polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 9 września 2022

Królowa Elżbieta II nie żyje. Tron objął Karol III

 Królowa Elżbieta II (1926 - 2022)
Image by 
WikiImages from Pixabay
 Brytyjska królowa Elżbieta II odeszła w wieku 96 lat. O śmierci królowej poinformował Pałac Buckingham.

Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka księcia i księżnej Yorku i członek dynastii Windsorów.
Po abdykacji jej wuja, króla Edwarda VIII w 1936 roku, jej ojciec został królem Jerzym VI, a ona sama następcą tronu.







Elżbieta została królową Wielkiej Brytanii, świecką głową Kościoła Anglii i głową Commonwealthu (obejmującego prawie wszystkie dawne kolonie brytyjskie) 6 lutego 1952 r. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. w Opactwie Westminsterskim w obecności siedmiu tysięcy gości. Uroczystość koronacyjna była pierwszym ogólnokrajowym wydarzeniem transmitowanym na żywo w telewizji.
Elżbieta miała czworo dzieci z małżeństwa z księciem Edynburga, księciem Filipem - Karola, księcia Walii (1948), księżniczkę Annę (1950), księcia Andrzeja, księcia Yorku (1960) i księcia Edwarda, hrabiego Wessex (1964).
Podczas swojego panowania królowa odbyła ponad 300 wizyt w ponad 130 krajach. Za rządów Elżbiety II podjęto kilka ważnych decyzji mających na celu demokratyzację monarchii brytyjskiej.
Do niedawna królowa angażowała się w różne działania, w tym ceremonie nadawania tytułów i nagród oraz wizyty w organizacjach charytatywnych, naukowych i fundacjach (około 600) objętych jej patronatem. W styczniu 2006 roku przekazała część swoich uprawnień księciu Karolowi, a pod koniec 2016 roku patronat nad 25 podmiotami został przekazany innym członkom rodziny królewskiej. Królowa w ostatnich latach rzadko pojawiała się publicznie, woląc spotykać się prywatnie lub uczestnicząc w spotkaniach i uroczystościach online. 3 lipca 2022 roku Elżbieta przekazała część obowiązków głowy państwa księciu Karolowi Walii, następcy tronu.

Król Karol III. Fot. Wikimedia commons

Po śmierci Elżbiety II brytyjski tron, zgodnie z prawem, objął jej syn, 74-letni Karol. Jak poinformowała brytyjska premier Liz Truss, nowy monarcha przyjął imię Karol III.
Królowa Elżbieta II zmarła dziś w wieku 96 lat, po 70 latach na brytyjskim tronie. Zgodnie z prawem po jej śmierci na tronie zasiądzie jej syn, 74-letni Karol.
Po śmierci Elżbiety nowy król wydął swoje pierwsze oświadczenie.
Śmierć mojej ukochanej matki, Jej Wysokości Królowej, to moment największego smutku dla mnie i wszystkich członków mojej rodziny. Głęboko opłakujemy odejście cenionej Władczyni i bardzo kochanej matki. Wiem, że jej utrata będzie głęboko odczuwana w całym kraju, w Królestwie, we Wspólnocie Narodów oraz przez wielu ludzi na całym świecie. W czasie tej żałoby i zmian dla mnie i mojej rodziny będzie pocieszającą i podtrzymującą na duchu świadomość tego, że Królowa była darzona głębokim szacunkiem i sympatią - napisał król Karol III w oświadczeniu.
Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy