeum Niepodległości, w Pałacu Przebendowskich w Warszawie. Miałem okazję uczestniczyć w części tego wydarzenia, choć sporo czasu zajęły mi też rozmowy kuluarowe. Obejrzę jednak na pewno z zainteresowaniem zapisy wideo tych wystąpień, które ominęły mnie na żywo. Sam, nie zdążywszy wypowiedzieć się na kongresie, nadrobię tę zaległość, przedstawiając własne przemyślenia pisemnie.

Uwarunkowania dla działania

Planując swój udział w spotkaniu, zastanawiałem się, co mógłbym ewentualnie odpowiedzieć na tytułowe pytanie „Co możemy zrobić dla Polski?”. Uważam, że rekomendacje dla wszelkich zamierzających w zorganizowany sposób działać gremiów, wyprowadzać się powinno tyleż z obszarów ich zainteresowań, co z predyspozycji zgromadzonych w nich działaczy.

czwartek, 27 października 2022

18. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne

Honorowy Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza Wiktoriańską Polonię na kolejne wielkie wydarzenie w samym centrum Melbourne: na „18. Polski Festiwal na Federation Square”. Odbędzie się on w tym roku 12-ego listopada, wyjątkowo w sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę i trwać będzie od godziny 11-tej do 18-tej. Wstęp wolny. 

Zmiana dnia Polskiego Festiwalu z niedzieli na sobotę dokonana została podczas ubiegłorocznego „lockdownu” przez Zarząd Federation Squre bez naszej zgody i konsultacji. Na skutek naszych zdecydowanych protestów wrócimy w przyszłym roku do trzeciej niedzieli listopada, ale w tym roku musimy się pogodzić z tą zaskakującą nas decyzją. W ubiegłym roku, gdy dokuczała nam pandemia, mogliśmy wystawić tylko „mini-festiwal” w teatrze „The Edge”, a dwa lata temu okazały i bogaty w wydarzenia i historię Festiwal, ale tylko w Internecie. W bieżącego roku możemy się znowu spotkać w realu w samym sercu Melbourne i celebrując swoją polskość nacieszyć się sobą.

środa, 26 października 2022

C.d. wywiadu ze Scottem Rittterem: Zwycięstwo Rosji jest nieuniknione

Ciąg dalszy zapisu ostatniego wywiadu ze Scottem Ritterem w programie podcastowym Clearing the FOGRitter mówi, że konflikt na Ukrainie skończy się rosyjskim zwycięstwem militarnym. Zauważa też, że porządek oparty na zasadach, który dominował na tym globie od zakończenia II wojny światowej, dobiega końca i apeluje do swoich rodaków (Amerykanów) aby obudzili się. 

(zob. część 1 wywiadu )

Margaret Flowers:  Jak pan myśli, jak to się skończy? Czy istnieje możliwość, że dojdzie do negocjacji pokojowych? - Wydaje się, że USA i NATO zrobiły wszystko, aby to udaremnić. Mam wrażenie, że to naprawdę jest walka o przyszłość NATO, o przyszłość USA i zachodniej dominacji nad światem i jego zasobami.

 
Scott Ritter:  Cóż, myślę, że to się skończy rosyjskim zwycięstwem militarnym na Ukrainie. Myślę, że jest to nieuniknione. Myślę też, że jednym z powodów, dla których Rosjanie tak rozkładają ten konflikt w czasie, jest to, że nie chcą wywołać paniki w NATO i Stanach Zjednoczonych, aby ci nie przesadzili z reakcją.

wtorek, 25 października 2022

Ewa Gorzelak: “Warto doceniać małe chwile codzienności”

Ewa Grzelak. Fot. fb
Ewa Gorzelak to znana aktorka teatralna i filmowa. Jest prezesem Fundacji „Nasze Dzieci”  przy Klinice Onkologii w Instytucie „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Prowadzi spotkania teatralne i kreatywnego myślenia, reżyseruje przedstawienia, w których rodzice grają dla swoich dzieci. Niedawno rozpoczęła swoją trenerską przygodę, prowadząc warsztaty „Przytul siebie” dotyczące samoakceptacji i samoświadomości, podczas których pomaga innym budować relację z samym sobą, odkrywać swoje wewnętrzne pragnienia i właściwie ustawiać życiowe priorytety.

 

-Moja rodzina oraz pasje dają mi poczucie szczęścia – mówi Family News Service Ewa Gorzelak

Reżyseruje pani przedstawienia, w których rodzice grają dla swoich dzieci. Produkuje i gra pani spektakle w Teatrze Przestrzeni. Inspiracją stała się pani córka Zosia?

Ewa Gorzelak: Kiedy byłam dzieckiem miałam tysiące hobby. Chciałam spróbować wszystkiego i może dlatego zostałam aktorką. Jest to zawód bardzo pojemny, mieszczący różne zawody, które przyszło mi grać. Wykonuję go z ogromną pasją i zaciekawieniem. Podążając za wyobraźnią założyłam nieformalny Teatr Przestrzeni, w którym wymyślam, reżyseruję i gram spektakle dla dzieci w różnym wieku. Na ten pomysł wpadłam po urodzeniu córki, Zosi. Jak występuję na scenie dla maluchów, które pierwszy raz są w teatrze, to widzę jaka to dla nich nowość, w jaki sposób delikatnie próbują dotykać świata, który ich otacza. Natomiast w przedszkolach reżyseruję przedstawienia, w których rodzice grają dla swoich dzieci. To bardzo ciekawe doświadczenie. Uwielbiam zabawę w teatr z rodzicami przedszkolaków. Podczas pracy bawimy się jak dzieci, czemu sprzyja niewątpliwie przedszkolna atmosfera. Miny dzieci na widok rodziców na scenie są bezcenne.

poniedziałek, 24 października 2022

Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty

Dominik Górny ze zwyciężczynią 
16. edycji Konkursu Wieniawskjiego
w Poznaniu Hiną Maedą (Japonia).
Jeśli w muzyce istnieje reinkarnacja, to Wieniawski powrócił do nas w talencie Hiny Maeda – zwyciężczyni 16. Edycji Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego. Ten jeden z najbardziej prestiżowych na świecie konkursów skrzypcowych, odbył się w Poznaniu i trwał od 7 do 21 października br. Po raz kolejny udowodnił, że można wyznaczyć nowy standard rozumienia muzyki skrzypcowej i transponowania dorobku patrona wydarzenia na partyturę zdarzeń współczesnych – scenicznych jak i poza artystycznych.

 Parafrazując przekonanie, Augustina Dumay, przewodniczącego jury – konkurs i codzienność to dwie równoległe rzeczywistości. Nie wszyscy, którzy zajmują pierwsze miejsca, przechodzą do historii. Czasem nie tylko talent decyduje o zrobieniu kariery. Z takim przekonaniem w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, występowali młodzi wiekiem lecz dojrzali pod względem artystycznym skrzypkowie. Przypomnijmy, akces do udziału w konkursie zgłosiło 220 skrzypków z 30 krajów. Odnosząc się do kwestii ich narodowości, najwięcej pośród nich było Polaków. Do prezentacji wybrano 27 kobiet i 14 mężczyzn. W pewnym momencie, z powodów zdrowotnych z uczestnictwa w konkursie zrezygnowała Natsuki Gunji, reprezentantka Japonii.

niedziela, 23 października 2022

U progu wojny jądrowej. Wywiad ze Scottem Ritterem

Nuclear apocalypse:
Księżniczko, kocham ciebie. Popatrz, fajerwerki...
Zapis ostatniego wywiadu ze Scottem Ritterem w programie podcastowym Clearing the FOGRitter mówi, że ćwiczenia wojskowe NATO symulujące atak nuklearny na Rosję, które rozpoczną się w tym tygodniu, mogą wywołać wojnę nuklearną i powinny zostać przełożone, ale „w pokoju nie ma  dorosłego”  gotowego na to. Ritter przewiduje również, jak zakończy się wojna zastępcza na Ukrainie i udziela ważnych rad, ponieważ żyjemy w historycznej epoce upadku imperium USA.


Margaret Flowers:  Przedstawię najpierw mojego gościa, Scotta Rittera. Scott Ritter to były oficer wywiadu marynarki wojennej. Był też głównym inspektorem ONZ w Iraku na początku lat 90-tych i krytykiem wojny USA w Iraku. Teraz zabiera głos, pisze i przedstawia ważną analizę sytuacji na Ukrainie. Bardzo dziękuję panu za poświęcenie czasu na ponowną rozmowę ze mną.

 
Scott Ritter:  Dziękuję bardzo za zaproszenie.

piątek, 21 października 2022

Dr Leszek Sykulski: „Jesteśmy zderzakiem USA”

Dr Leszek Sykulski
Po ostatnich latach widać, że sojusz ze Stanami Zjednoczonymi tworzy z Polski zderzak strategiczny. Co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości. Jaka jest wartość tego sojuszu i jak naprawdę traktują Polskę, było widać 15 sierpnia 2020 roku, kiedy została zawarta umowa między Stanami Zjednoczonymi a Polską o tzw. wzmocnionej współpracy obronnej. - mówi politolog dr Leszek Sykulski, prezes Polskiego Towarzystwa Geostrategicznego w rozmowie z Agnieszką Piwar dla "Myśli Polskiej". 


Jak Pan ocenia wolność słowa w dzisiejszej Polsce?

– Uważam, że jest z tym duży problem. Oczywiście to nie jest tak, że mamy cenzurę prewencyjną, jakiś urząd temu dedykowany, ale faktem jest, że w Polsce bardzo mocno rozwija się cancel culture czyli kultura wykluczenia. Polega to na tym, że eliminuje się z życia publicznego nieprawomyślne osoby, które idą w poprzek narracji rządowej czy narracji systemu. Takie osoby eliminowane są z posad w państwowych firmach i państwowych uczelniach oraz wyciszane z mediów głównego nurtu. Generalnie takim osobom utrudnia się życie i funkcjonowanie publiczne. One oczywiście korzystają z art. 54 Konstytucji [wolność słowa – red.], ale wiemy doskonale, że są równi i równiejsi. Ta cała cancel culture, która przybyła do nas z cywilizacji anglosaskiej, jest takim totalitaryzmem soft. To znaczy, że jak w każdym totalitaryzmie eliminuje się osoby nieprawomyślne, ale tutaj robi się to w aksamitnych rękawiczkach. Chodzi o to, aby było to zrobione maksymalnie łagodnie, tj. nie przez jakieś więzienia, represje, obozy koncentracyjne czy eliminację fizyczną.

czwartek, 20 października 2022

Wojciech Wilczyński: Pisanie to praca w całkowitej samotności

Urodził się w Warszawie, mieszka w Wilanowie. Od 10 lat pisze i wydaje książki. Wszystkie ukazały się w wersji papierowej – niestety obecnie są trudno dostępne. Pojawiają się czasem na portalach sprzedaży internetowej i co roku na licytacjach WOŚP. Wojciech Wilczyński napisał kilkadziesiąt opowiadań, noweli,  prozy poetyckiej  i reportaży. Jego twórczość przedstawiana jest na blogu: www.wilczynski-nowele.pl .  Dzięki uprzejmosci autora przedstawiamy Czytelnikom Bumeranga jedną z nowel. Bardzo aktualną. 


O swoim życiu mogę powiedzieć, że jest bardzo ciekawe. I składa się na to stwierdzenie wiele faktów. Pracowałem na różnych stanowiskach i wykonywałem kilka zawodów. Zacząłem od urzędnika państwowego (nuda), później byłem managerem w handlu zagranicznym – dochodząc do stanowiska szefa dużych budów za granicą, prezesem w firmie eksportowo-importowej, tłumaczem literatury technicznej, biegłym sądowym, zastępcą dyrektora instytutu - mówi Wojciech Wilczyński.

środa, 19 października 2022

Jacques Baud: Ukraina na zachodniej szachownicy jest jedynie pionkiem

Jacques Baud: „Nakładaliśmy sankcje
po sankcjach, bez osiągnięcia czegokolwiek”
Szwajcarski oficer wywiadu wyjaśnia teraz na portalu śledczym Grayzone, że zawieszenie broni na Ukrainie jak dotąd nie powiodło się z powodu USA i Wielkiej Brytanii: Celem USA i Europy jest polityczna izolacja Rosji za wszelką cenę i złamanie jej ekonomicznie. Za to Ukraina jest cynicznie wykorzystywana.

Każdy, kto przeczyta wypowiedzi byłego oficera szwajcarskiego wywiadu, doradcy NATO i autora („Operacja Z”), Jacques’a Bauda, na portalu śledczym Grayzone, prawdopodobnie nie zrozumie już świata. Jego wypowiedzi w ogóle nie pasują do obrazu wojny na Ukrainie kreowanego na Zachodzie. Innymi słowy, relacja Bauda o wojnie na Ukrainie jest całkowicie sprzeczna z relacjami większości zachodnich mediów głównego nurtu.

wtorek, 18 października 2022

Zmiana warty w partii KORWiN

Sławomir Mentzen - nowy prezes partii KORWiN
Fot. profil fb Sławomira Mentzena
 Po kilku dekadach ożywionej aktywności do przejścia na polityczną emeryturę przygotowuje się nestor polskiej polityki Janusz Korwin-Mikke. Na kongresie partii KORWiN, który odbył się w sobotę 15 października polityk zrezygnował z funkcji prezesa. „Mam 80 lat, są lepsi i młodsi ode mnie, którzy mogą przejąć stery w partii. Pan Mentzen na pewno byłby dobrym prezesem partii, ale niech kongres zdecyduje” – deklarował jeszcze we wrześniu Korwin-Mikke.

Zgromadzeni na kongresie delegaci mieli do wyboru tylko jednego kandydata. Był nim namaszczony wcześniej na następcę Korwina Sławomir Mentzen. Mentzen to wschodząca gwiazda antysystemowej prawicy. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych prowadzi pod własnym nazwiskiem cenioną kancelarię podatkową. Choć nie jest posłem na spotkania przyciąga wielotysięczne tłumy. Jego wpisy i filmy w mediach społecznościowych cieszą się popularnością, której pozazdrościć mogli by nie tylko czołowi politycy mainstreamu, ale i medialni celebryci.

poniedziałek, 17 października 2022

Wydarzenie ważniejsze niż prezydenckie wybory w USA

 W dniu wczorajszym rozpoczęły się obrady XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin. Jego rezultaty wyznaczą na kilkadziesiąt lat nie tylko przyszłość Chin i Azji, ale także będą mieć wielki wpływ na polityczny i gospodarczy rozwój świata.

Cała uwaga jest dziś skierowana na pierwszy dzień XX Zjazdu Partii Komunistycznej: jednak skład zaktualizowanego Biura Politycznego KC partii, zmiany w statucie będą znane dopiero pod koniec tygodnia.

Dziś tylko sterylna oficjalność – partia komunistyczna nadaje sygnał „wszystko idzie zgodnie z planem”.

niedziela, 16 października 2022

Nagroda TOTUSA dla ks. Leszka Kryży za pomoc rodakom na Wschodzie

Ks. Leszek Kryża SChr, laureat tegorocznej nagrody
TOTUS TUUS. Fot. FNS
 Co roku realizujemy ponad 400 projektów. Współpracujemy z ok. 800 polskimi księżmi, siostrami i osobami świeckimi. To, że na Wschodzie funkcjonują domy dziecka, świetlicie, domy dla seniorów, których sporą część stanowią nasi rodacy, to zasługa naszych ofiarodawców. Nam daje ogromną radość i satysfakcję, że to, co robimy, ma sens – powiedział Family News Service ks. Leszek Kryża SChr, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, tegoroczny laureat Nagrody Totus Tuus, przyznawanej każdego roku osobom i instytucjom, których działalność w sposób wybitny przyczynia się do podkreślenia wartości człowieka.

„Teren jest ogromny, 15 krajów byłego ZSRR: od naszej granicy na Bugu aż po Kamczatkę, łącznie ze stepami Azji Środkowej i Kazachstanu. Robimy wszystko, aby fundusze, które do nas spływają, jak najlepiej wykorzystać. To, że na Wschodzie funkcjonują domy dziecka, świetlicie, domy dla seniorów, których sporą część stanowią nasi rodacy, to zasługa naszych ofiarodawców. Nam daje ogromną radość i satysfakcję, że to, co robimy, ma sens. Nasz Zespół liczy tylko dwie osoby, więc pracy mamy sporo, ale z tego wszystkiego radości i satysfakcji jest jeszcze więcej” – powiedział dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Czy Biden próbuje wywołać III wojnę światową?

 Globalny krajobraz geopolityczny uległ dramatycznemu pogorszeniu podczas rządów administracji Bidena i trzeba zadać pytanie: Czy Biden celowo próbuje wywołać III wojnę światową? - Jeśli tak, to kontynuowałby politykę spalonej ziemi wszystkich tych, którzy chcą 'naprawić wszystko' po Wielkim Resecie?

 
Wielu politologów już stwierdziło, że administracja Bidena doprowadziła do sytuacji, że Rosja zmuszona była dokonać inwazji na Ukrainę. Gdyby żył dziś Zbigniew Brzeziński, to właśnie by to zrobił. Brzeziński był współzałożycielem Komisji Trójstronnej, która kiedyś zwabiła ZSRR do Afganistanu, który okazał się odpowiednikiem Wietnamu w zakresie kosztów w ludziach i uzbrojeniu.

sobota, 15 października 2022

16. edycja Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu. Inauguracja

Poznań po raz kolejny stał się stolicą światowej wiolinistyki. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jego 16. edycję w dniu 7 października br. zainaugurował koncert w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przesłuchania konkursowe potrwają do 21 października. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

 Do tej jednej z najpiękniejszych sal koncertowych Europy powróciła najpiękniejsza w dźwiękach swoich skrzypiec Veriko Tchumburidze – zwyciężczyni 15. edycji Konkursu Wieniawskiego. Wystąpiła z orkiestrą Filharmonii Narodowej prowadzoną przez batutę wrażliwości Andrzeja Boreyki.

piątek, 14 października 2022

Mam Teatr z nowymi spektaklami wraca do Australii

Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak podczas 
ostatniego pikniku Bumeranga Polskiego 
tuż przed wybuchem pandemii. 
Pandemia sprawiła, że tak bardzo lubiani przez Polonię w Australii aktorzy Mam Teatr nie odwiedzali nas. Był to jednak czas na zrealizowanie dwóch nowych komedii „Pozamiatane” i „Randka w Bistro”. Z tymi właśnie spektaklami Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak wracają do swoich widzów na antypodach. Wielką niespodzianką będzie włączenie w skład aktorski Mam Teatr artystów polonijnych z Melbourne, Sydney i Perth. Mam Teatr zawita też do Adelajdy.

O czym będą spektakle, które zobaczymy już niedługo w Australii? 

„Pozamiatane” – w pandemii oboje małżonkowie Ania i Adaś tracą pracę. Aby ratować sytuację zakładają własny biznes. Klienci doprowadzają ich do białej gorączki. Sytuację ratuje…Aldonka. Kim jest i co wniesie w tę rodzinę, jak bardzo zszokuje dzieci o tym przekonają się Ci, którzy zasiądą na widowni.

środa, 12 października 2022

Konrad Rękas: Kompleksy Urbana, czyli ostatnia dekada

Jerzy Urban (1933-2022)
Fot. Wikipedia
 Jerzy Urban: niegdyś poczytny reportażysta, który jednak z czasem poświęcił skuteczność interwencyjną na rzecz popularnych humoresek kryminalnych. Zawsze gnany potrzebą bycia częścią towarzyskiej elity i niepokojem, że jednak do niej nie przystaje i na swoje miejsce musi zasłużyć nadgorliwością, ekscesem, przerysowaniem. W butach felietonisty politycznego nigdy nie czuł się zbyt dobrze, co nadrabiał symulowaną pewnością siebie. Wyćwiczył ją na stanowisku rzecznika rządu, tworząc wzorzec informacyjnej arogancji władzy, powielany wielokrotnie w znacznie gorszej formie już przez ówczesnych przedstawicieli aparatu i destrukcyjnie rozwinięty w III RP.

Alibi dla towarzyszy kapitalistów

Po 1990 r. „Nie” stanowiło w pewnym momencie nie tyle sumienie (jak wierzyli podkręcani tanimi grepsami czytelnicy), co kwintesencję tzw. transformacji władzy w Polsce. Stworzone ewidentnie za prane pieniądze, pilnowało interesów wybranych oligarchów, a nawet mafiosów, dając alibi udziałowi kręgów SLD w procesie wyprzedaży i rozkradania tego, co pozostało po PRL.

wtorek, 11 października 2022

Trump: zakończmy tę wojnę!

Spotkanie Trump-Putin w Helsinkach
 w 2018 roku (kremlin.ru)
 USA powinny domagać się natychmiastowych negocjacji w sprawie pokojowego zaprzestania działań wojennych na Ukrainie, w przeciwnym razie może to przerodzić się w III wojnę światową – stwierdził Donald Trump podczas przemówienia do zwolenników w Nevadzie w sobotę 8 października.

„Musimy domagać się natychmiastowych rokowań w sprawie pokojowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie, w przeciwnym razie zakończy się to trzecią wojną światową. I nic nie pozostanie z naszej planety – wszystko dlatego, że głupi ludzie nie mieli pojęcia. Nie rozumieją potęgi energii jądrowej” – powiedział.

niedziela, 9 października 2022

Konrad Rękas: Moment na pokój

Eksplozja na najdłuższym europejskim moście -
Moście Krymskim łączącym Krym z Rosją

Eksplozja na moście kerczeńskim to wymuszanie na Rosji użycia broni jądrowej.

 Problem zakończenia wojny jest w istocie pochodną kwestii niesamodzielności geopolitycznej Kijowa. Gdybyśmy bowiem mieli do czynienia ze starciem wyłącznie ukraińsko-rosyjskim, wówczas mogłaby zostać wykorzystana jedna z co najmniej dwóch zupełnie oczywistych okazji do zaprzestania walki. Pierwszą było unicestwienie ukraińskich sił lotniczych i obrony powietrznej kraju podczas pierwszych godzin rosyjskiego uderzenia, a następnie podejście Rosjan pod Kijów, jednak bez atakowania ukraińskiej stolicy. Drugą szansą są obecne ciężkie walki i symboliczne wprawdzie, ale autentyczne ukraińskie sukcesy.

 Jak Putin przecenił Ukrainę 

Ta wojna powinna skończyć się jeszcze w lutym i wyraźnie taki był cel Władymira Putina. I rzeczywiście, błyskawicznie tracąc ogromne ilości sprzętu, bez możliwości uzupełniania amunicji z zasobów krajowych – Ukraińcy powinni byli szybko kapitulować, minimalizując straty. Rosja ewidentnie też starała się to ułatwić zarówno poprzez samoograniczenie prowadzonych działań (czego i potem uparcie się trzymano, z niekorzystnymi dla strony rosyjskiej skutkami), nieatakowanie celów cywilnych (konsekwentnie za to podsuwanych pod ostrzał przez dowództwo ukraińskie), wreszcie wręcz przez dbanie o uratowanie twarzy władz kijowskich, które mogłyby przecież łatwo uzasadnić zgodę na pokój nie tylko pragnieniem ochrony ludności, ale także obecnością przeciwnika na przedpolach stolicy (co z tego, że przeciwnika biernego i Kijowowi realnie niezagrażającego). Putin zakładał zatem zapewne, że zabiera się do Ukrainy niczym Bismarck do Austrii w 1866 r., od razu z otwartą furtką do godnego końca, tymczasem był raczej Napoleonem i Kaiserem wojującymi z Anglią w niespełnionym marzeniu o pokoju z nią. Mówiąc mniej poetycko – rosyjski prezydent albo nie zrozumiał z kim i o co walczy, albo przecenił samodzielność i pole manewru zarządzającej Ukrainą oligarchii.

sobota, 8 października 2022

Przemysław Piasta: Warto się bać

 Agencja badawcza SW Research przyprowadziła niedawno sondaż, w którym zapytano Polaków czy są za złagodzeniem sankcji nałożonych na Rosję aby obniżyć ceny energii, czy jednak wolą utrzymanie sankcji nawet kosztem wysokich cen. Okazało się, że prawie 60 % z nas nie chce złagodzenia lub zniesienia sankcji wobec Rosji. Tylko 16 % ankietowanych odpowiedziało przeciwnie a prawie 25 % albo zdania nie ma, albo nie chce się z takowym afiszować. Jesteśmy zatem gotowi płacić więcej byleby tylko dokopać znienawidzonym „ruskim”.

Możemy dyskutować co do reprezentatywności badania w kontekście metodyki jego przyprowadzenia (zostało przeprowadzone przez agencję wśród użytkowników panelu on-line SW Panel na grupie 800 osób), mam jednak wrażenie, że oddaje ono trafnie obecne trendy. Ba, gdyby zapytać czy mamy chęć dołączyć się do ukraińskiej wojenki nadal spory odsetek respondentów oddałby głos na tak. Może jedynie pytanie o to „czy jesteśmy za dalszym wspieraniem wojny na Ukrainie nawet kosztem ryzyka zamienienia się w radioaktywne kupki pyłu?” wzbudziłoby jakąś refleksję. Ale i to nie jest pewne.

piątek, 7 października 2022

„Król dla człowieka” – Konwencja dla Przyszłości

Podczas kręcenia teledysku  " Król dla człowieka".
Fot. archiwum organizatora konferencji
 „Król dla człowieka” to utwór, który stał się artystycznym motywem przewodnim kolejnej edycji konferencji „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność” – Konwencja dla Przyszłości Polski, która odbywa się pod patronatem honorowym ks. abp. Stanisława Gądeckiego i ks. abp. Józefa Kupny. Powstał m.in. na prośbę przedsiębiorców skupionych wokół Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców Talent w Archidiecezji Poznańskiej. Produkcji teledysku podjął się ks. Rafał Ostrowski oraz Bractwo Przedsiębiorców MBM. Autorem słów i muzyki jest Dominik Górny, rzecznik medialny wydarzenia. Patronem medialnym jest „Bumerang Polski".

 

Zdjęcia do teledysku były kręcone w Poznaniu (m.in. Pałac Biedrusko) jednak w nagraniu są obecne odniesienia do innych miast i dat istotnych dla historii Polski: Częstochowa – 1655 rok (Potop Szwedzki a w ujęciu bardziej duchowym obrona Jasnej Góry podczas Potopu Szwedzkiego); Warszawa – 1920 rok (jest tam obraz Matki Bożej Łaskawej, który wg. podań uchronił dwa razy Warszawę przed zarazą);Siekierki 1943 rok (prywatne objawienia pewnej kobiety. Ostatni slajd na teledysku, kaplica, która to wspomina. Dzień przed zburzeniem Warszawy, wg. wiedzy dziejowej, Matka Boża ją ostrzegła, aby się ewakuowała. Ona to uczyniła, ostrzegając innych lecz nikt jej nie posłuchał. Na następny dzień Warszawa była zniszczona. Mija 76 lat od pierwszego objawienia na warszawskich Siekierkach; Poznań 1399 rok – Cud Eucharystyczny i Kościół Bożego Ciała…

Witold Modzelewski: Prawdziwy cel wojny na Ukrainie

Prof. Witold Modzelewski: będzie chłodno,
a nawet głodno
Poprawność, cenzura i hejt mają nie dopuścić do odpowiedzi na podstawowe pytania dotyczące wyjątkowej wręcz determinacji Waszyngtonu w poparciu obecnych władz w Kijowie w wojnie z Rosją, mimo że owo wsparcie doprowadzi do bezprecedensowego wyniszczenia Ukrainy, porównywalnego być może tylko z wojną domową, którą rozpoczęło Powstanie Chmielnickiego w 1648 r.

Przypomnę, że był to bunt przeciwko ówczesnej władzy Korony Polskiej (ziemie obecnej Ukrainy należały od sześćdziesiątych lat XVI wieku do Polski, wcześniej należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego), i była to na wskroś wojna na wyniszczenie. Propaganda zachodnia zabrania widzieć w konflikcie roku 2022 również „wojny domowej”, mimo że część obywateli państwa Ukraińskiego, z reguły o świadomości lub narodowości rosyjskiej, walczy z władzami w Kijowie od 2014 roku (tzw. samozwańcze republiki).

czwartek, 6 października 2022

Siergiej Ławrow: Czas oczekiwania dobiegł końca

Siergiej Ławrow - szef dyplomacji rosyjskiej
 Pełny tekst przemówienia ministra spraw zagranicznych Rosji  Siergieja Ławrowa, wygłoszonego na sesji Rady Bezpieczeństwa ONZ, opracowany i przełożony na język polski przez Jacka Boki, autora bloga Kresy we krwi,  aby każdy sam zapoznał się z jego zawartością i wyciągnął własne wnioski.


Przemówienie Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy,

 Nowy Jork, 22 września 2022 r.

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Wasze Ekscelencje, Koledzy, 

Jak rozumiem, dzisiejsze spotkanie było motywowane chęcią niektórych delegacji do omówienia tematu „bezkarności” na Ukrainie. Uważam to za bardzo aktualne. To właśnie ten termin w pełni oddaje to, co dzieje się w tym kraju od 2014 roku. Narodowe siły radykalne, wprost rusofobowie i neonaziści doszli wówczas do władzy w wyniku zbrojnego zamachu stanu przy bezpośrednim wsparciu państw zachodnich.

 Zaraz potem weszli na drogę bezprawia i całkowitego lekceważenia podstawowych praw i wolności. Takich jak prawa człowieka – prawo do życia, wolność słowa, dostęp do informacji, wolność wypowiedzi, wolność sumienia, posługiwania się językiem ojczystym.

środa, 5 października 2022

Mateusz Piskorski: „W obronie Sikorskiego”

Radoslaw Sikorski: "Thank you, USA"
Fot. BumerangMedia
Każdemu użytkownikowi mediów społecznościowych zdarzyło się chyba napisać coś, z czego później musiał się gęsto tłumaczyć. Mechanizm tej sytuacji jest zadziwiająco powtarzalny. Rzecz w tym, by nie popełnić błędu i nie zapomnieć, że Internet wszystko pamięta.

Radosław Sikorski to człowiek z politycznej bajki całkowicie mi obcej, wręcz regularnie wywołującej u mnie niepohamowane obrzydzenie. Czysta postsolidarność mentalna, całkowicie irracjonalny „antykomunizm”, ultraatlantyzm i nieustanne epatowanie absurdami w rodzaju postulatu zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. To wszystko nieodłączna część wizerunku i politycznego profilu byłego ministra obrony (z PiS) i byłego szefa MSZ (z PO). Jego kuriozalne wypowiedzi można by wymieniać bardzo długo, wyliczając kolejne przykłady oświadczeń jednoznacznie dla wielu ludzi obelżywych, nie mieszczących się z pewnością w granicach kulturowych obowiązujących w klasycznej debacie publicznej.

poniedziałek, 3 października 2022

Przed Konwencją o przyszłości Polski: Wypracować wspólną wizję…

Ks. dr Rafał Ostrowski - opiekun Duszpasterstwa
"Talent" - organizatora Konwencji o przyszłóości
 Polski. Fot. printscreen YT
W tym tygodniu, 7 października rozpoczyna się w Poznaniu KONWENCJA O PRZYSZŁOŚCI POLSKI a podstawowym zadaniem wydarzenia będzie poszukanie odpowiedzi na pytanie:  Co jako Polska mamy zaplanowane na najbliższe lata, a co na daleką przyszłość. Konwencja Przyszłości gromadzi ludzi, którzy wobec prawdy obiektywnej i w świetle wiary katolickiej szukają przyszłości dla siebie, Polski i świata. Gromadzi ludzi, którzy różniąc się w swoich przekonaniach chcą rozmawiać ze sobą i z wierzącym społeczeństwem. Kilka dni przed rozpoczęciem Konwencji  z ks. Rafałem Ostrowskim, opiekunem Duszpasterstwa „Talent” – organizatora „Konwencji dla Przyszłości Polski”, rozmawia Dominik Górny, rzecznik medialny konferencji.

 

„Konwencja o przyszłości Polski” to tytuł najnowszej edycji konferencji „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”, która odbędzie się w dniach od 7 do 8 października br. Dlaczego właśnie taki tytuł wydarzenia?

Sformułowanie „konwencja” ma podwójne znaczenie. Oznacza spotkanie ludzi, którzy się gromadzą, aby podjąć wspólnie debatować, a po drugie oznacza pewien układ, produkt tych debat. Gromadzimy się, aby obradować na temat przyszłości Polski, wypracowując wspólną wizję.

niedziela, 2 października 2022

"Chronometrus" Maszczyszyna ze Srebrnym Wyróżnieniem!

Pod koniec ubiegłego roku  nakładem wydawnictwa Genius Creations ukazała się na rynku wydawniczym w Polsce kolejna powieść Jana Maszczyszyna - pisarza fantastycznego z Melbourne pt. "Chronometrus" -  kontynuacja, nagrodzonego Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego powieści pt. „Necrolotum" w ramach cyklu "Podmorskie Imperia". W połowie września br. "Chronometrus" otrzymał również srebrne wyróznienie. Kolejny triumf literacki Maszczyszyna. Gratulujemy!


LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ IM. JERZEGO ŻUŁAWSKIEGO W 2022 ROKU

W imieniu jury Nagrody mam przyjemność ogłosić werdykt konkursu A.D. 2022. Główną Nagrodę otrzymuje Magdalena Salik za powieść Płomień (Wydawnictwo Powergraph), Złote Wyróżnienie jury przyznało Michałowi Cetnarowskiemu za powieść Gnoza (Wydawnictwo Powergraph), natomiast Srebrnym Wyróżnieniem jury nagrodziło Jana Maszczyszyna za powieść Chronometrus (Wydawnictwo Genius Creations).

Wszystkim Laureatom organizatorzy serdecznie gratulują!

Przewodniczący jury Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego

Prof. dr hab. Maciej Wróblewski

Tak niemal dwa tygodnie temu zaanonsowali wynik głosowania profesjonalistów jurorzy nagrody. Równe dwa lata wcześniej Jan uzyskał podobny wynik po publikacji „ Necrolotum”, pierwszej części duologii znanej pod nazwą cyklu „Podwodne imperia.” 

sobota, 1 października 2022

Co powiedział Putin 30 września w Sali Św. Jerzego na Kremlu?

Życie pokazuje, że należy uważnie słuchać co mówi Putin bo zwykle nie rzuca słów na wiatr jak ogromna większoś tzw. "polityków" "wolnego świata". I czy nam się to podoba co mówi i robi to nie ma większego znaczenia. Osoba wolna i myśląca może sama wyciągnąć własne wnioski co jest niemożliwe opierając się jedynie na medialnych memach.


W Sali św. Jerzego na Kremlu odbyła się ceremonia podpisania porozumień o przyjęciu do Rosji Donieckiej Republiki Ludowej, Ługańskiej Republiki Ludowej, Obwodu Zaporoskiego i Obwodu Chersońskiego oraz powołania nowych podmiotów Federacji Rosyjskiej.