W okolicach Cabramatty w latach pięćdziesiątych ub. wieku osiedliło się wielu polskich emigrantów z falii powojennej. Pobudowali domy rodzinne, pomagając sobie nawzajem ale potrzebowali też miejsca na spotkania w większym gronie. W 1959 roku po kilku latach budowy powstał obiekt z obszerną salą i sceną na występy, który został nazwany Domem Orła Białego. Opiekuje się nim Polski Zwiazek Cabramatta a prezeską Związku i duszą Domu od ponad dwóch dekad jest niestrudzona sędziwa Pani Krystyna Cyroń. W Domu Orła Białego po okresie pandemicznych lockdownów wznowione zostały cotygodniowe spotkania seniorów. W srodę, 26 października odbył się specjalny koncert dla starszej generacji Polaków w wykonaniu pary artystów operowych z Polski: Małgorzaty Kustosik (mezzosopran) i Marcina Drzażdżyńskiego (tenor).
poniedziałek, 31 października 2022
Krystyna Cyroń: „Takiego występu u nas jeszcze nie było”
sobota, 29 października 2022
Adrien Bocquet - świadek ukraińskich zbrodni w Buczy
Andrien Bocquet - świadek wydarzeń w Buczy. Omal nie przepłacil to życiem. Printscreen chanel YT John Mark Dougan |
piątek, 28 października 2022
Ronald Lasecki: Co musimy zrobić dla Polski?
Uwarunkowania dla działania
Planując swój udział w spotkaniu, zastanawiałem się, co mógłbym ewentualnie odpowiedzieć na tytułowe pytanie „Co możemy zrobić dla Polski?”. Uważam, że rekomendacje dla wszelkich zamierzających w zorganizowany sposób działać gremiów, wyprowadzać się powinno tyleż z obszarów ich zainteresowań, co z predyspozycji zgromadzonych w nich działaczy.
czwartek, 27 października 2022
18. Polski Festiwal na Federation Square w Melbourne
Honorowy Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza Wiktoriańską Polonię na kolejne wielkie wydarzenie w samym centrum Melbourne: na „18. Polski Festiwal na Federation Square”. Odbędzie się on w tym roku 12-ego listopada, wyjątkowo w sobotę, a nie jak zwykle w niedzielę i trwać będzie od godziny 11-tej do 18-tej. Wstęp wolny.
Zmiana dnia Polskiego Festiwalu z niedzieli na sobotę dokonana została podczas ubiegłorocznego „lockdownu” przez Zarząd Federation Squre bez naszej zgody i konsultacji. Na skutek naszych zdecydowanych protestów wrócimy w przyszłym roku do trzeciej niedzieli listopada, ale w tym roku musimy się pogodzić z tą zaskakującą nas decyzją. W ubiegłym roku, gdy dokuczała nam pandemia, mogliśmy wystawić tylko „mini-festiwal” w teatrze „The Edge”, a dwa lata temu okazały i bogaty w wydarzenia i historię Festiwal, ale tylko w Internecie. W bieżącego roku możemy się znowu spotkać w realu w samym sercu Melbourne i celebrując swoją polskość nacieszyć się sobą.
środa, 26 października 2022
C.d. wywiadu ze Scottem Rittterem: Zwycięstwo Rosji jest nieuniknione
Ciąg dalszy zapisu ostatniego wywiadu ze Scottem Ritterem w programie podcastowym Clearing the FOG. Ritter mówi, że konflikt na Ukrainie skończy się rosyjskim zwycięstwem militarnym. Zauważa też, że porządek oparty na zasadach, który dominował na tym globie od zakończenia II wojny światowej, dobiega końca i apeluje do swoich rodaków (Amerykanów) aby obudzili się.
(zob. część 1 wywiadu )
Margaret Flowers: Jak pan myśli, jak to się skończy? Czy istnieje możliwość, że dojdzie do negocjacji pokojowych? - Wydaje się, że USA i NATO zrobiły wszystko, aby to udaremnić. Mam wrażenie, że to naprawdę jest walka o przyszłość NATO, o przyszłość USA i zachodniej dominacji nad światem i jego zasobami.
wtorek, 25 października 2022
Ewa Gorzelak: “Warto doceniać małe chwile codzienności”
Ewa Grzelak. Fot. fb |
-Moja rodzina oraz pasje dają mi poczucie szczęścia – mówi Family News Service Ewa Gorzelak
Reżyseruje pani
przedstawienia, w których rodzice grają dla swoich dzieci. Produkuje i gra pani
spektakle w Teatrze Przestrzeni. Inspiracją stała się pani córka Zosia?
Ewa Gorzelak: Kiedy byłam dzieckiem miałam tysiące hobby. Chciałam spróbować wszystkiego i może dlatego zostałam aktorką. Jest to zawód bardzo pojemny, mieszczący różne zawody, które przyszło mi grać. Wykonuję go z ogromną pasją i zaciekawieniem. Podążając za wyobraźnią założyłam nieformalny Teatr Przestrzeni, w którym wymyślam, reżyseruję i gram spektakle dla dzieci w różnym wieku. Na ten pomysł wpadłam po urodzeniu córki, Zosi. Jak występuję na scenie dla maluchów, które pierwszy raz są w teatrze, to widzę jaka to dla nich nowość, w jaki sposób delikatnie próbują dotykać świata, który ich otacza. Natomiast w przedszkolach reżyseruję przedstawienia, w których rodzice grają dla swoich dzieci. To bardzo ciekawe doświadczenie. Uwielbiam zabawę w teatr z rodzicami przedszkolaków. Podczas pracy bawimy się jak dzieci, czemu sprzyja niewątpliwie przedszkolna atmosfera. Miny dzieci na widok rodziców na scenie są bezcenne.
poniedziałek, 24 października 2022
Konkurs Wieniawskiego rozstrzygnięty
Dominik Górny ze zwyciężczynią 16. edycji Konkursu Wieniawskjiego w Poznaniu Hiną Maedą (Japonia). |
niedziela, 23 października 2022
U progu wojny jądrowej. Wywiad ze Scottem Ritterem
Nuclear apocalypse: Księżniczko, kocham ciebie. Popatrz, fajerwerki... |
Margaret Flowers: Przedstawię najpierw mojego gościa, Scotta Rittera. Scott Ritter to były oficer wywiadu marynarki wojennej. Był też głównym inspektorem ONZ w Iraku na początku lat 90-tych i krytykiem wojny USA w Iraku. Teraz zabiera głos, pisze i przedstawia ważną analizę sytuacji na Ukrainie. Bardzo dziękuję panu za poświęcenie czasu na ponowną rozmowę ze mną.
piątek, 21 października 2022
Dr Leszek Sykulski: „Jesteśmy zderzakiem USA”
Dr Leszek Sykulski |
Jak Pan ocenia wolność słowa w dzisiejszej Polsce?
– Uważam, że jest z tym duży problem. Oczywiście to nie jest tak, że mamy cenzurę prewencyjną, jakiś urząd temu dedykowany, ale faktem jest, że w Polsce bardzo mocno rozwija się cancel culture czyli kultura wykluczenia. Polega to na tym, że eliminuje się z życia publicznego nieprawomyślne osoby, które idą w poprzek narracji rządowej czy narracji systemu. Takie osoby eliminowane są z posad w państwowych firmach i państwowych uczelniach oraz wyciszane z mediów głównego nurtu. Generalnie takim osobom utrudnia się życie i funkcjonowanie publiczne. One oczywiście korzystają z art. 54 Konstytucji [wolność słowa – red.], ale wiemy doskonale, że są równi i równiejsi. Ta cała cancel culture, która przybyła do nas z cywilizacji anglosaskiej, jest takim totalitaryzmem soft. To znaczy, że jak w każdym totalitaryzmie eliminuje się osoby nieprawomyślne, ale tutaj robi się to w aksamitnych rękawiczkach. Chodzi o to, aby było to zrobione maksymalnie łagodnie, tj. nie przez jakieś więzienia, represje, obozy koncentracyjne czy eliminację fizyczną.
czwartek, 20 października 2022
Wojciech Wilczyński: Pisanie to praca w całkowitej samotności
Urodził się w Warszawie, mieszka w Wilanowie. Od 10 lat pisze i wydaje książki. Wszystkie ukazały się w wersji papierowej – niestety obecnie są trudno dostępne. Pojawiają się czasem na portalach sprzedaży internetowej i co roku na licytacjach WOŚP. Wojciech Wilczyński napisał kilkadziesiąt opowiadań, noweli, prozy poetyckiej i reportaży. Jego twórczość przedstawiana jest na blogu: www.wilczynski-nowele.pl . Dzięki uprzejmosci autora przedstawiamy Czytelnikom Bumeranga jedną z nowel. Bardzo aktualną.
O swoim życiu mogę powiedzieć, że jest bardzo ciekawe. I składa się na to stwierdzenie wiele faktów. Pracowałem na różnych stanowiskach i wykonywałem kilka zawodów. Zacząłem od urzędnika państwowego (nuda), później byłem managerem w handlu zagranicznym – dochodząc do stanowiska szefa dużych budów za granicą, prezesem w firmie eksportowo-importowej, tłumaczem literatury technicznej, biegłym sądowym, zastępcą dyrektora instytutu - mówi Wojciech Wilczyński.
środa, 19 października 2022
Jacques Baud: Ukraina na zachodniej szachownicy jest jedynie pionkiem
Jacques Baud: „Nakładaliśmy sankcje po sankcjach, bez osiągnięcia czegokolwiek” |
Każdy, kto przeczyta wypowiedzi byłego oficera szwajcarskiego wywiadu, doradcy NATO i autora („Operacja Z”), Jacques’a Bauda, na portalu śledczym Grayzone, prawdopodobnie nie zrozumie już świata. Jego wypowiedzi w ogóle nie pasują do obrazu wojny na Ukrainie kreowanego na Zachodzie. Innymi słowy, relacja Bauda o wojnie na Ukrainie jest całkowicie sprzeczna z relacjami większości zachodnich mediów głównego nurtu.
wtorek, 18 października 2022
Zmiana warty w partii KORWiN
Sławomir Mentzen - nowy prezes partii KORWiN Fot. profil fb Sławomira Mentzena |
Zgromadzeni na kongresie delegaci mieli do wyboru tylko jednego kandydata. Był nim namaszczony wcześniej na następcę Korwina Sławomir Mentzen. Mentzen to wschodząca gwiazda antysystemowej prawicy. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych prowadzi pod własnym nazwiskiem cenioną kancelarię podatkową. Choć nie jest posłem na spotkania przyciąga wielotysięczne tłumy. Jego wpisy i filmy w mediach społecznościowych cieszą się popularnością, której pozazdrościć mogli by nie tylko czołowi politycy mainstreamu, ale i medialni celebryci.
poniedziałek, 17 października 2022
Wydarzenie ważniejsze niż prezydenckie wybory w USA
Cała uwaga jest dziś skierowana na pierwszy dzień XX Zjazdu Partii Komunistycznej: jednak skład zaktualizowanego Biura Politycznego KC partii, zmiany w statucie będą znane dopiero pod koniec tygodnia.
Dziś tylko sterylna oficjalność – partia komunistyczna nadaje sygnał „wszystko idzie zgodnie z planem”.
niedziela, 16 października 2022
Nagroda TOTUSA dla ks. Leszka Kryży za pomoc rodakom na Wschodzie
Ks. Leszek Kryża SChr, laureat tegorocznej nagrody TOTUS TUUS. Fot. FNS |
„Teren jest ogromny, 15 krajów byłego ZSRR: od naszej granicy na Bugu aż po Kamczatkę, łącznie ze stepami Azji Środkowej i Kazachstanu. Robimy wszystko, aby fundusze, które do nas spływają, jak najlepiej wykorzystać. To, że na Wschodzie funkcjonują domy dziecka, świetlicie, domy dla seniorów, których sporą część stanowią nasi rodacy, to zasługa naszych ofiarodawców. Nam daje ogromną radość i satysfakcję, że to, co robimy, ma sens. Nasz Zespół liczy tylko dwie osoby, więc pracy mamy sporo, ale z tego wszystkiego radości i satysfakcji jest jeszcze więcej” – powiedział dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.
Czy Biden próbuje wywołać III wojnę światową?
sobota, 15 października 2022
16. edycja Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu. Inauguracja
Poznań po raz kolejny stał się stolicą światowej wiolinistyki. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego. Jego 16. edycję w dniu 7 października br. zainaugurował koncert w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przesłuchania konkursowe potrwają do 21 października. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
piątek, 14 października 2022
Mam Teatr z nowymi spektaklami wraca do Australii
Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak podczas ostatniego pikniku Bumeranga Polskiego tuż przed wybuchem pandemii. |
O czym będą spektakle, które zobaczymy już niedługo w Australii?
„Pozamiatane” – w pandemii oboje małżonkowie Ania i Adaś tracą pracę. Aby ratować sytuację zakładają własny biznes. Klienci doprowadzają ich do białej gorączki. Sytuację ratuje…Aldonka. Kim jest i co wniesie w tę rodzinę, jak bardzo zszokuje dzieci o tym przekonają się Ci, którzy zasiądą na widowni.
środa, 12 października 2022
Konrad Rękas: Kompleksy Urbana, czyli ostatnia dekada
Jerzy Urban (1933-2022) Fot. Wikipedia |
Alibi dla towarzyszy kapitalistów
Po 1990 r. „Nie” stanowiło w pewnym momencie nie tyle sumienie (jak wierzyli podkręcani tanimi grepsami czytelnicy), co kwintesencję tzw. transformacji władzy w Polsce. Stworzone ewidentnie za prane pieniądze, pilnowało interesów wybranych oligarchów, a nawet mafiosów, dając alibi udziałowi kręgów SLD w procesie wyprzedaży i rozkradania tego, co pozostało po PRL.
wtorek, 11 października 2022
Trump: zakończmy tę wojnę!
Spotkanie Trump-Putin w Helsinkach w 2018 roku (kremlin.ru) |
„Musimy domagać się natychmiastowych rokowań w sprawie pokojowego zakończenia działań wojennych na Ukrainie, w przeciwnym razie zakończy się to trzecią wojną światową. I nic nie pozostanie z naszej planety – wszystko dlatego, że głupi ludzie nie mieli pojęcia. Nie rozumieją potęgi energii jądrowej” – powiedział.
niedziela, 9 października 2022
Konrad Rękas: Moment na pokój
Eksplozja na najdłuższym europejskim moście - Moście Krymskim łączącym Krym z Rosją |
Eksplozja na moście kerczeńskim to wymuszanie na Rosji użycia broni jądrowej.
Jak Putin przecenił Ukrainę
Ta wojna powinna skończyć się jeszcze w lutym i wyraźnie taki był cel Władymira Putina. I rzeczywiście, błyskawicznie tracąc ogromne ilości sprzętu, bez możliwości uzupełniania amunicji z zasobów krajowych – Ukraińcy powinni byli szybko kapitulować, minimalizując straty. Rosja ewidentnie też starała się to ułatwić zarówno poprzez samoograniczenie prowadzonych działań (czego i potem uparcie się trzymano, z niekorzystnymi dla strony rosyjskiej skutkami), nieatakowanie celów cywilnych (konsekwentnie za to podsuwanych pod ostrzał przez dowództwo ukraińskie), wreszcie wręcz przez dbanie o uratowanie twarzy władz kijowskich, które mogłyby przecież łatwo uzasadnić zgodę na pokój nie tylko pragnieniem ochrony ludności, ale także obecnością przeciwnika na przedpolach stolicy (co z tego, że przeciwnika biernego i Kijowowi realnie niezagrażającego). Putin zakładał zatem zapewne, że zabiera się do Ukrainy niczym Bismarck do Austrii w 1866 r., od razu z otwartą furtką do godnego końca, tymczasem był raczej Napoleonem i Kaiserem wojującymi z Anglią w niespełnionym marzeniu o pokoju z nią. Mówiąc mniej poetycko – rosyjski prezydent albo nie zrozumiał z kim i o co walczy, albo przecenił samodzielność i pole manewru zarządzającej Ukrainą oligarchii.
sobota, 8 października 2022
Przemysław Piasta: Warto się bać
Możemy dyskutować co do reprezentatywności badania w kontekście metodyki jego przyprowadzenia (zostało przeprowadzone przez agencję wśród użytkowników panelu on-line SW Panel na grupie 800 osób), mam jednak wrażenie, że oddaje ono trafnie obecne trendy. Ba, gdyby zapytać czy mamy chęć dołączyć się do ukraińskiej wojenki nadal spory odsetek respondentów oddałby głos na tak. Może jedynie pytanie o to „czy jesteśmy za dalszym wspieraniem wojny na Ukrainie nawet kosztem ryzyka zamienienia się w radioaktywne kupki pyłu?” wzbudziłoby jakąś refleksję. Ale i to nie jest pewne.
piątek, 7 października 2022
„Król dla człowieka” – Konwencja dla Przyszłości
Podczas kręcenia teledysku " Król dla człowieka". Fot. archiwum organizatora konferencji |
Zdjęcia do
teledysku były kręcone w Poznaniu (m.in. Pałac Biedrusko) jednak w nagraniu są
obecne odniesienia do innych miast i dat istotnych dla historii Polski: Częstochowa
– 1655 rok (Potop Szwedzki a w ujęciu
bardziej duchowym obrona Jasnej Góry podczas Potopu Szwedzkiego); Warszawa –
1920 rok (jest tam obraz
Matki Bożej Łaskawej, który wg. podań uchronił dwa razy Warszawę przed zarazą);Siekierki
1943 rok (prywatne objawienia pewnej kobiety. Ostatni slajd na teledysku,
kaplica, która to wspomina. Dzień przed zburzeniem Warszawy, wg. wiedzy
dziejowej, Matka Boża ją ostrzegła, aby się ewakuowała. Ona to uczyniła,
ostrzegając innych lecz nikt jej nie posłuchał. Na następny dzień Warszawa była
zniszczona. Mija 76 lat od pierwszego objawienia na warszawskich Siekierkach; Poznań
1399 rok – Cud Eucharystyczny i Kościół Bożego Ciała…
Witold Modzelewski: Prawdziwy cel wojny na Ukrainie
Prof. Witold Modzelewski: będzie chłodno, a nawet głodno |
Przypomnę, że był to bunt przeciwko ówczesnej władzy Korony Polskiej (ziemie obecnej Ukrainy należały od sześćdziesiątych lat XVI wieku do Polski, wcześniej należały do Wielkiego Księstwa Litewskiego), i była to na wskroś wojna na wyniszczenie. Propaganda zachodnia zabrania widzieć w konflikcie roku 2022 również „wojny domowej”, mimo że część obywateli państwa Ukraińskiego, z reguły o świadomości lub narodowości rosyjskiej, walczy z władzami w Kijowie od 2014 roku (tzw. samozwańcze republiki).
czwartek, 6 października 2022
Siergiej Ławrow: Czas oczekiwania dobiegł końca
Siergiej Ławrow - szef dyplomacji rosyjskiej |
Przemówienie Ministra Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergieja Ławrowa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie Ukrainy,
Nowy Jork, 22 września 2022 r.
Szanowna Pani Przewodnicząca,
Wasze Ekscelencje, Koledzy,
Jak rozumiem, dzisiejsze spotkanie było motywowane chęcią niektórych delegacji do omówienia tematu „bezkarności” na Ukrainie. Uważam to za bardzo aktualne. To właśnie ten termin w pełni oddaje to, co dzieje się w tym kraju od 2014 roku. Narodowe siły radykalne, wprost rusofobowie i neonaziści doszli wówczas do władzy w wyniku zbrojnego zamachu stanu przy bezpośrednim wsparciu państw zachodnich.
Zaraz potem weszli na drogę bezprawia i całkowitego lekceważenia podstawowych praw i wolności. Takich jak prawa człowieka – prawo do życia, wolność słowa, dostęp do informacji, wolność wypowiedzi, wolność sumienia, posługiwania się językiem ojczystym.
środa, 5 października 2022
Mateusz Piskorski: „W obronie Sikorskiego”
Radoslaw Sikorski: "Thank you, USA" Fot. BumerangMedia |
Radosław Sikorski to człowiek z politycznej bajki całkowicie mi obcej, wręcz regularnie wywołującej u mnie niepohamowane obrzydzenie. Czysta postsolidarność mentalna, całkowicie irracjonalny „antykomunizm”, ultraatlantyzm i nieustanne epatowanie absurdami w rodzaju postulatu zburzenia Pałacu Kultury i Nauki. To wszystko nieodłączna część wizerunku i politycznego profilu byłego ministra obrony (z PiS) i byłego szefa MSZ (z PO). Jego kuriozalne wypowiedzi można by wymieniać bardzo długo, wyliczając kolejne przykłady oświadczeń jednoznacznie dla wielu ludzi obelżywych, nie mieszczących się z pewnością w granicach kulturowych obowiązujących w klasycznej debacie publicznej.
poniedziałek, 3 października 2022
Przed Konwencją o przyszłości Polski: Wypracować wspólną wizję…
Ks. dr Rafał Ostrowski - opiekun Duszpasterstwa "Talent" - organizatora Konwencji o przyszłóości Polski. Fot. printscreen YT |
„Konwencja o przyszłości Polski” to
tytuł najnowszej edycji konferencji „Bóg, Rodzina, Firma, Hojność”, która
odbędzie się w dniach od 7 do 8 października br. Dlaczego właśnie taki tytuł
wydarzenia?
Sformułowanie „konwencja” ma podwójne znaczenie. Oznacza spotkanie ludzi, którzy się gromadzą, aby podjąć wspólnie debatować, a po drugie oznacza pewien układ, produkt tych debat. Gromadzimy się, aby obradować na temat przyszłości Polski, wypracowując wspólną wizję.
niedziela, 2 października 2022
"Chronometrus" Maszczyszyna ze Srebrnym Wyróżnieniem!
Pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Genius Creations ukazała się na rynku wydawniczym w Polsce kolejna powieść Jana Maszczyszyna - pisarza fantastycznego z Melbourne pt. "Chronometrus" - kontynuacja, nagrodzonego Srebrnym Wyróżnieniem Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego powieści pt. „Necrolotum" w ramach cyklu "Podmorskie Imperia". W połowie września br. "Chronometrus" otrzymał również srebrne wyróznienie. Kolejny triumf literacki Maszczyszyna. Gratulujemy!
LAUREACI NAGRODY LITERACKIEJ IM. JERZEGO ŻUŁAWSKIEGO W 2022 ROKU
W imieniu jury Nagrody mam przyjemność
ogłosić werdykt konkursu A.D. 2022. Główną Nagrodę otrzymuje Magdalena Salik za
powieść Płomień (Wydawnictwo Powergraph), Złote Wyróżnienie jury przyznało
Michałowi Cetnarowskiemu za powieść Gnoza (Wydawnictwo Powergraph), natomiast
Srebrnym Wyróżnieniem jury nagrodziło Jana Maszczyszyna za powieść Chronometrus
(Wydawnictwo Genius Creations).
Wszystkim Laureatom organizatorzy
serdecznie gratulują!
Przewodniczący jury Nagrody Literackiej im.
Jerzego Żuławskiego
Tak niemal dwa tygodnie temu zaanonsowali wynik głosowania profesjonalistów jurorzy nagrody. Równe dwa lata wcześniej Jan uzyskał podobny wynik po publikacji „ Necrolotum”, pierwszej części duologii znanej pod nazwą cyklu „Podwodne imperia.”
sobota, 1 października 2022
Co powiedział Putin 30 września w Sali Św. Jerzego na Kremlu?
Życie pokazuje, że należy uważnie słuchać co mówi Putin bo zwykle nie rzuca słów na wiatr jak ogromna większoś tzw. "polityków" "wolnego świata". I czy nam się to podoba co mówi i robi to nie ma większego znaczenia. Osoba wolna i myśląca może sama wyciągnąć własne wnioski co jest niemożliwe opierając się jedynie na medialnych memach.