polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 31 sierpnia 2022

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Putin: Miał ogromny wpływ na historię świata

Michaił Gorbaczow (1931 - 2022)
 Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat po długiej chorobie - poinformował we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformował Centralny Szpital Kliniczny. Były prezydent ZSRR skończył w tym roku 91 lat.
Gorbaczow kierował Związkiem Radzieckim w latach 1985-1991, najpierw jako sekretarz generalny KC KPZR (Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) i przewodniczący Rady Najwyższej, potem jako prezydent ZSRR, a jako swoje główne osiągnięcie wymieniał pierestrojkę, choć przyznawał, że była ona trudna, obarczona błędami.

W marcu 1985 roku 54-letni Michaił Gorbaczow został wybrany na sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPZR. Po 74-letnim Konstantinie Czernence wydawał się młodym liderem. Rok później Gorbaczow został ponownie wybrany, a 15 marca 1990 roku został prezydentem - pierwszym i ostatnim w historii Związku Radzieckiego.
Pod rządami Gorbaczowa w Związku Radzieckim nastąpiły zmiany, które dotknęły cały świat. W kraju ogłoszono politykę głasnosti, zalegalizowano prywatną przedsiębiorczość, a w polityce zagranicznej ogłoszono Nowe Myślenie.

Według wielu to właśnie te zmiany zapoczątkowały początek upadku ZSRR, natomiast sam Gorbaczow twierdził, że transformacja była nieunikniona. W 1989 roku doszło do historycznego spotkania Michaiła Gorbaczowa i George'a H.W. Busha. Przywódcy ZSRR i Stanów Zjednoczonych ogłosili, że kończą zimną wojnę.

Michaił Gorbaczow w 1990 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa, podkreślając, że był on politykiem, który miał ogromny wpływ na historię świata. Wpis opublikowano na stronie Kremla.

„Koniec zimnej wojny był naszym wspólnym zwycięstwem, ale zachodni politycy, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, ogłosili się zwycięzcami” – taką opinię Gorbaczow wyraził w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” w 2019 roku.

Według niego przywódcy krajów zachodnich nie wzięli pod uwagę, jak taka interpretacja zakończenia konfrontacji będzie postrzegana w Rosji i jak to wpłynie na przyszłe relacje.

Gorbaczow stwierdził, że kraje Zachodu „nie wytrzymały próby nowej ery” i to jest główny powód obecnych różnic między nimi a Rosją.

 Michaił Gorbaczow uważał decyzję o rozszerzeniu NATO za największy błąd strategiczny Zachodu – był to krok w kierunku podważenia zaufania, które narodziło się wraz z końcem zimnej wojny.

„Nigdy nie ukrywałem swojej opinii: decyzja o rozszerzeniu NATO była największym błędem strategicznym Zachodu, krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji militarno-politycznej w Europie i poza nią”, mówi w swojej książce „Stawką jest przyszłość globalnego pokoju”.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy