polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 16 września 2022

Istotne zmiany geopolityczne czyli SzOW w Samarkandzie

Szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW)
w Samarkandzie. 
 Świat się zmienia. Trwa szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW). Obserwujemy istotne zmiany geopolityczne na naszym globie. W Samarkandzie (Uzbekistan), spotkali się przywódcy krajów Azji i innych państw odrzucających dyktat Świata Zachodu.

Doszło tam do spotkania Władimira Putina i XI Jinpinga. Do rozmowy dwóch przywódców potężnych państw dochodzi w momencie, kiedy zarówno Rosja, jak i Chiny stanęły w obliczu istotnych problemów (Wojna na Ukrainie, kryzys tajwański). Padły tam bardzo istotne słowa z ust prezydenta Chin Xi Jinpinga: „Chiny są gotowe współpracować z Rosją jako dwa wielkie mocarstwa, odegrać pierwszoplanową rolę, tak by wnieść stabilność i pozytywną energię w świat, w którym pojawia się chaos”. Nazwał również Putina „starym przyjacielem”. Zdanie bez wątpienia to oznacza, że współpraca chińsko-rosyjska się zacieśniła. Jest to zła informacja dla Stanów Zjednoczonych i znacząca do krajów Unii Europejskiej.

Słowaccy dziennikarze wskazują na duże zainteresowanie sprawami Afryki, a w przyszłości realnej pomocy dla tego kontynentu ze strony Szanghajskiej Organizacji Współpracy. W Businessinsider pojawiła się z kolei informacja o tym, że coraz więcej rosyjskich firm (między innymi giganci surowcowi Rosnieft, Poljus i Rusal) decyduje się na emisję obligacji w chińskiej walucie. Dzięki temu pozyskują kapitał i jednocześnie omijają problem wykluczenia Rosji z systemu SWIFT. Tworzy się w ten sposób alternatywę dla dolara. Agencje informacyjne podały wiadomość, że rosyjskie ministerstwo finansów rozważa emisję obligacji w chińskich juanach. Tylko w sierpniu import z Rosji do Chin wzrósł o 59 proc. w stosunku do roku poprzedniego.

Nie mają sensu dziwaczne zaklęcia dziennikarzy w Polsce o tym, że na stole jest mało potraw czy to, że prezydent Rosji Putin musiał czekać kilkadziesiąt sekund na prezydenta Kirgistanu Sadyra Dżaparowa. Świadczy to raczej o braku argumentów mających potwierdzić oczekiwaną teorię, że państwa będące w opozycji do polityki Waszyngtonu mają sprzeczne interesy.

Szanghajska Organizacja Współpracy to sojusz, powołany 15 czerwca 2001 roku przez Rosję, Chiny, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan. W późniejszym okresie dołączył Uzbekistan, Indie, Pakistan. Status obserwatora mają Białoruś, Iran, Mongolia i Afganistan. Partnerami SzOW są następujące państwa: Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja.

Łukasz M. Jastrzębski

Myśl Polska


* * *

 Co uzgodniono w Samarkandzie?


Podpisanie przez przywódców państw członkowskich Szanghajskiej Organizacji Współpracy wspólnej deklaracji stało się jednym z kluczowych momentów szczytu w Samarkandzie. W dokumencie potwierdzono otwartość organizacji na szeroką współpracę, uwzględniającą wzajemne interesy i wspólne podejście do rozwiązywania problemów regionalnych i globalnych.
Po raz pierwszy od trzech lat szczyt Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzoW) odbywa się "na żywo". 15 i 16 września goście zebrali się w uzbeckiej stolicy.
W gremium uczestniczy prezydent Rosji Władimir Putin, który na marginesie szczytu przeprowadził szereg spotkań dwustronnych, między innymi odbył konstruktywną rozmowę z Xi Jinpingiem. Przywódca Chin powiedział, że w obliczu globalnych, historycznych i epokowych zmian, Chiny wraz z Rosją nadal odgrywają rolę wiodących światowych potęg. Rosyjski prezydent wezwał do wzmocnienia SzOW jako platformy konstruktywnych interakcji.
Następują nieodwracalne zmiany w polityce i gospodarce światowej. SzOW jest otwarta na współpracę i może pomóc w rozwiązaniu problemów spowodowanych przez systemowe błędy Zachodu – powiedział Putin.
W Samarkandzie ogłoszono rozszerzenie organizacji, procedurę akcesyjną rozpoczyna Białoruś, a Iran już podpisał odpowiednie memorandum.

Uczestnicy szczytu są zgodni co do tego, że, jak sformułował to Władimir Putin, „państwa powinny powstrzymać się od stosowania w swojej polityce egoizmu gospodarczego i nielegalnych sankcji”.
Państwa członkowskie wyraziły zamiar zwiększenia współpracy w zakresie obrony i bezpieczeństwa oraz podkreśliły ważne znaczenie przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń w zakresie walki z terroryzmem.
W deklaracji samarkandzkiej odzwierciedlone zostały też stanowiska członków SzOW w kwestii związanej z ingerencją rządów niektórych państw w sprawy innych krajów pod pretekstem „przeciwdziałania terroryzmowi”.
Przywódcy Szanghajskiej Organizacji Współpracy przyjęli po szczycie w Samarkandzie ponad 20 dokumentów. Lista zawiera oświadczenia dotyczące działań w odpowiedzi na zmiany klimatyczne, zapewnienia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego oraz energetycznego. Przywódcy opowiedzieli się za przestrzeganiami konwencji zakazującej użycia broni chemicznej, stopniowego zwiększania udziału walut narodowych we wzajemnych rozliczeniach.

SzOW założono w 2001 roku. Jej członkami są: Rosja, Indie, Kazachstan, Chiny, Kirgistan, Tadżykistan, Pakistan i Uzbekistan. Kraje obserwujące – to Afganistan, Białoruś, Iran i Mongolia; kraje partnerskie – to Armenia, Azerbejdżan, Kambodża, Nepal, Sri Lanka i Turcja.
Moskwa niejednokrotnie podkreślała, że nie jest to blok militarny, jego działania nie są skierowane przeciwko państwom trzecim. Zadaniem SzOW jest współpraca i rozwój państw członkowskich, a „nie przyjaźń przeciwko komukolwiek”.

za Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy