polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 31 sierpnia 2022

Nie żyje Michaił Gorbaczow. Putin: Miał ogromny wpływ na historię świata

Michaił Gorbaczow (1931 - 2022)
 Pierwszy i jedyny prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow zmarł w wieku 91 lat po długiej chorobie - poinformował we wtorek Centralny Szpital Kliniczny w Moskwie.

"Michaił Siergiejewicz Gorbaczow zmarł dziś wieczorem po ciężkiej i długotrwałej chorobie" - poinformował Centralny Szpital Kliniczny. Były prezydent ZSRR skończył w tym roku 91 lat.
Gorbaczow kierował Związkiem Radzieckim w latach 1985-1991, najpierw jako sekretarz generalny KC KPZR (Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego) i przewodniczący Rady Najwyższej, potem jako prezydent ZSRR, a jako swoje główne osiągnięcie wymieniał pierestrojkę, choć przyznawał, że była ona trudna, obarczona błędami.

W marcu 1985 roku 54-letni Michaił Gorbaczow został wybrany na sekretarza generalnego Komitetu Centralnego KPZR. Po 74-letnim Konstantinie Czernence wydawał się młodym liderem. Rok później Gorbaczow został ponownie wybrany, a 15 marca 1990 roku został prezydentem - pierwszym i ostatnim w historii Związku Radzieckiego.
Pod rządami Gorbaczowa w Związku Radzieckim nastąpiły zmiany, które dotknęły cały świat. W kraju ogłoszono politykę głasnosti, zalegalizowano prywatną przedsiębiorczość, a w polityce zagranicznej ogłoszono Nowe Myślenie.

Według wielu to właśnie te zmiany zapoczątkowały początek upadku ZSRR, natomiast sam Gorbaczow twierdził, że transformacja była nieunikniona. W 1989 roku doszło do historycznego spotkania Michaiła Gorbaczowa i George'a H.W. Busha. Przywódcy ZSRR i Stanów Zjednoczonych ogłosili, że kończą zimną wojnę.

Michaił Gorbaczow w 1990 roku otrzymał pokojową nagrodę Nobla.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył kondolencje z powodu śmierci Michaiła Gorbaczowa, podkreślając, że był on politykiem, który miał ogromny wpływ na historię świata. Wpis opublikowano na stronie Kremla.

„Koniec zimnej wojny był naszym wspólnym zwycięstwem, ale zachodni politycy, a przede wszystkim Stany Zjednoczone, ogłosili się zwycięzcami” – taką opinię Gorbaczow wyraził w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Welt am Sonntag” w 2019 roku.

Według niego przywódcy krajów zachodnich nie wzięli pod uwagę, jak taka interpretacja zakończenia konfrontacji będzie postrzegana w Rosji i jak to wpłynie na przyszłe relacje.

Gorbaczow stwierdził, że kraje Zachodu „nie wytrzymały próby nowej ery” i to jest główny powód obecnych różnic między nimi a Rosją.

 Michaił Gorbaczow uważał decyzję o rozszerzeniu NATO za największy błąd strategiczny Zachodu – był to krok w kierunku podważenia zaufania, które narodziło się wraz z końcem zimnej wojny.

„Nigdy nie ukrywałem swojej opinii: decyzja o rozszerzeniu NATO była największym błędem strategicznym Zachodu, krokiem w kierunku destabilizacji sytuacji militarno-politycznej w Europie i poza nią”, mówi w swojej książce „Stawką jest przyszłość globalnego pokoju”.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy