polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 25 czerwca 2022

Uczestnicy Światowego Spotkania Rodzin: Chcemy służyć Polonii

Grupa reprezentująca Polonię na X Światowym
Spotkaniu Rodzin w Rzymie.
 Chcemy poszerzać swoją wiedzę i wymieniać zdobyte doświadczenia, by wobec postępującej laicyzacji umiejętnie służyć polonijnym rodzinom – podkreślają rodziny reprezentujące Polonię, które biorą udział w X Światowym Spotkaniu Rodzin. Czterdziestoosobowa grupa ze Szwajcarii, Irlandii, Anglii, Niemiec, Mołdawii, Białorusi i Ukrainy uczestniczy w spotkaniu z papieżem Franciszkiem w Rzymie od 22 do 26 czerwca 2022 r.

Krzysztof Luz, który wraz z żoną w Anglii i Walii prowadzi weekendy formacyjne dla małżeństw podkreśla, iż rzymskie spotkanie rodzin jest wydarzeniem bardzo istotnym nie tylko dla niego, ale w wymiarze powszechnym.  „Najbardziej interesuje mnie to, co powiedzą liderzy ruchów pracujących z małżeństwami oraz blok wystąpień i dyskusja na temat powołań kapłańskich i małżeńskich – ich uzupełnianie się i współpraca w dziele ewangelizacji“ – zaznacza.

Do wzięcia udziału w spotkaniu w Rzymie zaproszeni zostali również specjaliści i eksperci, którzy otaczają opieką rodziny na co dzień. „W warunkach laicyzacji i upadku obyczajów, które dotknęły między innymi Irlandię, ważne jest zapoznać się z szerszym zakresem możliwości pomocy rodzinom. Spotkanie w Rzymie jest dla nas możliwością poszerzenia wiedzy i wzajemnej wymiany zdobytych doświadczeń“ – stwierdza w rozmowie z Family News Service polonijny doradca rodzinny z Irlandii Dorota Kulesza.

Polonijni uczestnicy spotkania wspólnie zauważają wielką rolę pielęgnowania polskości w budowaniu więzów rodzinnych. „Do tego przyczynia się więź z parafią. Staramy się zachować język, wiarę, tradycję i kulturę prowadząc zajęcia dla dzieci i młodzieży w szkołach weekendowych” – podkreśla Grażyna Koszałka, przewodnicząca komisji rodziny przy Polskiej Radzie Duszpasterskiej Europy Zachodniej.

Dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL prof. Jacek Gołębiowski podkreślił niezwykle ważną młodej emigracji identyfikującej się z wiarą i Kościołem w życiu religijnym całej Polonii. „Pozostanie przy wierze jest świadomym ich wyborem i te osoby bardzo angażują się w życie Kościoła. Ci ludzie są pozytywnym wzorem dorabiania się i zachowania wiary i tradycji, są też świadectwem i znakiem w nowym, obcym środowisku, i przyczyniają się do ożywienia religijnego w nowej ojczyźnie” – stwierdził prof. Gołębiowski.

X Spotkanie Rodzin w Rzymie przebiega pod hasłem „Miłość rodzinna: powołanie i droga do świętości”. Uczestnicy z całego świata słuchają wystąpień, biorą udział w panelach dyskusyjnych i warsztatach, poświęconych tematom związanym z powołaniem małżeńskim i życiem rodzinnym. Poruszane są również problemy trudne związane z przemocą lub uzależnieniami.

Obradom towarzyszy festiwal rodzin. Część wydarzeń zaplanowano w rzymskich parafiach. W piątek, 24 czerwca, o godz. 19.30 w kościele Santa Maria in Portico In Campitelli odbędzie się „Wieczór Wdzięczności z myślą Jana Pawła II” – polonijne czuwanie modlitewne. Wystąpi Chór z Polski, Chór Polonii Rzymskiej oraz zespół Moja Rodzina. Wydarzenie organizuje Fundacja Tak dla Rodziny oraz Duszpasterstwo Polaków w Rzymie.

X Światowe Spotkanie Rodzin zakończy się uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem papieża Franciszka, odprawioną 25 czerwca. Następnego dnia, w niedzielę, uczestnikom Spotkania, zgromadzonym na modlitwie Anioł Pański na Placu św. Piotra, Ojciec Święty przekaże swoje przesłanie.

Poprzednie Światowe Spotkanie Rodzin odbyło się w Dublinie w 2018 r. Zlot rodzin z całego świata, wymianę doświadczeń i wspólną modlitwę, zainicjował papież Jan Paweł II, a pierwsze spotkanie odbyło się w Rzymie w 1994 roku.

Family News Service


* * * 

World Meeting of Families 2022 | Holy Mass with Pope Francis | June 25th

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy