polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

wtorek, 14 czerwca 2022

Kolejna akcja Zrzeszenia Nauczycieli Polskich

Uczestniczki Konferencji ZNP w Sydney. Od lewej strony Panie: Monika 
Socha – Ashfield, Izabella Abraszko – Liverpool,  Monika Bray – Liverpool,
 Małgorzata Kwiatkowska – RN, Anna Anyszewska – Chatswood,
Marianna Łacek – Chatswood, Joanne Zoras – Ashfield Campus
 Coordinator,
Gosia Vella - Ashfield. Fot. M.Bray
 O tym jak ważne jest dla zachowania polskości nauczanie naszego języka, mówi się wielokrotnie przy okazji zjazdów oraz celebrowania patriotycznych uroczystości. Ważniejsze jednak jest aby wypowiadane słowa przybierały formę konkretnego działania.

Jedną z organizacji, która czyni to praktycznie i w konsekwentny sposób od wielu lat jest Zrzeszenie Nauczycieli Polskich z siedzibą w Sydney. Członkowie Zrzeszenia, jak sama nazwa wskazuje, zaangażowani są na bieżąco w nauczanie i organizowanie polskiego szkolnictwa na różnych poziomach – od klas przedszkolnych do maturalnych. Sednem działalności są jednak dodatkowe formy pracy. Żeby tylko wymienić: Konferencje metodyczne dla nauczycieli ze wszystkich stanów, organizowanie w wielu miastach pokazowych lekcji historii przez sponsorowanych z Polski nauczycieli, otwarte spotkania dyskusyjne dla społeczności oraz atrakcyjne inicjatywy dla dzieci i młodzieży. Ta praca przynosi rezultaty.

Liczba naszych, sydnejskich maturzystów od kilku lat waha się w granicach 15 – 20 zdających. Liczba uczniów w dwu największych szkołach podstawowych – Macarthur i Randwick sięga kilkadziesięciorga dzieci w każdej – i to pomimo ubiegłorocznego COVID-u. Wcześniej dochodziła do 100 uczniów. Zarówno Macarthur jak i Randwick mają nadzieję do tej liczby wkrótce powrócić.

Właśnie w związku ze zorganizowanymi przez te dwie szkoły edukacyjnymi atrakcjami z okazji Dnia Dziecka, planowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Forum Dyskusyjne przesunęliśmy na późniejszy termin. Natomiast sobota 28 maja została  wykorzystana  na konferencję metodyczną nauczycielek języka polskiego szkół średnich.

Konferencja, patronowana przez dyrekcję Secondary College of Languages, miała miejsce w centralnie zlokalizowanym Ashfield Campus. W programie, który został wcześniej przedstawiony i zaakceptowany przez władze SCL, znalazły się główne zagadnienia dotyczące nauczania języka polskiego.

Tutaj należy zaznaczyć, że Secondary College of Languages jest bezpłatną szkołą państwową, dla młodzieży szkół średnich zarówno publicznych, katolickich jak i prywatnych. Podobny system szkolnictwa działa także w kilku innych stanach Australii. Języka polskiego na poziomie szkoły średniej nasza młodzież może się uczyć poza normalnymi zajęciami szkolnymi.

W niektórych miastach Australii lekcje odbywają się w soboty (Sydney, Melbourne) w innych popołudniami (Adelaide). Dla młodzieży mieszkającej z dala od głównych ośrodków, istnieje możliwość nauczania zdalnego.

Uczniowie, podobnie jak w szkole australijskiej, podzieleni są na dwie grupy: Juniors, klasy 7 – 10 oraz seniors klasy 11 i 12. Aby młodszą grupę (Juniors) można było podzielić na oddzielne klasy, musi być zapisanych ponad 25. uczniów. W naszych sydnejskich ośrodkach do utworzenia dwu klas brakuje zwykle jednego lub dwojga uczniów. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku któryś z ośrodków przekroczy liczbę 25 i klasy Juniors będą podzielone.

W Secondary College of Languages zatrudnione są osoby nie tylko uprawnione do nauczania danego języka, ale koniecznie z uznanymi australijskimi kwalifikacjami nauczycielskimi. Na szczęście mamy obecnie w Sydney nauczycieli spełniających te kryteria. Ciągle jednak czekamy na nowe zgłoszenia, z nadzieją, że będzie można powiększyć liczbę już istniejących klas.

We wspomnianej Konferencji uczestniczyły wszystkie nauczycielki języka polskiego zatrudnione w Secondary College of Languages – po dwie w każdym z ośrodków – Ashfield, Chatswood oraz Liverpool. W Konferencji wzięła także udział, zaproszona przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich, p. Małgorzata Kwiatkowska, prezes RN.

Oficjalnego powitania uczestniczek, a tym samym otwarcia Konferencji  dokonała Ms Joanne Zoras,  obecnie koordynująca Ashfied Campus.

Pierwszą sesję poprowadziła p. Gosia Vella, nauczycielka klas maturalnych z Ashfield. Na przykładzie jednego z egzaminów maturalnych (z roku 2020) Pani Gosia omówiła dokładnie każdą z sekcji egzaminu. W tej prezentacji chodziło o podkreślenie czego nasi uczniowie mogą się spodziewać za parę tygodni podczas próbnej matury oraz pod koniec roku, podczas tej właściwej.

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że egzamin maturalny z języka polskiego nie jest trudny. Arkusze maturalne są przygotowywane centralnie dla młodzieży z całej Australii. Taki sam egzamin pisemny zdają wszyscy polscy maturzyści w Australii o tej samej porze.  Aż 25 % odpowiedzi ze zrozumienia tekstów wysłuchanych i przeczytanych należy pisać po angielsku.  Podczas egzaminu uczniowie mogą korzystać ze słowników.

Kolejne 25% maturzyści mogą otrzymać z egzaminu ustnego, na który składa się swobodna rozmowa oraz dyskusja na wybrany przez ucznia temat. Do tego tematu może się każdy przygotowywać nawet przez dwa lata.  Nie znamy wyników w innych stanach, ale nasi, sydnejscy uczniowie zdają maturę z polskiego bardzo dobrze, zyskując nawet 20 punktów do przyjęcia na studia.

Prezentacja Pani Gosi skierowana była także do nauczycielek młodszych klas (Junior). Aby  znając wymagania jakie czekają ich uczniów w przyszłości, mogły już teraz odpowiednio ukierunkowywać niektóre segmenty swoich lekcji. Niezmiernie istotne jest także, aby każda z nauczycielek była przygotowana do objęcia klas języka polskiego na każdym poziomie.

Pani Monika Bray, nauczycielka polskich klas maturalnych z Liverpool podzieliła się uwagami co należy zrobić w przypadku dziecka, które wykazuje trudności w nauce. Znamy przypadki, kiedy ma to także wpływ na uczenie się języka polskiego. Panią Monikę bez żadnej przesady należy uznać za eksperta w tej dziedzinie, ponieważ w  australijskiej High School gdzie jest zatrudniona, pełni odpowiedzialną funkcję Head Teacher nauczania specjalistycznego.

Pani Marianna Łacek, nauczycielka maturzystów z Chatswood skoncentrowała swoje wystąpienie na właściwej interpretacji pytań egzaminacyjnych a tym samym na pisaniu prawidłowych odpowiedzi. Aby to osiągnąć, młodzież musi posiadać odpowiedni zasób słownictwa lingwistycznego – i to zarówno w języku angielskim, jak i polskim. Dla wielu naszych maturzystów, uczenie się języka polskiego jest także pomocne dla osiągania perfekcji w angielskim. Pani Łacek zaprezentowała szereg plansz, jakie w tym celu przygotowała.

Tylko dwie sekcje egzaminu wymagają dłuższych wypowiedzi pisemnych po polsku –  interpretacja tekstu przeczytanego oraz napisanie wypracowania na jeden z wybranych tematów. W każdej z tych sekcji wysoko oceniana jest właściwa forma wypowiedzi. Temu także Pani Łacek poświęciła część swojej prelekcji, przedstawiając przygotowane przez siebie plansze głównych form wypowiedzi pisemnych oraz niezbędnych zwrotów.

W tej części spotkania wzięła również udział Ms Dimitra Saisanas, odpowiedzialna za wykorzystanie technologii w Ashfield Campus. Przygotowała ona zbiorczą platformę dla nauczycielek języka polskiego w  Secondary College of Languages. Tam każda z nas będzie mogła przekazywać swoje materiały, aby były dostępne dla innych nauczycielek. Jako początek, umieszczono  na tej platformie wszystkie materiały i plansze z dzisiejszej prezentacji.

Trzygodzinne spotkanie zostało wypełnione do ostatniej minuty. Pani Małgosia Kwiatkowska wyraziła słowa uznania dla pracy oraz osobistego zaangażowania wszystkich uczestniczących w Konferencji nauczycielek. Przyrzekła poruszyć  kilka kwestii, które były wynikiem dyskusji poprzedzającej Konferencję. Mamy liczne przykłady, że wiadomości o polskich szkołach nie docierają do wszystkich rodzin, albo docierają zbyt późno. Niejednokrotnie słyszymy bowiem – ‘Szkoda, żeśmy nie wiedzieli...’ Jedną z propozycji byłaby króciutka reklama polskich szkół tuż przed porannymi Wiadomościami z Polski w Telewizji SBS.

Podjęta została także decyzja, że  planowane Forum Dyskusyjne na tematy związane z polskim szkolnictwem odbędzie się w sobotę 9 lipca od godz. 13.00 w Klubie Polskim w Bankstown.  Szczegóły dotyczące formy zgłoszeń oraz programu będą podawane w polskojęzycznych mediach.

Marianna Łacek OAM – prezes Zrzeszenia Nauczycieli Języka Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

  • Czy historia właśnie zatoczyła koło?
     Czy historia właśnie zatoczyła koło? Czy jesteśmy świadkami politycznych ruchów, które mogą zmienić układ sił na świecie? Amerykański Wiceprezydent JD Vance chce zwrotu pieniędzy od Ukrainy! Donald Trump zapowiada odzyskanie Kanału Panamskiego, sugerując, że Grenlandia pewnie i tak stanie się częścią USA, a jego ekipa ma jasny cel – doprowadzić Ukrainę do stołu negocjacyjnego. Ale czy to rzeczywiście droga do pokoju, czy raczej początek nowej geopolitycznej gry?Czy Stany Zjednoczone wracają do strategii twardej ręki? Czy Trump faktycznie zamierza przejąć strategiczne punkty na mapie świata wyprzedzając Rosję i Chiny? A może to tylko polityczna iluzja, która ma odwrócić uwagę od innych wydarzeń?Przed Wami materiał pełen kontrowersji,...
    MAR-06 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kulisy rozmowy z Zełenskim w Białym Domu
     Biały Dom ogłosił w poniedziałek, że zawiesił wszelką pomoc wojskową dla Ukrainy — w tym tą będącą w drodze do kraju i w magazynach w Polsce —  "by upewnić się, że przyczynia się ona do rozwiązania" konfliktu. — Jeśli prezydent Ukrainy zadzwoni i przedstawi poważną propozycję, jak zamierza zaangażować się w proces pokojowy, możemy wrócić do rozmów — powiedział w poniedziałek wiceprezydent J.D. Vance w wywiadzie dla telewizji Fox News. Stwierdził przy tym, że USA "już pracują" nad szczegółami porozumienia z Rosjanami.Na kanale Bednarski z polskimi tłumaczeniami najważniejszych politycznych wystąpień, możemy wysluchać wywiadu wiceprezydenta J.D. Vance ktory był świadkiem i uczestnikiem historycznej konfrontacji z Wolodymyrem...
    MAR-05 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Kończy się proxy wojna z Rosją. USA wstrzymały pomoc wojskową dla Ukrainy
     Dziś ogłoszono decyzję o zawieszeniu pomocy amerykańskiej dla Ukrainy i o – być może – rozpoczęciu zwalniania Rosji z sankcji przez stronę amerykańską - mówił rozpoczynając posiedzenie rządu premier Donald Tusk.Tusk odniósł się do informacji, która pojawiła się w nocy z 3 na 4 marca – amerykańskie media, powołując się na urzędników Białego Domu podały, że Donald Trump podjął decyzję o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jednocześnie Reuters informował, że USA szukają możliwości złagodzenia sankcji nałożonych na Rosję.  Wg Tuska meldunki, które napływają z granicy, z podrzeszowskiego hubu przerzutowego broni w Jasionce potwierdzają zapowiedzi strony amerykańskiej Z tego wynika, że na Ukrainę nie dotrze też amerykańskie...
    MAR-04 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Trump: Zelenski nie jest gotowy na pokój
    Przywódca Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie jest gotowy na pokój, ponieważ postrzega zaangażowanie Waszyngtonu w negocjacje w sprawie konfliktu na Ukrainie jako kartę przetargową - powiedział prezydent USA Donald Trump po gorącym i bezprecedensowym spotkaniu w piątek w Bialym Domu. Obaj przywódcy mieli podpisać umowę przyznającą Waszyngtonowi dostęp do zasobów naturalnych Ukrainy. Wizyta Zełenskiego została przerwana po tym, jak wdał się w gorącą wymianę zdań z Trumpem i wiceprezydentem J.D. Vance'em przed kamerami i na oczach całego świata, co doprowadziło do oskarżenia Zełenskiego o "lekceważące" zachowanie w Gabinecie Owalnym. Wymiana zdań doprowadziła do napiętej kłótni. Trump oskarżyl Żelenskiego o to, ze igra o...
    MAR-01 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Łukasz Jastrzębski: Kolejny rok wojny
    Trzy lata temu nasiliła się wojna na Ukrainie, której korzenie sięgają roku 2014. Setki tysięcy ofiar po stronie ukraińskiej i rosyjskiej. Tych po ukraińskiej jest zdecydowanie więcej.Ukraina stała się państwem praktycznie upadłym. Utraciła zapewnię bezpowrotnie wschodnie terytoria, z większością bogactw naturalnych kryjących się w ziemi. To co pozostało zostało posłuży do spłaty pożyczek dla Stanów Zjednoczonych. Lukratywny majątek jest już w znacznej części w łapach rodzimych „ukraińskich” oligarchów i zachodnich biznesmenów. Zmaga się z katastrofą demograficzną, której nie da się odwrócić przez wiele dziesięcioleci. Setki miliardów euro realnej i urojonej pomocy zostało zmarnowanych. Były to również nasze polskie pieniądze, które mogły...
    LUT-25 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • Ukraiński okręt tonie. Analiza historyka Włodzimierza Osadczego
     Ukraina, jako państwo upada. I nie chodzi tu jedynie o wojnę, którą bez wsparcia Zachodu nasi wschodni sąsiedzi ewidentnie przegrają. Nawet nie w tym rzecz, że po 3 latach konfliktu między Ukrainą a Rosją świat zdaje się być już znudzony i zmęczony płynącymi z Kijowa notorycznymi żądaniami większego zaangażowania i finansowania walki, którą Ukraińcy mieli rzekomo wziąć na siebie w imieniu wszystkich wolnych ludzi. Chodzi o to, że sami Ukraińcy mają już dość tej wojny, która ostatnio z frontu zdaje się przenosić na salony władzy, gdzie czołowe figury kijowskiego reżimu zaczynają sobie skakać do gardeł, by wyrwać resztki tego, co zostało po wsparciu Zachodu. Oto dwaj byli prezydenci Ukrainy, z których jeden wciąż uzurpuje sobie prawo...
    LUT-23 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->

  • P. Lisiecki: Iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Dni Zelenskiego są policzone
     Redaktor naczelny tygodnika DoRzeczy Paweł Lisiecki merytorycznie wyjaśnia obecną sytuację w sprawie Ukrainy, opisuje jak doszło naprawdę do kryzysu i dlaczego nagle iskrzy na linii Waszyngton - Kijów. Obnaża też błędy i wytyka bezmyślność polskich polityków poprzedniej i obecnej ekipy rządzącej.  O tym wszystkim pisaliśmy w Bumerangu Polskim w ostatnich latach. Teraz temat przebija się nagle do mediów głównego nurtu.
    LUT-22 - 2025 | Komentarze (0) | Wiecej ->