polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 25 sierpnia 2022

50 lat dyplomacji polsko-australijskiej. Msza za Ojczyznę w Sydney

 W sobotę, 20 sierpnia 2022 w sydnejskiej katedrze St Mary’s   odprawiona została  uroczysta Msza Św. za Ojczyznę w związku z obchodami 50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią. W nabożeństwie wzięli udział m.in. Gubernator  NSW Margaret Beazley i Konsul Generalna RP Monika Kończyk. Obecny był też,  przybyły w tych dniach do Sydney poseł na Sejm RP Kacper Płażyński.  W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele organizacji polonijnych ze sztandarami, młodzież z zespołów folklorystycznych, szkół polonijnych i harcerze.

Mszę świętą odprawioną w monumentalnej neogotyckiej katedrze sydnejskiej  przez dwóch księży chrystusowców posługujących od wielu  lat wśród Polonii australijskiej,  rozpoczęła równie monumentalna pradawna  pieśń  Bogurodzica. Tuż przed rozpoczęciem liturgii odśpiewane zostały  narodowe hymny Polski i Australii.

 Ksiądz Tadeusz Przybylak  TCh w homili nawiązał m.in. do historii polskiego uchodźctwa na antypodach. Przypomniał o przybyciu w 1856 roku pierwszej 230 osobowej grupy polskich emigrantów z Wielkopolski, którzy osiedlili się w okolicach Adelajdy.  Przypomniał też o przyjęciu w 1944 roku  733 polskich sierot  przez Nową Zelandię – ofiar II wojny światowej. Wskazał też na fakt przyjęcia  przez Australię 50 tys. polskich powojennych emigrantów a także 25 tys. Polaków z emigracyjnej  fali  lat 80-tych.  Podkreslił, że w  momencie celebracji  50. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między władzami Polski  i  Australii należy podziękować Australijczykom za otwarcie się na przybywających tu  Polaków.

W homili kapłan zacytował słowa papieża-Polaka, św. Jana Pawła II na temat patriotyzmu:

Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu. Próbą dla tego umiłowania staje się każde zagrożenie tego dobra, jakim jest ojczyzna. (...)

Polacy mieszkający w Sydney  przybywając na tę uroczystą mszę świętą  z flagami swoich dwóch ojczyzn  i polsko-australijskim sercem pamiętają o tych słowach.

 Pół wieku temu, 20 lutego 1972 roku we wspólnym komunikacie władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i Związku Australijskiego ogłoszono o nawiązaniu pełnych  stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Pierwszy ambasador z Polski przybył  do Canberry rok póżniej a budynek ambasady zostal otwarty  w 1977 roku. Ambasador PRL w  Australii został jednoczesnie akredytowany w Nowej Zelandii.

Pierwszy ambasador Australii w Polsce początkowo rezydowal w Moskwie. Rok później już w Warszawie.  Budynek ambasady Australii w stolicy Polski otwarto w 1975 roku. Ambasador Australii w Polsce pelni również funkcję  ambasadora Republiki Czeskiej.

Warto przy tej okazji przypomnieć, że konsularne relacje polsko-australijskie zaczęly się znacznie wczesniej  bo  102 lata temu, kiedy to utworzono  honorowe konsulaty w Sydney i Melbourne. Pierszym honorowym konsulem odrodzonej  wówczas po zaborach Rzeczpospolitej był Wladysław Noskowski, o którego życiu obszerną książkę pt. "Konsul" napisała zamieszkała w Melbourne Bogumiła Żongołłowicz.

KB/BumerangMedia


Oto relacja Bumeranga Polskiego z uroczystości w St Marys Cathedral

 (Channel YT BumerangMedia):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy