polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 17 sierpnia 2022

Polska Światu: Lidia Morawska

Lidia Morawska - polska fizyk, od wielu lat współpracująca z WHO w kwestiach jakości powietrza. Jest profesorem w Szkole Nauk o Ziemi i Atmosferze na Queensland University of Technology. Figuruje na liście 100 najbardziej wpływowych osób na świecie w 2021 roku według magazynu „Time”.

Siódmy odcinek o ludziach, których wielkość wyznaczają ich osiągnięcia, o osiągnięciach, które nie znają granic, o sławie, o którą nikt nie zabiegał i o tym, dlaczego warto powiedzieć „Ja też jestem z Polski”.

Cykl biograficzny dzięki współpracy z portalem "Polska Światu". 

Prof. LIDIA MORAWSKA

Ur. 1952 w Tarnowie.

POCZĄTKI

Wczesne lata spędza w Przemyślu. W 1982 roku doktoryzuje się na Uniwersytecie Jagiellońskim dzięki pracy poświęconej radonowi. Jest później pracownikiem naukowym Instytutu Fizyki i Techniki Jądrowej AGH w Krakowie. Następnie prowadzi badania na McMaster University w Hamilton, a także University of Toronto.

AUSTRALIA

W 1992 roku zakłada Environmental Aerosol Laboratory przy australijskim Queensland University of Technology, które od 2002 roku współpracuje z Centre for Air Quality and Health należącym do WHO. W roku 2003 obejmuje posadę profesora nadzwyczajnego w QUT.

Od lat 90. współpracuje z WHO przy tworzeniu wszystkich wytycznych dotyczących jakości powietrza, a w latach 2006-2021 współprzewodniczy Guideline Development Group.

Od 2010 roku współtworzy również czasopismo Science of the Total Environment.

Badania profesor Morawskiej dotyczą jakości powietrza i jej wpływu na zdrowie człowieka i środowisko naturalne. Szczególnie interesuje ją nauka o zawieszonych cząstkach stałych.

Podczas pandemii SARS COV-2 organizuje zespół ponad 200 naukowców, wraz z którym rozpoznaje rolę aerozoli w rozprzestrzenianiu się wirusa. Dzięki tym badaniom na całym świecie wprowadzone zostały regulacje zmniejszające ryzyko zarażenia koronawirusem.

NAGRODY

Morawska jest wielokrotnie nagradzana za pracę naukową, m.in. w 2011 roku otrzymuje Clean Air Meal od Clean Air Society of Australia and New Zealand. W 2017 roku otrzymuje nagrodę QUT Vice-Chancellors Award za Leadership Excellence i QUT Vice-Chancellors Performance Award za wkład w rozwój uniwersytetu. Jest również laureatką nagrody David Sinclair Award z 2017 roku przyznawanej przez American Association for Aerosol Research oraz nagrody Eureka Prize z 2018 roku za Infectious Diseases Research.

W uznaniu za zasługi w 2020 roku zostaje wybrana na członka Australian Academy of Science. Również w 2020 roku trafia na listę 40 najważniejszych badaczy według The Australian Research Magazine, a także listę 40 Australians Who Mattered: Health and Science magazynu The Sydney Morning Herald’s Good Weekend.

W 2021 roku trafia na listę 100 najbardziej wpływowych osób na świecie magazynu Time w kategorii „Innowatorzy” za pracę nad transmisją aerozolu w kontekście trwającej pandemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Jest autorką ponad 800 publikacji naukowych.

Korzystano z: materiały Queensland University of Technology    Foto: Queensland University of Technology

na podst. Polska Światu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy