polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 26 września 2022

Reportaż o karierze Krzysztofa Frankowskiego

Krzysztof Frankowski - sydnejski mistrz judo.
Mimo 70 lat nadal aktywny sportowo.
Fot. BumerangMedia


Pochodzący z Krakowa Krzysztof Frankowski uprawia judo od  54 lat. W sierpniu wpominaliśmy o nim przy okazji prezentacji filmowej tzw. "Klubu Szyderców" - polskiej grupy porannego pływania w morzu na Bronte Beach. Dziś oczekiwana filmowa opowieść o jego mistrzowskiej karierze. 

Przypomnijmy: Krzysztof walczył na matach światowych przez 45 lat reprezentując Polskę, Nową Zelandię i Australię. Zdobył wiele złotych,  srebrnych i brązowych medali na Mistrzostwach Świata Weteranów. Z kilku miedzynarodowych zawodów przywiózł po trzy zlote medale. Jak sam mówi jest  nieoficjalnie najdłużej biorącym udział w zawodach judo  sportowcem na świecie.  Mieszka w Sydney i  mimo 70 lat nadal jest aktywny sportowo.

 

Jest trenerem Sydney University Judo Club od 25 lat  i od 11 lat prowadzi treningi judo  w Waverley College. Jest to pierwsz szkoła w Australi i całej Oceani,  gdzie w programie nauki  judo jest przedmiotem obowiązkowym.  Kiedy przyjechał do Australi  w 1993 roku miał wówczas 40 lat i we wszystkich zawodach bił się z zawodnikami 15 a nawet 30 lat mlodszymi.

W 2013 I 2014 roku na  Japan Veterans International Judo Championships w KODOKANIE , kolebce japonskiego Judo zdobył  2 złote medale.  Tym samym  został  pierwszym Polakiem  i Australijczykiem,  który wygrał zawody w Kodokanie ( w paszczy LWA).

Posiada  szósty DAN  International Judo Federation  i szósty DAN Jujitsu.

W 2018 Sydney Uni Judo Club odznaczył  go za 45 lat walki na matach światowych orginalnym mieczem samurajskim KATANA.

O polskim judoce mieszkajacym w Australii nie zapomniała też Polska. Został odznaczony Srebrnym I Zlotym medalem  Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz  Krzyżem Kawalerskim Sztuk Walki nadanym przez Kapitułę Centrum Falerystycznego za wieloletnie wybitne osiagniecia I zaslugi w promowaniu Sztuk Walki.

W 2019 roku podczas treningu MMA walki  w parterze jego  serce zatrzymalo się.  Właściciele ośrodka  MMA w sydnejskiej dzielnicy Bondi Junction  zrobili CPR (pierwsza pomoc, sztuczne oddychanie)  i doprowadzili Krzysztofa  do odzyskania przytomności.  Pogotowie zabrało go  do szpitala. Dokonano  wymiany zastawki i  po 2 miesiacach – jak mówi nam zdobywca drugiego życia -  mógł powrócić na matę, osiągajac nawet  lepsze rezultaty.

Teraz już od dwóch lat, każdego poranka, niezależnie od pory roku i pogody wraz z grupą rodaków spotyka się w sydnejskiej nadmorskiej dzielnicy Bronte by popływać  dla zdrowia i relaksu. Grupa porannego pływania nazwała się „Klubem Szyderców’. 

Zapraszamy na premierę reportażu Bumeranga Polsiego  o karierze Krzysztofa Frankowskiego: BumerangMedia: Krzysztof Frankowski . Realizacja: Krzysztof Bajkowski

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy