polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

środa, 8 czerwca 2022

Polonia w Argentynie: Dzisiaj Dzień Polaka

8 czerwca Argentynie celebrowany jest Dzień Osadnika Polskiego zwany potocznie Dniem Polaka. Día del Colono Polaco upamiętnia przybycie Polaków do Argentyny w czerwcu 1897 roku.

Dzień Osadnika Polskiego ma święta narodowego Argentyny od 1995 roku. Z tej okazji w Buenos Aires, pod auspicjami Ambasady Polski, Związku Polaków, organizacji: la Asociación Cultural Argentino Polaca oraz la Fundación Argentina, odbywa się tydzień imprez kulturalnych poświęconych Polsce i Polakom.

Początek obecności Polaków na ziemi argentyńskiej datujemy na pierwsze dekady XIX wieku. Byli uczestnicy wojen napoleońskich, którzy w Ameryce włączyli się w walki wyzwoleńcze. Żołnierze polscy walczyli też w wojnie Argentyny z Paragwajem. Jednak początek masowej emigracji ludności polskiej na te ziemie nastąpił dopiero w ostatniej dekadzie stulecia. 8 czerwca 1897 r czternaście polskich rodzin wpłynęło na statku do portu w Buenos Aires. Był to początek masowej emigracji chłopskiej, której potomkowie stanowią dziś trzon argentyńskiej Polonii.

Obecnie w Argentynie liczbę osób przyznających się do polskich korzeni szacuje się na 150-450 tys.

Myśl Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy